گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ابوالفضل وثوقی فرد

حسن

بسیجی

صافکار

1335/04/26

1362/12/04

جفیر

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

 ابولفضل وثوقی فرد در سپيده دم 1335/4/25 پا به عرصه وجود گذاشت. خانواده اش با مهر و الفتي كه به خاندان اهل‌بيت عصمت و طهارت داشتند نام او را همنام سردار رشيد اسلام ابوالفضل نهادند. ايام كودكي در دامان مادري كه دوستدار و رهرو حضرت زهرا(ع) بود سپري شد تا شش سالگي كه براي علم آموزي به دبستان رفت و تا سال سوم  دبستان ادامه داد، ليكن به علت فقر مالي خانواده قادر به ادامة تحصيل نبود و ناگزير به تهران مهاجرت كرد تا شايد بتواند با كار و تلاش، بهتر زندگي كنند. همة خانواده به كار گليم بافي مشغول شدند. ابوالفضل با آن‌كه علاقة زيادي به تحصيل داشت، در يك كارگاه ميكانيكي و صافكاري مشغول كار گرديد تا بتواند با مزد ناچيزش لااقل قسمتي از مخارج زندگي خانواده را تأمين نمايد.

در 14 سالگي بسيار علاقه‌مند به مسجد و تكايا بود و هم‌چنان به كار صافكاري مشغول بود تا در سال 1354 به‌خدمت وظيفه احضار و مدت 24 ماه در بندر بوشهر خدمت نمود و چون در زمان خدمت معترض به رفتارهاي ناپسند بعضي مأموران بود، چند ماهي او را مجبور به اضافه خدمت در منطقه بوشهر نمودند. با اين كه والدينش علاقه داشتند فرزندشان در محلي نزديك خدمت نمايد، هر بار به محض شنيدن اين موضوع پدر و مادرش را سفارش به صبر و بردباري مي كرد.

با زحمت و رنج فراوان در سال 1356 خدمت سربازي به پايان رسيد كه مصادف با شروع تظاهرات و راهپيمايي‌هاي مردم به رهبري امام خميني بود كه ابوالفضل با شور و شوق فراوان به خانه آمد و گفت: خدايا شكر كه مردم توانستند يك روحاني مبارز را با انقلاب خويش آزاد نمايند ( مرحوم آيت الله طالقاني از زندان طاغوت آزاد شد ) تا جامعه بتواند از وجود ايشان استفاده كند.

 ابوالفضل تا 22 بهمن در تظاهرات و مبارزات همگام با مردم شركت داشت و هميشه شكر گزار خداي متعال بود. با دعوت امام به تشكيل كميته انقلاب اسلامي ثبت نام نمود و در كميته فعاليت چشمگيري داشت و به محض نا آرامي‌هاي كردستان، از طرف كميته مأموريت يافت و در گروه جنگ‌هاي نا منظم شهيد پرهيزگار چمران به كردستان رفت.

در 1358/4/15 بنا به توصية خانواده در آران با دختريكي از فاميل ازدواج نمود. در تاريخ 1359/6/30 كه حمله وحشيانه صدام به ميهن اسلامي بود خود را معرفي و به جبهه اعزام شد و در دوران جنگ در عملياتي چون سر پل ذهاب، والفجر چهار، والفجر شش، عمليات خيبر در جزيرة مجنون شرکت کرد در دوّمين مرحله عمليات خیبر پس از آن‌كه دليرانه جنگيد و عمليات را به پايان برد، دراثر گلوله در تاريخ 1362/12/4 به شهادت رسيد. شايان به ذكر است بعد از چهار ماه و نيم از شهادت اين سرباز اسلام خداوند به او دختري داد كه نام او را سكينه نهادند كه تنها يادگار اين شهيد بزرگوار است.            

                   روحش شاد و راهش مستدام و پر رهرو باد

و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله امواتاً بل احیاء ولکن لا تشعرون

و به کسانی‌که در راه خدا کشته شده‌اند مرده نگویید، بلکه آنان زندگانند ولی این مطلب را شما درک نمی‌کنید.

وصیت‌نامه اینجانب ابوالفضل وثوقی‌فرد فرزند حسن

به نام خدای رحمن، به نام خدای رحیم، به نام خدای غفار، به نام خدای کریم، به نام خدای قادر، به نام خدای عالم، به نام خدای رب‌العالمین، به نام خدایی که انسان را بیافرید و سپس آن زندگی که شایسته او بود به او عطا فرمود، به نام خدای شهید. بارالها حمد و سپاس بیکران تو را باد که مرا توفیق بخشیدی و به جبهه حق علیه باطل نائلم آوردی. پروردگار تو را شکر می‌کنم و سپاست می‌گذارم و سنایت گویم هرچند که زبانم از این امر آن‌چنان که در شأن توست عاجز است. پروردگارا در طول زندگی‌ام، اندک تو را شکر کردم در حالی که تو چقدر بر من مهربان بودی چه نعمت‌های بسیاری بر من ارزانی داشتی و چه بسیار بلاها را که از من دور گردانیدی. پروردگارا چه بسیار گناهان و وسوسه‌های شیطان را که به لطف و کرمت مرا از آن‌ها محفوظ نگاه داشتی چه بسیار نعمت‌ها را که لایقش نبودم نصیبم نمودی.

پروردگارا، چه بسیار فرصت‌های طلایی که بتوان به طرف تو آمد برایم فراهم نمودی اما من هیچ‌گاه نتوانستم به سویت اوج گیرم. پروردگارا از این‌که مرا در خانواده‌ای که مادری مؤمن و دلسوز و پدری متعهد و مؤمن به انقلاب و برادر و خواهر حزب‌اللهی قرار دادی تو را شکر می‌کنم و ازتو طلب مغفرت برای تمامی آنان و موفقیت در راه‌شان را خواهانم. پروردگارا تو را شکر می‌کنم از این‌که به این‌جا آمده‌ام و سپاه اسلام را به چشم خود می‌بینم و اقرار می‌کنم که تو نسبت به من خیلی مهربانی با وجود تمامی گناهانم به من اجازه دادی که در میان دوستانت قرار گیرم و اگر بر سرم منت بنهی با برخی از دوستانت که توفیق شهادت دارند به طرف تو آییم بارالها از تو می‌خواهم که توفیق شرکت در این حمله آخر را به من بدهی، پروردگارا بعد از حمله شهیدان به طرف تو آمده‌اند و دیگر بچه‌ها که از حمله بازمی‌گردند به امید حمله دیگر که به طرف تو آیند. بارالها اگر لطفت را دوباره شامل حالم کنی و سر سرم منت نهی و شهادت را نصیبم گردانی پس حمد و سپاس بیش از حدتو را باد و از این‌که مرا به این سعادت بزرگ نائل آوردی تو را سپاسگزارم و اما اگر از حمله بازگشتم پس از تو می‌خواهم حال که توفیق جهاداصغر دادی، توفیق جهاداکبر را هم بدهی و مرا در آن موفق بداری.

بارالها از تو می‌خواهم که به من یقین رهبرم را عطا بفرمایی که بتوانم با دشمنانت بدون هیچ سازش‌پذیری مبارزه کنم چون وقتی یقین به خدا و قیامت باشد سازش با کفر دیگر معنی ندارد. بارالها به من صبر و مقاومتی هم‌چون شهید مظلوم بهشتی عطا فرما تا بتوانم در مقابل شایعه‌ها و تهمت‌هایی که دشمنان به ما می‌زنند مقاوم باشم و راهم را که همانا راه توست ادامه دهم. بارالها به من قدرت نطق و بیان هم‌چون حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی عطا فرما تا بتوانم به وسیله آن در راه تو امر به معروف و نهی از منکر کنم و ارشادکننده دین تو باشم. پروردگارا گناهان پدران و مادران ما را ببخش و بیامرز چرا که اگر آنان نبودند ما فرزندان اسلام هم نبودیم که در راه تو جهاد کنیم. بارالهی نظر رحمتی بر ما کن و مگیر از ما آن حالت خوشی را که به واسطه رحمتت عطا فرمودی و ما را از مؤمنین به درگاهت قرار ده. برحمتک یا ارحم الراحمین

و اما سخنی چند با خانواده‌ام: پدر عزیزم هرگز زحماتی را که برای من کشیده‌اید از یاد نمی‌برم و مرا ببخشید که نتوانستم جبران‌گر زحمات شما باشم. حالت انقلابی خود را حفظ کرده و در عزای من زیاد ناراحتی به خود راه ندهید خداوند به شما توفیق هرچه بیشتر عنایت بفرماید.

همسر مهربانم: سلام و درود من بر تو باد در مرحله اول از تو می‌خواهم که در مصیبت‌ها و سختی‌ها صبر را پیشه‌ کنی که خداوند در قرآن به صابرین بشارت می‌دهد و دیگر از تو می‌خواهم که در عزای من زیاد ناراحتی به خود راه ندهی شاید بدین وسیله دشمن را شاد کنی. ای همسر عزیزم دلم می‌خواهد که بعد از من زینب‌گونه در مصیبت‌ها صبر و تحمل کنی و با توکل به خداوند متعال زندگیت را با امیدواری ادامه دهی و فاطمه‌وار فرزندمان را در راه اسلام تربیت کنی تا ان‌شاءالله در آینده فردی مفید برای اسلام و مملکت اسلامی باشد.

همسر عزیزم برای فرزندمان مادری دلسوز و مؤمن باش و فرزندمان را مکتبی و اسلامی تربیت کن. ان‌شاءالله که خداوند به همه‌مان توفیق دهد و اعمال‌مان را خالصانه گرداند و فرزندان‌مان را از پیروان و رهروان دین و اسلام قرار دهد و دیگر از شما می‌خواهم که برای من به مدت 40 روز روزه قضا یک‌سال هم نماز قضا بگیرید. ان‌شاءالله مورد قبول درگاه خداوند متعال قرار گیرد. از تمامی دوستان و آشنایان و برادر و خواهران خود و خانواده‌ام و همسرم می‌خواهم که مرا ببخشند و اگر بدی از من دیده‌اند به بزرگواری خود حلال کنند و از ؟؟ برای من از خداوند متعال طلب مغفرت کنند.

وصیت خود را با حدیثی از مولایم امیرالمؤمنین علی(ع) به پایان می‌رسانم.

قال علی(ع) اوصیکم بتقو الله ونظم امرکم

امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: وصیت می‌کنم شما را به تقوای خدا در مرحله اول و نظم در کارهای‌تان در مرحله دوم.

والسلام عکلیم و رحمه و برکاته

 

 

  •  ابوالفضل وثوقی فرد

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع