گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

با روز شمار نهضت انقلاب اسلامی ایران در آران و بیدگل _ شماره 10 مبارزات در ماه محرم 1399 هـ ق

(1357/9/11 ) اوّل محرم الحرام 1399

ماه محرم، ماه قیام خونین حسین بن علی(ع) و یاران او بر علیه یزید و سردمداران کفر و ماه پیروزی خون بر شمشیر و سر مشق مبارزات مردم انقلابی ایران است.محرم 1357 با محرم سال های قبل، تفاوت چشمگیری داشت، چرا که در این سال، رهبر انقلاب، حضرت امام خمینی با ارسال پیام آتشین خود، رهنمودهای لازم را در برگزاری مراسم ویژة محرم صادر فرمودند و از مردم و هیئات و دستجات عزاداری دعوت کرده بودند که به طور دسته جمعی و همگانی مراسم را به صورت راهپیمایی برگزار کنند و هیئت ها از حالت دسته بندی بیرون بیایند. طبق این رهنمود، دستجات سینه زنی و زنجیر زنی با الهام از این پیام های خونین امام حسین(ع) که فرمودند:« ان کان دین محمد لم یستقم الا بقتلی فیا سیوف خذینی » و « انی لا اری الموت الا السعاده و الحیواه مع الظالمین الا برما » عاشورائیان هر روز در صحن مطهر امامزاده محمد هلال بن علی(ع) جمع می شدند و یک دل و یک صدا شعارهایی در محکومیت طاغوت و ظالمین سر می دادند و مداحان و وعاظ، با مقایـسه جنایات یزیدیان و جنایاتی که به پیروان امام حسین(ع) در زمان حاضر می شد، سعی در شعله ور تر کردن آتش خشم امت رنجیده مسلمان را داشتند. حق مطلب هم همین بود چون امسال، هر ماهش، محرم و هر روزش عاشورا و هر سرزمینش کربلا بود. هر روز که می گذشت مزدوران رژیم با شلیک گلوله هایشان تعدادی از جوانان این مرز و بوم را به خاک و خون می کشیدند. امت اسلامی نیز این مطلب امام موسی بن جعفر(ع) را که می فرمایند: « کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا » به خوبی درک کرده بود و هر روز به عنوان یکی از شعارهای خود در دستجات عزاداری آن را با شور انقـلابـی خـود فـریـاد می زدند.

برخی دیگر از شعارهای مردم آران و بیدگل در محرم 57 که با آهنگ خاصی داده می شد عبارتند از:

محرم مه خون چو آمد ز راه                                   شود زنده یاد شهیدان ما

مسلسل بگیریم و قرآن به دست                              که آزاد گردد مسلمان ما

                                             مرگ بر شاه مرگ بر شاه

خروشد کنون آتش انقلاب                                             ز هر گوشه خاک ایران ما

بریزیم اگر خون این بی وطن                                         بود جاودان دین و ایمان ما

                                                         مرگ بر شاه(2)

خون عزیز زهرا در همه جا می جوشد                    گلشن دین از این خون آب بقا می نوشد

تا جهان بقاست، نهضتش پا بر جاست                   حق با خمینی است مرگ بر شاه

به هر کجا رو آوری، حسین و عاشورایی                میان حق و باطل، در کربلا غوغایی

تا شود امتحان، شیعه در هر زمان                         حق با خمینی است مرگ بر شاه

قابل ذکر است در پیشاپیش دسته های عزا دار، همه روزه تعدادی قریب به 50 نفر کفن پوش حرکت می کردند که این کار جلوه خاصی به مراسم می داد. اوج این حرکت در روز عاشورای 57 به نمایش گذاشته شد.

مردم آران و بیدگل نیز مراسم راهپیمایی و تظاهراتی به همین مناسبت، بر پا کردند و به محکومیت دولت بی اختیار و کشتار رزیم در شهرهای یاد شده پرداختند.

برگزاری مراسم بزرگداشت شهید عبدالله غفوره در مسجد میانچال کاشان. امروز بعدازظهر مراسم بزرگداشت سومین روز شهادت شهید عبدالله غفوره آرانی که در تاریخ 1357/9/8 در خیابان محمد هلال آران در درگیری با مأمورین رژیم منحوس پهلوی به شهادت رسید، در مسجد میانچـال بـا حضور هزاران نفر از مردم کاشان و آران و بیدگل تشکیل شد.سخنران این جلسه آیت الله امامی کاشانی بود که به ایراد سخن پرداخت و پس از اتمام مراسم حاضران اقدام به یک راهپیمایی کردند.

1357/9/17

آران و بیدگل امروز شاهد تظاهرات باشکوه مردم مسلمان و متدین بود. که پیر و جوان، زن و مرد مانند همیشه با اجتماع هزاران نفری خود در خیابان امامزاده محمد هلال بن علی(ع) به تظاهرات پرداختند. این تظاهرات با درگیری نیروهای ژاندارمری آران خاتمه یافت.

ساواک در بولتن جاری حوادث و وقایع شهرهای قم و کاشان و تفرش در ردیف 5 به این حضور مردم اشـاره مـی کنـد کـه، از سـاعـت 23 روز 1357/9/17 عده ای از قشریـون مذهبـی ..... با تیر اندازی هوایی آنها را متفرق کرده اند

تاریخ ارسال: 1397/11/17
تعداد بازدید: 905

ارسال نظر


مطالب مرتبط

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع