گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

احمد هاشمی آرانی

رضا

پاسدار

1345/01/01

1365/10/04

جنوب خرمشهر

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

در تاریخ 1345/1/1 ه ش در  خانواده ای متوسط و مذهبی در محله دهنو آران کودکی چشم به جهان گشود نامش را به پیروی از رسول گرامی اسلام  (ص) احمد نامیدند . بدان امید که او نیز رسالت سنگین انسان  زیستن و انسان ماندن را برای دیگران به یادگار گذارد .
تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان  اغاز کرد و در همان اوایل با شرکت در جلسات قرانی محله به فراگیری قران و احکام شرعیه پرداخت و همچنین شرکت فعال و مستمر در نماز جماعت و جمعه داشت .
با شروع انقلاب اسلامی ، همراه سیل خروشان امت اسلامی ایران در مبارزه با طاغوت شاهنشاهی شرکت داشت .
احمد  هاشمی از همان نوجوانی  قوه خلاقیت و ابتکارش شکوفا شد وبا اختصاص فضایی در منزل به تعمیر  وسایل برقی و رادیو و ضبط خانگی مشغول شد .
وی در مدرسه نیز بعنوان یک شاگرد خوب و درس خوان درعین حال مذهبی و متدین مشغول تلاش و تحصیل بود.
با شروع جنگ تحمیلی و شعله ور شدن آتش نبرد در درونش زبانه کشید . او که الان 13 ساله بود بر خود می بالید که می تواند با سن کم اش همچون دیگر نوجوانان سرزمین اش در دفاع از کیان و آرمانهای وطن قدم بردارد ، کم کم از طریق عضویت در بسیج و شرکت فعال در عملیاتهای مختلف  و به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کاشان در آمد .
او با افتخار لباس پاسداری از وطن را بر تن می  کرد و شبانه روز در میدان نبرد حق علیه باطل حضور داشت . درخرداد ماه   سال 61 هچری شمسی مادر خود را از دست داد. او که در غم فراغ مادر  می سوخت ، آتش نبرد با دشمن نیز در وجودش همچنان زبانه می کشید  و اورا مجددا روانه جبهه می کند .
احمد در عملیات های مختلفی چون خیبر ، فتح المبین ، خرمشهر و...  شرکت می کند ، سرانجام عملیات کربلای 4 که آغاز می گردد احمد و همرزمانش با گوش جان ندای ملکوتی ارجعی الی ربک را می شنوند و همچون عاشقان زیارت حضرت دوست ومشتاقان وجه اله می شتابند .
 شهادت احمد را چند تن از همرزمانش  دیده اند ، لیکن 14 سال پیکر مطهرش در خاکهای جنوب  مفقود می ماند . سرانجام در خرداد ماه  سال 1379 پیکر احمد  همراه دیگر پیکر های شهدا در سطح استان و شهرستان تشیع با شکوهی انجام می گیرد و در گلزار شهدای امامزاده محمد هلال (ع )آران در کنار قبر مادر بزرگوارش به خاک سپرده می شود .
.ویژگی های اخلاقی شهید احمد هاشمی
-    عمل کردن به وظایف را بر پند و اندرز دادن ترجیح می دادند. ایشان خود همیشه مرد عمل بودند . چه در موضوع خانه و خانواده و با توجه به اینکه پدرشان کشاورز بودند و در عین نیاز بخشیدن را لذت می شمردند . و در تامین معاش خانواده تلاش بسیار داشتند . و همواره این مصرع  را زیر لب زمزمه می کردند :     
گر مرد رهی میان خون باید رفت
-    دیگر ویژگی ایشان سادگی و نجابت همچنین افتادگی و شرم و حیا ی قابل وصفی که داشتند را می توان نام برد ، طوریکه ایشان را در کوچه و بازار می دیدی چنان سر به زیر  حرکت می کردند که فکر می کردی ایشان چگونه جلوی مسیرش را می بیند و راه می رود .
-    سومین ویژگی شهید احترام وادب به پدر و مادر خانواده و فامیل دوستان و آشنایان است .
-    خونگرمی وعشق  و علاقه خاصی را از ایشان می دیدیم
از دیگر ویژگی شهید احمد هاشمی ایستادگی و مقاومت در برابر ناملایمات و سختی ها و تسلیم نشدن در برابر دشمن که همواره به خواهران خود می گفت  من هرگز اسیر دشمن نخواهم شد که شهادت را بر اسارت ترجیح  می دهم و بواقع همان شد.
 از ویزگی بارز و مهم شهید عشق و دوستی به ولایت و اصل نظام انقلاب اسلامی  - رهبری  - بود ، ایشان همواره تکیه کلامش و در نوشته هایش بر روی لباس رزم خود جمله "جانم فدای رهبر"را مشاهده می کردی و همواره  می گفت: پیرو ولایت باشید که هرچه داریم از مقام ولایت است .
دیگر ویزگی ایشان رسیدگی به قشر نیازمند خصوصا فامیل بود با توجه به وسع اندک و نیاز خانواده اش از توجه به نیازمندان غافل نبودند .
از  ویژگی ایشان توجه خاص به تحصیل علم و دانش و توصیه خانواده به تلاش در زمینه فراگیری دانش که خود در دو جبهه جنگ و مدرسه تلاشگری نمودند.
-    دیگر ویژگی شهید را می توان در اهمیت و سفارشی که همواره به خواهران خود داشتند گرفت که سفارش زیاد ایشان به حفظ حجاب و عفاف اسلامی که ا رزش آنرا کمتر از سرخی خون شهیدان  نمی شمردند .

 

  •  احمد هاشمی آرانی
  •  احمد هاشمی آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع