گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

جعفر باغبانی آرانی

محمدرضا

بسیجی

محصّل

1343/05/01

1361/08/11

عین خوش

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

خورشيد روز آخر ماه مبارك رمضان سال 1343ش غروب مى‏كرد. در حالى كه همه به دعا و وضو ساختن براى افطار آخرين روز ماه رمضان مشغول بودند و مؤذّن آماده‏ ى اعلام وحدانيّت خداوند بود، در محلّه‏ ى بازار آران، اهل خانه‏اى در انتظار فرزندى بودند. لحظاتى بعد پسرى ديده به جهان گشود كه نام او را جعفر گذاردند. چند روزى از تولّد اين كشاورز، زاده‏ى فقير نگذشته بود كه دنياى بى‏وفا او را از شير مادر محروم كرد. مادر پس از توسّل و نذر زياد، از خانواده‏ ى مستمند و كشاورز همسايه، زنى پاك طينت را به دايگى جعفر گرفت تا او را شير دهد.

جعفر سال 1349ش، وارد دبستان بونصر شيبانى (شهيد نوذريان فعلى) شد و عصرها در خانه به قالى‏بافى مشغول بود. او هميشه در كنار مادر كارهاى داخل منزل را انجام مى‏داد. با شروع سال تحصيلى 1354ش پا به مدرسه‏ ى راهنمايى نظام وفا نهاد. در اين مقطع زندگى، بسيار ساكت و گوشه ‏گير بود؛ گويى گم كرده‏اى دارد و با بی توجّه ى به اطرافش، به چيز والاترى مى‏انديشد. دوران دبيرستان او با ايّام قيام خونين پيروان امام خمينى قدس‏سره عليه ظلم و ستم شاهنشاهى مصادف شد. جعفر كم‏كم اجتماعى‏تر شد و پرشور و پرحرارت به سيل خروشان انقلاب پيوست؛ از امام قدس‏سره مى‏گفت؛ اعلاميه ‏هاى امام قدس‏سره را پخش مى‏نمود؛ شب‏ها نگهبانى مى‏داد؛ در تظاهرات مى‏خروشيد؛ در جلسات مخفى، درس عقيده و مبارزه مى ‏آموخت و در جدّى‏ترين تظاهرات مردم در هفده شهريور 1357ش (كه منجر به شهادت عبداللّه‏ غفور و على خدمتى و مجروح شدن ده‏ها نفر گرديد) سخت جوشيد و خروشيد.

ليالى عشر فرا رسيد و خورشيد انقلاب اين‏بار از مغرب طلوع كرد. با شكوفايى انقلاب و آغاز تحوّل بزرگ تاريخ، او نيز دوره‏اى از زندگى‏اش آغاز كرد. در دبيرستان شهيدان عبداللهى همراه با ديگر جوانان انقلابى، پايه و هسته‏ ى تشكيلاتى اسلامى را راه‏اندازى نمود. سرانجام انجمن اسلامى دانش‏آموزان دبيرستانى اعلام موجودّيت نمود. تابستان 1359 ش اين انجمن در اردوهاى جهاد سازندگى حضور فعّالى داشت تا اين‏كه به همراه جمعى از دوستانش، از طرف جهاد آران و بيدگل، به اردوى فرهنگى جهاد تهران معّرفى شد و سه ماه در اردوى فرهنگى سراسرى كشور شركت كرد. اين قضايا باعث تحوّل عظيم در زندگى او گرديد؛ جعفر عوض شد و به فردى اجتماعى با موضع‏ گيرى‏هاى جدّى و انقلابى تبديل گشت. وى از اين پس براى پذيرش مسؤوليّت‏هاى خطير آماده بود. سال 61ش، كه شعله‏ هاى جنگ و دفاع مقدس كاملاً بر جو كشورحاكم شده بود، جعفر هم تاب ماندن در شهر را نداشت و راهى جبهه‏ هاى حق عليه باطل گرديد. بالاخره در عمليّات محرّم، در منطقه‏ ى عين خوش خوزستان، بر اثر اصابت گلوله به گردنش به درجه‏ ى رفيع شهادت نايل آمد.

 

 

روحش شاد، يادش گرامى و راهش مستدام باد.

بسم اللّه الرحمن الرحیم

متن وصيت‌نامه فرزند حقير ملت

الذين اذا اصابتهم مصيبه قالوا انا لله و انا اليه راجعون

هنگامي كه مصيبتي به شما وراد شد بگوييد ما از خداييم،‌ بازگشت‌مان به سوي اوست

اكنون كه قابيليان بر عليه هابيليان شوريده‌اند. اكنون كه موسي با فرعون در نبرد است،‌ اكنون كه ابراهيم در نابودي بت‌ها مي‌انديشد و اكنون كه يزيد در فكر نابودي مكتب حسين(ع) است و در اين عصر و زمان كه اين پير فقيه،‌ اين سلالة‌ پيامبران ، ياور مستضعفان، دشمن مستكبران،‌ فرماندة‌ رزمندگان، ‌باباي يتيمان و تسلي‌دهنده خانواده شهدا ، اين خميني كبير مي‌رود تا تخت و تاج صدام و صداميان زمان را به نابودي بكشد، اكنون كه نايب امام زمان(عج) تكليف را بر ما مشخص كرده  است وظيفه شرعي و الهي خود دانستم كه با حضورم در جبهه‌ جهاد لبيك‌گوي حسين زمانم باشم، جبهه‌اي كه پيامبر(ص) استقامت در او را عبادت مي‌داند و مي‌فرمايد: ان صبر المسلم في بعض مواطن الجهاد يوماً واحدا خير له من عباده اربعين سنه. استقامت مسلمان در يك روز از جنگ بهتر از چهل سال عبادت است.

ايزدا من حقير را جزء اين گروه از مسلمين قرار بده؟ آمين

جبهه جنگ ما هم‌چون دانشگاهي است كه حسين(ع) افراد با لياقت را بدون مطرح كردن سن و سال مي‌پذيرد جنگ ما دانشگاهي است كه افرادي هم‌چون علي‌اصغرها،‌ علي‌اكبرها، قاسم‌ها،‌ حمزه‌هاي، عمار‌ها، ياسر و ابوذرها دارد، پيام‌رساني هم‌چون زينب‌ها دارد، جبهة ما دانشگاه و مكاني است كه عاشقان مهاجرش به دنبال معشوق خود مي‌گردند، جبهه دانشگاهي است كه افرادش با درس جهاد وارد مي‌شوند و با شهادت اين سعادت دنيوي و اخروي به معشوق خود مي‌رسند، دانشگاهي است كه جهادش در راه عقيده با آگاهي كامل است چرا كه زندگي عقيده و جهاد در راه عقيده است (ان الحيوه عقيده و الجهاد). جبهه دانشگاه عبادت و جنگ براي عبادت است. جنگ ما جنگي است كه داراي تمام جوانب اخلاقي، اعتقادي،‌سياسي، اجتماعي و نظامي است و در يك كلام جهاد است كه في سبيل الله بودنش ماهيتش را مشخص مي‌كند.

اما وصيت و سخنم با تو اي مادر: آيه بالا را براي مادرم توضيح دهيد تا آرامشي باشد برايش. سلام بر تو اي مادر كه همه چيزم بودي سلام بر تو كه همسوز و همدمم بودي، سخن با تو مادر دلسوخته‌اي مي‌كنم كه چه سردي وگرمي‌ها را و چه سختي‌هايي را تحمل كردي تا بر من آرامش دهي، مادر چه اذيت‌ها و مزاحمت‌هايي برايت ايجاد كردم كه اكنون پشيمانم و بر آن گناهان گناهان گذشته‌ام افسوس مي خورم. مادر عزيز وصيتم به تو اين است كه مرا ببخشي و شيرت را بر من حلال كني. من كه در زندگي‌ام نتوانستم زحمت‌هاي تو را ؟؟ كنم ولي اميدوارم با شهادتم به تو سرافرازي و افتخاري بدهم كه هيچ‌چيز ارزش او را ندارد و آن‌كه تو را نزد مادرت فاطمه(ع) سربلند و روسفيد گردانم و نزد خدا در حقت شفاعت كنم ان‌شاءالله

وصتيم به تو اين است كه در برابر شهادتم صبر و استقامت كني كه صبر تو نافذتر و كوبنده‌تر از خون من است بر عليه دشمن.

وصيتم به پدرم: سلام به تو پدر عزيزم كه هر وقت اجازه به جبهه رفتن را از تو مي‌خواستم عاشقانه مي‌گفتي برو فرزندم كه اسلام اكنون نياز به شما جوانان دارد. درود به تو كه زنده ماندن اسلام عزيز را بر ماندن فرزندت ترجيح دادي و فرزندت را با دلي مالامال از ايمان به خدا عازم جبهه كردي. پدرجان من معتقدم كه همان‌گونه كه در رفتنم به جبهه استقبال كردي اميدوارم كه در شهادتم نيز اندوهي به خود راه مدهي كه نمي‌دهي. افتخار كن كه چنين فرزندي را تربيت كردي كه خداوند شهادت اين سعادت را نصيب فرزندت كرد. پدر مرا ببخش كه فرزند شايسته‌اي براي تو نبودم و مرا در نزد خداوند ببخش كه اگر شما پدر و مادر عزيز از من نگذريد خداوند نيز از من نخواهد گذشت.

وصيتم به خواهرانم. وصيت و سفارشم به شما خواهرانم همان‌ وظيفه و مسئوليتي است كه زينب(ع) به دوش گرفت. خواهرانم اكنون رسالت زينب به شما مي‌رسد سعي كنيد پيام‌رسان خوبي باشيد، آري حسين(ع) شهيد مي‌شود و با خونش سدها را مي‌شكند و در عوض صدها مسئوليت به دوش خواهرش مي‌گذارد اكنون كه بر جسم خونين من مي‌نگري از خدا بخواه كه به تو آن قدرت و توانايي را عطا كند كه پيام‌رسان خوبي برايم باشي. سعي كن حجاب و عفت كلام و خودسازي را سرمنشأ زندگيت قرار دهي كه اولين پيام خون شهيد همين است. و ان‌شاءالله برادرتان را ببخشيد و حالال كنيد.

وصيتم به برادرانم: سلام به شما برادران عزيزم. سلام به تو برادر بزرگ‌ترم كه هميشه معلم و راهنماي زندگيم بودي برادر من كه در زندگيم نتوانستم حق برادري را نسبت به تو ادا كنم. برادر اكنون كه با كارهاي زيادي روبه رو و مشغول هستي سعي كن هميشه خدا را در نظر بگيري. كه اگر با مشكلي رو به رو شدي با ياد خدا آرامش پيدا كني. سلام بر تو اي برادر سربازم از خدا بخواه كه ما را از سربازان خودش قرار بدهد زيرا كه لشكر اسلام پيروز و غالب است و اميدوارم مرا حلال كنيد و از اشتباهات و كوتاهي‌هايم در حق برادري از من بگذريد.

وصيتم به ملت: سلام و درود به شما ملتي كه من بسيار كوچك‌تر از آنم كه براي شما وصيت داشته باشم درود خداوند بر شما كه آيه واعتصموا بحبل الله جميعا و لا تفرقوا را جامة عمل پوشانديد سلام بر شما ملتي كه چنگ زديد بر ريسمان الهي و متفرق نشديد. ملت عزيز در وحدت خود بكوشيد كه ميرود تا وحدت شما نقش‌هاي شرق و غرب را نابود كند.

سلام بر شما ملت كه اين چنين ايثار و گذشت و قناعتي عظيم داريد سلام بر شما ملت كه روحيه رزمندگان و پيروزي رزمندگان وابسته به ايثار و گذشت شما ان‌شاءالله خداوند اجر اين همه ايثار و گذشت را به شما عطا فرمايد.

ولي تنها وصيتم به شما اين است كه قلب اسلام ولايت‌فقيه است او را حفظ كنيد تا عزت شما و اسلام حفظ بشود. ولايت‌فقيه هم‌چون دژي است مستحكم كه پايه‌هاي شرق و غرب را به لرزه درآورد.

گرچه از بين شما ملت جوان‌هايي شهيد مي‌شوند ولي خون شهيد باعث مستحكم‌تر شدن وحدت ملت مي‌شود، خون شهيد هم‌چون شمشيري است بر قلب كفار، به آمريكا بگوييد كه ملت ما جواب مرگ را سلامي سرخ مي‌دهد.

ملت غيور براي طول عمر امام و اميد امام وامت منتظري عزيز و مسئولين كشور و پيروزي رزمندگان دعا كنيد كه سلاح شما دعاي شماست و دعاي شما از سرنيزة تيز ما برّنده‌تر است. از خدا بخواهيد كه مرا ببخشد.

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته

سرباز حقير و شهيد امام زمان(عج) جعفر باغباني ان‌شاءالله

تاريخ 18/ 5/ 61 

  •  جعفر باغبانی آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع