گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

جواد یتیمی بیدگلی

محمدتقی

بسیجی

محصّل

1348/07/01

شهر آران وبیدگل

1365/10/04

جنوب خرمشهر

گلزار شهدای هفت امام زاده بیدگل

 جواد یتیمی ‌بیدگلی در اوّل مهرماه 1348 در بیدگل به دنیا آمد. پدرش کشاورز و مادرش قالی‌باف بود. او ضمن تحصیل، در امور زندگی به خانواده خود کمک می‌کرد.

بعد از اتمام دوران ابتدایی، زمانی که به مدرسه­ ی راهنمایی شهید نیکبخت می‌رفت، آتش جنگ کم‌کم شعله‌ور می‌شد. بنابراین او نیز همانند بسیاری دیگر از جوانان و نوجوانان این مرز و بوم تصمیم گرفت به جبهه برود.

جواد بالاخره توانست با اصرار، پدر و مادرش را راضی کند تا در تعطیلات تابستان به جبهه برود و در آغاز سال تحصیلی به خانه بازگردد. او به قول خود وفا کرد و در پایان تابستان 1364 از جبهه بازگشت و در هنرستان علامه طباطبایی ثبت‌نام کرد ولی مشغول شدن به تحصیل او را از حال و هوای جبهه‌ها دور نکرد. او در بهار 1365 مجدداً به جبهه رفت و از ناحیه­ ی دست و پا مجروح شد. جبهه‌رفتن‌های جواد ادامه یافت تا سرانجام در تاریخ 1365/10/4 در عملیّات کربلای4 در منطقه­ ی ‌امّ‌الرّصاص مورد اصابت ترکش قرار گرفت و به شهادت رسید.

وصيّت نامه شهيد جواد یتیمی بیدگلی  ( شماره 1 )

بسم اللّه الرحمن الرحیم

- پدر و مادرم ! بعد از من لباس غم بر تن نکنید و اشک نریزید که باعث شادی دشمن نمی شود . مادرم ! زینب (س) برای حسین (ع) یک بار اشک ریخت و آن هم وقتی که گم شده خود را یافت و بعد راه برادرش حسین (ع) را ادامه داد . از شما می خواهم زینب وار راهم را که راه حسین (ع) است ادامه دهید . اگر خواستید اشک بریزید به یاد غریبی امام حسین (ع) باشید .

- از خواهرانم ! می خواهم که حجاب اسلامی را رعایت کنند که بزرگ ترین ضربه به دشمن حفظ حجاب است .

- از برادرانم ! می خواهم که هم چون ابوالفضل (ع) ، به حسین زمانه ، امام خمینی عزیز وفادار باشید و راهم را که راه حسین (ع) است ادامه دهید .

- ای جوانان و ای دوستان ! پیرو ولایت فقیه باشید .

- پروردگارا ! در جهان سه آرزو بیش ندارم : یکی شهادت که عطا نمودی و یکی زیارت که همراه خود به گور بردم و یک آرزوی دیگرم این که هم چون مولایم
 می خواهم بدنم سه شبانه روز در زیر آسمان برجای ماند و هم چون قمربنی هاشم (ع) دو دستم از بدنم جدا گردد .

وصيّت نامه شهيد جواد یتیمی بیدگلی  ( شماره 2 )

بسم اللّه الرحمن الرحیم

« وَ لاَ تَحسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیل اللهِ أموَاتاً بَل أحیَاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقُون »

آل عمران – آیه 169

هرگز کسانی که در راه خدا کشته شده اند مرده مپندارید ، بلکه زنده اند و نزد پروردگارشان روزی داده شوند .

« اللّهم اجعل محیای محیا محمّد و آل محمّد و مماتی ممات محمّد و آل محمّد »

خدایا ! قرار ده زندگی ام را مانند زندگی حضرت محمّد (ص) و آل او و مرگ مرا مانند مرگ محمّد (ص) و آل او.

« السّلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و
علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین »

سلام بر حیدر کرار مرتضی علی (ع) و سلام بر حسین بن علی (ع) مظهر شهادت و سلام بر علی اکبر امام حسین (ع) و سلام بر علی اصغر حسین (ع) و سلام بر قمربنی هاشم ابوالفضل العبّاس (ع) ، سلام بر حبیب بن مظاهر و سلام بر شهدای کربلای ایران و عراق و سلام بر رهبر کبیر انقلاب اسلامی ولی فقیه امید مستضعفان جهان خمینی بت شکن و سلام بر قائم مقام رهبری حضرت آیت اللّه منتظری و با سلام به خانواده های پاک شهدا ، شهدایی که از جان و مال خود گذشتند و پروردگار خود را هدف قرار دادند و با سلام به مردم شهیدپرور ، وصیّت نامه خود را آغاز می کنم .

- سخنی چند با امّت حزب اللّه ! اگرچه من لایق آن نیستم که شما را نصیحتی کنم ولی بنا به وظیفه کلماتی چند اظهار می کنم .

- امّت حزب اللّه ! هم چنان که تا به حال در صحنه های انقلاب حاضر بوده اید ، حضور خود را محکم تر کنید . تقوا پیشه کنید ، تقوا را نصب العین خود قرار
دهید ، از گناه بپرهیزید ، دنیا را رها کنید و در فکر قیامت باشید که این برای شما بهتر است و خوشبخت کسی است که تقوا او بیش تر باشد . مواظب حربه های منافقان باشید که آن ها می خواهند شما را از صحنه بیرون کنند که منافقان ضربه را از پشت سر می زنند . امّا کافر در روبه رو می ایستد .

- امّت شهیدپرور ! چشم امید تمام مردم جهان بر شماست پس هم چون همیشه قدرت الهی خود را به مردم جهان نشان دهید . نماز جمعه و جماعات را فراموش نکنید که دشمن از جماعات می هراسد و خوار چشم دشمنان همین نماز جمعه و جماعات است .

- مردم دلیر و مبارز ! مسجد سنگر است آن را حفظ کنید . خانواده های شهدا ، مفقودین ، اسرا ، معلولین را فراموش نکنید و تسلّای دل آنان باشید . جلسات عزاداری به خصوص عزاداری امام حسین (ع) را ترک نکنید و بهتر از همیشه آن جلسات را نگهدارید . چرا که به گفته رهبر ، هرچه داریم از این عزاداری هاست از همه می خواهم هرکس به هر مناسبتی از من خطایی دیده مرا حلال کند . از خدا می خواهم تا در مقابل بخشش شما به من خیر عطا فرماید .

- وصیّتم به پدر و مادرم ! مرا حلال کنید و از خطاهایم نسبت به شما درگذرید . چون به خدا قسم کافی است این کوله بار گناه که بر دوش دارم مرا ببخشید که عاق والدین سخت است . هرچند که نتوانستم در این چند روز دنیا عصای دستتان باشم ولی مرا ببخشید .

- مادرم ! می دانم اگر تمام لحظات عمرم را زحمت بکشم نمی توانم جواب یک لحظه بیداری تو را بدهم .

- پدر و مادرم ! اگرچه فراغ فرزند سخت است و کمرشکن ولی به هر حال صبر پیشه کنید که خدا در قرآن می فرماید : « ان اللّه مع الصابرین » به راستی که خداوند با صابرین است .

- پدر و مادرم ! بعد از من لباس غم بر تن نکنید و اشک مریزید در ملاءعام که باعث شادی دشمن می شود .

- مادرم ! زینب (س) برای حسین (ع) یک بار و آن هم وقتی که گمشده خود را یافت اشک ریخت و بعد راه برادرش حسین (ع) را ادامه داد . از شما می خواهم زینب وار راهم را که راه حسین (ع) است ادامه دهید . اگر خواستید اشک بریزید ، بریزید ولی به یاد غریبی حسین (ع) باشید که عزاداری نداشت . منتظر برگشتنم نباشید و هم چون مادر وهب که سربریده شده فرزند شهید خود را به وسط میدان جنگ انداخت و گفت : « من امانتی را که به خدا داده ام تحویل نمی گیرم » .

- وصیّتم به خواهرانم ! از شما خواهرانم حلالیّت می طلبم و امید بخشش دارم و از شما می خواهم حجاب اسلامی را رعایت کنید که بزرگ ترین ضربه دشمن حفظ حجاب است . برایم ناراحت نباشید که به خدا قسم به وصال معشوق خود
رسیده ام و این حدّ نهایت آرزویم بود . چنان که شهادت کمال مطلوب است . خواهرانم ! زینب وار راه شهیدان را ادامه دهید و پیرو ولایت فقیه باشید و گوش به فرمان رهبر باشید و اگر خواستید اشک بریزید سعی کنید در خفا و پنهانی باشد که صدایتان به گوش نامحرم نرسد .

- وصیّتم به برادرانم ؛ برادرانم ! بعد از من وظیفه شما سنگین تر می شود . می دانم که خوب می دانید که چه می گویم . از شما می خواهم در شهادتم صبر پیشه کنید و راهم که راه حسین (ع) ادامه دهید . از شما برادرانم ! طلب حلالیّت دارم و طلب عفو و بخشش می نمایم چرا که نتوانستم حقّ برادری خود را اَدا کنم . از شما
می خواهم هم چون قمربنی هاشم ابوالفضل العبّاس (ع) به حسین زمانه ، امام
امّت ، خمینی عزیز وفادار باشید و راهم را که راه حسین (ع) است ادامه دهید .

- وصیّتم به اعضا پایگاه صاحب الزّمان (عج) و برادران رزمنده ! البتّه من
کوچک تر از آنم که به شما وصیّتی کنم ولی بنا به وظیفه چند کلام می گویم :
اوّل  از هر چیز از همه شما طلب مغفرت و حلالیّت دارم . از شما می خواهم پایگاه را بیش از پیش گرم نگه دارید و به پایگاه بروید . خانواده شهدا را فراموش نکنید که پدر و مادر شهدا دلگرمیشان به شماست و شما هم چون فرزندان
آن هایید .

- وصیّتم به دوستان و جوانان ! شمایید که می گویید ما دوست تو هستیم . اوّل از همه شما حلالیّت می طلبم و بدانید که مسئولیت سنگینی بر دوشتان افتاده پس بر شماست که سعی کنید آن را به نحو احسن  انجام دهید .

- ای جوانان مسلمان و ای دوستان عزیز ! جبهه را فراموش  نکنید . به جبهه ها بیایید که اکنون به شما در جبهه بیش تر نیاز است تا در پشت جبهه . بدانید که صدای « هل من ناصر ینصرنی » حسین زمانه بلند است و شما باید به آن جواب مثبت بدهید و از شما می خواهم راهی را که پیموده ام ادامه دهید . تا زمانی که این انقلاب به انقلاب حضرت مهدی (عج) متصل بشود . اخلاق حسنه و افکار صحیح و اَعمال نیک را فراموش نکنید و پیرو ولایت فقیه باشید .

- چند کلام به غفلت زدگان ! ای به ظاهر زندگان و در وطن مردگان عالم ، از خواب غفلت بیدار شوید و از منجلاب گناه بیرون آیید . ای مردگان که قلبتان تار شده ، به خود آیید. از معصیّت در ملک خداوند بپرهیزید و از خواب غفلت بیدار شوید ، بیدار شوید چه خوب است عشق به خدا و رضای خدا و محبّت خدا و رسول خدا و اهل بیت او . بشتابید و به سوی یکتا خالق جهان و حقیقت وجودش را دریابید . ای کسانی که صورت های خود را به روش حرام صاف می کنید بدانید همین پوست صورت روزی در لابلای خاک ، پوسیده و متلاشی خواهد شد.

- ای اهل دنیا ! که با لباس های تمام عیار غربی یا شرقی به تن می کنید ، بدانید زمانی ... نامشخص ... نزدیک ترین افراد به شما حاضر به خاک کردن شما نخواهند بود و از آن روی گردان خواهند شد . بیایید در سنگر جهاد ، پیکار کنید تا بعد از شهادت دست زدن و یا برداشتن قسمتی از وسایلتان یادگاری باشد .

- ای افرادی که دائم از کمبودها دم می زنید ، بیایید و بنگرید از معنویّت چه کمبود دارید . بیایید و راه حق را بیابید که روزی در صف محشر سرافکنده و خجل نباشید و روزی از شدّت خجلت جرأت بلند کردن سرخودتان را نداشته باشید . به یاد آورید روزی را که در رحم مادر در کم ترین طول و عرض زیستید و حاضر به دنیا آمدن نبودید حال که به دنیا آمدید عظمت دنیا را دیدید پس بدانید که عظمت عالم آخرت نیز چنین است . چیزی را که از آن گریز دارید بسی جالب و یا وحشتناک است ، بپا که کدام را انتخاب کنی . رضایت خدا یا خشم و غضب خداوند و جهنم و به خودآی که دنیا دو روزی بیش نیست . در خواستی چند در مورد تشییع
جنازه ام دارم که ... نامشخص ... قبولی دارم از شما می خواهم وقتی که بدنم را تشییع می کنید ... نامشخص ... صاحب الزّمان (عج) بدنم را رو به کربلا روی زمین بگذارید و مقداری از مظلومیّت حسین (ع) بخوانید و با صدای رسا و چشم اشک آلود حسین (ع) و قمربنی هاشم (ع) را صدا کنید تا روحم صدای شما را بشنود و به یاد غریبی حسین در کربلا بیافتید .

- در ضمن از شما می خواهم بر سنگ قبرم این چند بیت شعر را بنویسید :

ای رهگذر که می گذری بر مزار من

از گوش دل شنو سخـن من شعـار من

در زیر بـــار ظلـم نرفتـم بـه زندگـی

تـا گشـت باعـث شـرف و افتـخار من

گشتـــم اگر شهیــد سعـادت خریـده ام

شد مرگ سرخ چون سند اعتبار من

 

- دیگر وصیّتی ندارم فقط از شما می خواهم تا حدّ امکان مراسم عزاداریم ساده برگزار شود .

- در ضمن هرکس که این سخنانم به گوشش رسید طلب مغفرت و آمرزش از خداوند بنماید .

 

õ مناجات شهید :

- بارالها ، پروردگارا ! من بنده ای گنهکار که به درگاه تو روی آورده ام و عاشق وصال روی تو گشته ام .

- پروردگارا ! همان دم که تو را شناختم دیگر دل خوشی از این دنیا نداشتم .

- معبودا ! تو را شکر می گویم که به من توفیق دادی که در دانشگاه جبهه و جهاد شرکت نمایم حال می خواهم که مرا در دانشگاه شهادت بپذیری و لیاقت شهادت را به من عطا فرمایی .

- الها ! اگرچه گنه کرده ام ، خطا کرده ام ، اکنون به درگاه تو روی آورده ام و از تو طلب بخشش می کنم . اگر می خواهی مرا از درب خانه ات برانی ، بران ولی در اسلام رسم نیست ارباب ، غلام خود را طرد کند که من غلام سیه رویم و تو معبود و مولای من هستی .

- پروردگارا ، معبودا ! در جهان دو آرزو بیش ندارم یکی شهادت که عطایم فرمودی و یکی زیارت که آن را همراه خودم به گور بردم .

- خدایا ! من یک درخواست از تو دارم ، می خواهم هم چون مولایم سه شبانه روز این تن بی روحم در زیر آسمان زیبا بر جای ماند و چون قمربنی هاشم (ع) دو دستم از تن جدا گردد و چون مولایم علی (ع) ، فرق سرم شکافته شود و چون حسین (ع) تیر زهرآگین به قلبم فرود آید و سرم از تنم جدا گردد و بدنم قطعه قطعه گردد و سرانجام هم چون فاطمه (س) دختر رسول اللّه (ص) مفقود گردم .

- خدایا ، خدایا ! تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار .

- از عمر ما بکاه و بر عمر  او بیفزا .

- منتظری نستوه محافظت بفرما .

 

والسّلام

جواد یتیمی

امضا :1365/9/29

  •  جواد یتیمی بیدگلی
  •  جواد یتیمی بیدگلی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع