گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

مهدی دهقان یزدلی

حسینعلی

پاسدار

یزدل

1397/01/20

سوریه

امامزاده بی بی زینب یزدل

مهدی  دهقان یزدلی در مورخه 1358/2/31 در منزل حاج احمد زیارتی یزدل بدنیا آمده است . مادر بعد از فرزند اولش در روز نیمه شعبان نذر می کند که اگر فرزند دومش پسر باشد اسم او را مهدی بگذارند . مهدی چهار ساله بوده که به فلج اطفال دچار می شود دکترها از معالجه او نا امید می شوند . ولی پدر و مادر به اهل بیت رسول الله مخصوصا امام رضا (ع) متوسل می شوند و شفای او را می گیرند . یکبار هم انگشت دستش لای درب اتاق قرار می گیرد و قطع می شود . او را به بیمارستان نقوی منتقل می کنند و انگشتش را پیوند می زنند . در همان طفلیت هنگام بازی با ماشین یکی از همسایه ها تصادف کرده و زیر ماشین میرود. او را به بیمارستان می رسانند و24 ساعت بستری می کنند . مهدی در این حادثه آسیب جزئی می بیند . وی دوران دبستانش را در مدرسه شهید خادمی کوچه تقوی می گذراند و راهنمایی را هم در مدرسه خاوری ثبت نام می کند . او دیپلم خود را در دبیرستان امام زمان (عج) کاشان اخذ می کند . در کنکور سراسری با رتبه ی 2000 قبول می شود وبرای ادامه تحصیل درتاریخ1377/7/1وارد دانشگاه امام حسین (ع) تهران می شود و پس از گذراندن دوره کارشناسی در رشته مدیریت صنعتی در تاریخ 1/5/ 1382 با معدل 14 فارغ التحصیل شده و مفتخر به پوشیدن لباس سبز پاسداری و دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی و ولایت مطلقه فقیه می شود .  مهدی از سال 1383 تا زمان شهادتش مسئول دفتر فرماندهی پایگاه هوایی شهید کریمی ، نیروی هوا فضای سپاه پاسدران کاشان بوده است . در مورخه 1380/5/5با یکی از بستگانش ازدواج می کند که حاصل این ازدواج دو فرزند پسر و یک فرزند دختر است . مهدی فردی منظم و منظبط و با اخلاق کاری بسیار عالی و فردی فعال و جدی در امر ورزش ، با آمادگی جسمانی بالا بوده است . وی در تاریخ 1396/12/23 برای پیوستن به رزمندگان حریم اهل بیت ، به جبهه مقاومت در سوریه اعزام می شود . او بعنوان نیروی پشتیبان رزم در جبهه سوریه انجام وظیفه می کرده است  آنها بدلیل تهدیدات استکبار جهانی و رژیم جعلی اسرائیل با حمله  موشکی بر علیه پایگا هشان بارها تغییر موضع می دهند . اما در نخستین ساعات روز دوشنبه مورخه 1397/1/20بر اثر اصابت 3 موشک از 8 موشک شلیک شده از جنگندهایF-15  دشمن صهیونیستی که از خاک لبنان به پایگاه هوایی (تی 4)  در استان حمص سوریه شلیک می کنند به همراه شش نفر از همرزمانش به شهادت می رسند

20

مهدی دهقان یزدلی" بارزترین شهید عملیات اسرائیل از نگاه روزنامه نیویورک تایمز

یکی از مقام‌های ارشد وزارت جنگ اسرائیل مسئولیت حمله به پایگاه هوایی تی-۴ در سوریه را به عهده گرفت.

این مقام ارشد وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در گفت‌و‌گو با نیویورک تایمز اذعان کرد: « درحمله به پایگاه هوایی تی-۴ در حمص سوریه که هفته گذشته انجام گرفت هدف نیروها و تاسیسات ایرانی بودند.»

وی در مصاحبه با توماس فریدمن تحلیل‌گر روزنامه نیویورک تایمز مدعی شد: «این حمله که گفته می‌شود در آن هفت ایرانی به شهادت رسیده‌اند اولین حمله‌ای است که ایرانی‌ها را نشانه گرفته است.»

نیویورک تایمز در ادامه این مصاحبه به شهید "مهدی دهقان یزدلی" یکی از شهدای حمله اسرائیل به تی-۴ سوریه اشاره کرده و نوشته است: بارزترین شخصیت کشته شده در این حمله مهدی دهقان، مسئول بخش هواپیماهای بدون سرنشین سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران است.

شهید مهدی دهقان یزدلی پس از جانباز  شهید  مصطفی زاهدی بیدگلی دومین شهید شهرستان آران و بیدگل است که در راه دفاع از حرم حضرت زینب(س) در سوریه به شهادت رسید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  مهدی  دهقان یزدلی
  •  مهدی  دهقان یزدلی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع