گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

محمد نیکوفرد

ماشااله

جهادگر

مهندس جهاد

1336/04/01

1365/03/09

پل فاو-اروندرود

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

در تیرماه سال 1336 هجری شمسی در یک خانواده مذهبی و با ایمان و مستضعف در آران قدم به عرصه گیتی نهاد. خانواده­ اش به علت عشق وافر به اهل بیت نام او را محمد گذاشتند. او در سن 6 سالگی پس از گذراندن دوران پر مشقت کودکی وارد مدرسه ابتدائی 25 شهریور شد. پس از سپری شدن دوره دبستان و راهنمائی، دیپلم خود را در خرداد سال 1354 دریافت نمود و در همان سال در آزمون سراسری کنکور شرکت نمود و در رشته­ های مختلف از قبیل رشته ریاضی و فیزیک مدرسه عالی علوم کاشان و رشته نساجی و رشته ریاضی تربیت معلم و دانشسرای راهنمائی تحصیلی شمیرانات تهران قبول شد که محمد رشته نساجی را انتخاب نمود چون می­ فرمود: در این رشته سر و کار من با افراد کارگر و بیچاره خواهد بود تا شاید بتوانم کمکی به آنها بکنم.  محمد نیکوفرد  از اولین کسانی بود که در بر پا کردن تظاهرات و راهپیمائی چه در داخل دانشکده و چه در خارج آن تلاش وافر داشت. در اکثر راهپیمائی­ها و فریادهایی که بر علیه رژیم پهلوی بود وظیفه خود را ایفا می­نمود او همیشه در پیشاپیش این صفوف بود در پخش کردن اعلامیه­ ها و نوارهای امام خمینی درمنازل و میان برادران و مطالعه کتا­ب­های امام کوشش زیادی می­نمود. و این مبارزات را تا لحظات آخر رژیم منفور پهلوی ادامه داد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای تحصیل از کاشان به شاهین شهر اصفهان منتقل شد. ایشان از اولین کسانی بودند که به جهاد روی آورده و مشغول به خدمت شد.

در 15 بهمن 59 ازدواج کرد و ثمره این ازدواج دو دختر می­باشد. در تاریخ 1361/2/7 بر اثر فشارهای خود از طریق جهاد عازم مناطق جنوب کشور شد و مسئولیت­هایی به عهده ایشان گذاشتند و در این زمان بود که بوسیله نامه به محمد ابلاغ شد تا در کلاس درس شرکت کند ولی ایشان توجهی به این موضوع نداشتند و می فرمودند هر کجا و با هر مدرکی داشته باشیم باید به این انقلاب خدمت کنیم پس من از این راه بهتر می­توانم خدمت کنم مدتی را در شهر خود آمد و در تاریخ 1361/4/25 مجدداً به طرف جبهه های جنگ شتافت و بعد از چندین ماه به محل کار خود در جهاد سازندگی بازگشت و مسئولیت کمیته کشاورزی جهاد سازندگی را پذیرفت ولیکن باز راضی نمی­شد و می­گفت باید به مناطق مستضعف رفت و خدمت کرد، به همین دلیل محمد گاهی برای تحقیقات و رسیدگی به مشکلات مردم محروم کردستان به آنجا می­رفت و او پس از چندی با موافقت مسئول جهاد سازندگی اصفهان (شهید فارسی) روانه شهرستان اردستان شد و با قبول سرپرستی جهاد اردستان شروع به کار کرد. مردم روستاهای اطراف اردستان به خاطر طرحهایی که جهت آبرسانی به روستاها و برنامه ریزی برای احداث جاده به مناطق دور دست انجام داده بود علاقه وافری به ایشان داشتند. محمد به علت مشکلاتی که برایش پیش آمده بود مجبور شد که جهاد سازندگی اردستان را به قصد جهاد سازندگی آران و بیدگل ترک کند. اما کار در جهاد او را قانع نمی­کرد و همواره به جبهه فکر می­کرد. از این رو تصمیم به شرکت در جبهه گرفت و مراحل مقدماتی آموزش پل سازی را فرا گرفت و در تاریخ 1364/12/20 از طرف جهاد سازندگی اصفهان وارد منطقه فاو شد و بلافاصله به کمک همکارانش شروع به ساختن پل بر روی اروند رود شدند.

وقتی که پس از مدتی به مرخصی آمد براثر خواب­هایی که از شهدا دیده بود می­گفت حتماً اینبار من شهید خواهم شد. حرکات و رفتار و مناجات شبانه شهید و چهره نورانی ایشان حاکی از شهادت بود. هنگامی که زیارت نامه عاشورا را می­خواند از عمق جان می­گریست. او سرانجام در تاریخ 1365/2/9 هنگام نصب پل فاو روی اروند رود بر اثر بمباران هوائی دشمن ترکش به قلب پر تلاطم او اصابت کرد و به آرزوی دیرینه­اش شتافت.

 

                      روحش شاد، یادش گرامی و راهش مستدام باد.

بسم ربّ الشهداء و الصدیقین

« من المؤمنین رجال صدقوا ماعاهدواللّه مایه فمنهم
من قضی بحبه و منهم من ینتظر و ما بدلو تبدیلاً »

خدا را سپاس و ستایش می کنم و به حضرت محمّد (ص) و دوازده جانشین او از امام علی (ع) تا آخرین آن ها حضرت مهدی (عج) و بی بی فاطمه (س) درود
 بی پایان می فرستم و شهادت می دهم به وحدانیّت حقّ تعالی و نبوت پیامبران و خاتم پیامبران حضرت محمّد (ص) است و معتقد قلبی به روز جزا و قیام قیامت و روز حساب داشته و حسابرسی بندگان را چیزی جز عدالت خدا نمی دانم و به امانت نگهدارنده قرآن و دین خداست یقین کامل داشته و ولایت فقیه را استمرار حرمت انبیا دانسته و درسی محکم در برابر استبداد داخلی و استعمار خارجی قلمداد می کنم .

- بنا نداشتم وصیّت نامه بنویسم امّا وظیفة شرعی و انسانی و اسلامی ایجاب
می کند قلم به دست گرفته تا با زبان الکن و بیان قاصر جملاتی هر چند دست و
پا شکسته و تکراری زیرا به کرّات از ما بهتران مخصوصاً شهدا معظم در
وصیّت نامه هایشان ، در نوشته ها و خاطراتشان بر جای گذاشته و ندای سخن را داده اند لیکن همان طور که عرض شد ضرورت مذهبی ام مرا وادار به سخن گفتن جهت خوانندگان و شنوندگان معظّم و محترمی که به دست یا به گوششان خواهد رسید می نمایم .

- انگیزه آمدنم به جبهه چه بود ؟

- سؤالی است که به دهن اکثر خوانندگان و شنوندگان می آید و سؤال است باید پاسخش داده شود . البتّه با کمال شرمسازی پاسخ می دهم زیرا افرادی بوده اند از نظر سن و جسم ضعیف تر و از نظر عقیده و فکر و بینش هم چون فولاد آبدیده و کوه استوارتر از من به محض شنیدن « هل من ناصر ینصرنی » ولی امرشان مرجع تقلید و رهبر نهضتشان نائب بر حقّ حضرت امام عصر (عج) حضرت آیت الله العظمی الام الموسوی الخمینی دامت افاضاته لبیک گفته راهی جبهه ها گردیده و تا حال که بیش از دوهزار روز از جنگ تحمیلی می گذرد تا هنوز در جبهه ها
می جنگند یا شهید و مجروح ، مفقود و اسیر گشته اند وجدان انسانی و وظیفه الهی من ایجاب می گردد بیش از این تابع هوس های نفس و متامع دنیا نشوم و از خدای خود خواسته بودم موقعیّت مناسب پیش آید تا بلکه ذرّه ای از دیون شرعی خود را که همان اطاعت از ولایت فقیه بود اَدا نمایم لذا به محض پیشنهاد مأموریّت برای نیاز از پیش تعیین شده جبهه خود را داوطلب نموده و بدون فوت وقت راهی جبهه شدم و اگر خداوند توفیق به من عنایت فرموده و لیاقت در محضرش را یافتم و ردای شهادت را بر اندام ناقواره ام که شایسته پوشیدنش را ندارم دوخته باشند بر تنم پوشانند ، جملاتی هر چند ناقص ، تکراری ، خسته کننده ... و یادگاری به عنوان وصیّت عرضه می دارم .

- امّت شهیدپرور ! قدر انقلاب شکوهمند و نهضت اصیل خود را بدانید و بر همه مسلّم است این پیروزی عظیم الهی به سادگی به دست شما نرسیده است . در تاریخ اسلام خون ها ، مال ها ، جان ها و جوانان بی شماری تقدیم کرده است . نهضتی جهت رهایی انسان ها به وقوع پیوسته ولیکن با کمال تأسّف کلیه آن ها به دلایلی شکست یا حداقل به پیروزی نهایی نرسیده است . هر نهضتی چهار چیز دارد :
" ماهیّت ، هدف ، رهبری ، آفت " نهضت هایی که قبل از نهضت اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی به وقوع پیوسته در یکی از موارد یا در چند تای آن ضعیف بوده که تکمیل نگردیده بحمدلله نهضت فعلی اکمل کلیه نهضت ها در هدف در ماهیّت و رهبری می باشد و با تعیین قائم مقام رهبری حضرت آیت الله منتظری دامت افاضاته آیه البوم ابی بئس الّذین کفروا گام نویدی در پیشبرد آینده انقلاب برداشته شده است ولی باید به آیه شریفه بالا توجّه کرد آن آیه از سری آیات آخر نزول قرآن است موقعی نازل شده که همه مردم مکّه اسلام را یا به ظاهر مثل ابوسفیان ها و یا قلبی قبول کردند و از ناحیه مشرکین هیچ گونه خطری تهدید نمی شده که فقط از درون جامعه احتمال تهدید می رفت و هشدار خداوند است به مؤمنین که اگر از خط مستقیم الهی ذرّه ای خارج شوید بدانید خداوند هم براساس آیه شریفه : « ان اللّه لایغیرو ما یقوم حتّی یغیرو ما به انفسهم » سرنوشت شما را تغییر نخواهد داد و دچار مذلّتی جبران ناپذیر و بدتر از گذشته خواهد شد قدری فکر کنید چرا یازده ائمّه اطهار (ع) ما شهید می شوند ؟ چرا حضرت
فاطمه (س) را بی شرمانه مصدوم می کنند و قبرش نامعلوم می گردد ؟ چرا امام حسین (ع) حج را ناتمام گذاشته ، راهی سرزمین نینوا می شوند ؟ چرا امام
کاظم (ع) را به روایتی چهارده سال در گوشه ای از زندان های عبّاسیان زندانی
می نمایند ؟ و چرا به طور کلی ائمّه (ع) ما در گوشه زندان بوده و یا با حکّام جابر مبارزه می کردند ؟ شما فکر می کنید حکّام زمانشان مثلاً نماز نمی خواندند و یا روزه نمی گرفتند ؟ نه این ها نبود . آن ها اسلام داشتند امّا اسلامشان اسلام معاویه بود چون بعد از پیامبر (ص) خطّ اصیل رهبری و زعامت جامعه منحرف شد ، فقط در زمان امام علی (ع) از انحراف پایان پذیرفت که به جبهه ناکثین ، مارقین ، قاسطین فرصت ندادند ، بیش تر و بیش تر تا به شکل های مختلفی امروز در کشورهای اسلامی می بینیم درآمده بحمدالله با هوشیاری و زعامت روحانیّت مبارز شیعه در رأس آن حضرت امام امّت خمینی کبیر ، بت شکن زمان با حفظ کلیه شئونات اسلامی و رعایت فقه ستنی و آشنا به مسائل سیاسی جهان با بینش کاملاً مکتبی و الهی و آگاهانه افکار روز فعلی را رهبری فرموده اند . امیدواریم خودشان نهضت را به دین حقّ حضرت ولی عصر (عج) رسانند تا ایشان پرچم پر افتخار را بر قلّه بلندآسای جهان برافرازند .

- پس ای عزیزانم ! مواظب باشید تا انقلاب توسّط دست های مرموز و
فرصت طلبان از آستین ابرقدرتی دیگر درنیاید و خطّ اصیل اسلامی را که دارد به اقصی نقاط دنیا صادر می شود منحرف یا خدای ناکرده شکسته گردد . باید آگاه و هوشیار باشیم و عمیقانه فکر کنیم که انقلاب اسلامی و دولت مردمی و مجلس شورای اسلامی و امّت همیشه در صحنه حیله هایی چون کودتا و ... تجدید نکند فقط انحراف خطّ سرخ شهادت اسلامی را از صراط مستقیم دور سازد . پرچم ولایت فقیه به دوش کشیدن و در عمل مخالف و در نابودی آن گام برداشتن خواهد توانست انقلاب اصیل اسلامی مان را به انحراف ابدی کشید .

- استدعای عاجزانه و حقیرانه و ملتمسانه من این است که فقط گوش به فرمان حضرت امام خمینی ولی امر زمان رهبر و حامی مستضعفان جهان بدهید چون سخن او سخن امام زمان ، سخن قرآن و سخن خداست .

- به حق که از نفوذ اندیشه بیگانه جداً بپرهیزید که اوّل خطر مهلکی است بر انقلاب و از هر طریق امکان پذیر خواهد بود از طریق دشمنان که کاملاً مشخص است و از طریق دوستان و پیروان که این طریق خطرش خیلی بیش تر است برای جلوگیری از این خطر با کمال معذرت و حقیرانه و جسارتاً عرض کنم وظیفه خطیر روحانیّت ، مغز متفکّر شیعه است . چرا که انسان تشنه را نمی توان از خوردن آب گل آلود بر حذر داشت بایستی آب تمیز و گوارا نشانش داد و بعد از نوشیدن آب آلوده او را منع کرد راه مبارزه با نفوذ فکر و اندیشه بیگانه عرضه داشتن صحیح مکتب اسلام در همة زمینه ها به زبان روز است . باید علمای اعلام و دانشجویان حوزه علمیّه کارهای عملی و فکری خود را افزایش دهند و بدانند که اشتغال به فقه و اصول جوابگوی مشکلات نسل حاضر نخواهد بود و خدا را شکر که این قدم برداشته شده و امید است مجلس شورای اسلامی قوانینی که بتوانند کلیه شئونات زندگی مردم را در زمینه های اقتصادی ، اجتماعی ، اخلاقی از متون قرآن و احادیث استنباط کرده تحویل دستگاه های ذیربط نمایند تا سوژه ای به دست ناکثین ، مارقین و قاسطین نیفتد .

- از کلیه برادران و خواهرانی که به نحوی در زندگی من و چه در حین کار ، معاشرت ، برخوردها ، مسافرت ها و خرید و فروش ها از بنده روسیاه گناهکار اشتباه و یا تندی و خطای اخلاقی دروغ ، غیبت ، سرزنش و یا خطای دیگری سرزده جهت سبک شدن بار گناه به بزرگی خودشان ما را عفو خواهند نمود .
إن شاء الله امید است خداوند همه شما را ببخشد و بیامرزد و بنده عاصی را عفو نماید .

- پدر و مادر محبوبم ! از شما می خواهم از جهت زحماتی که در طول زندگی در کلیه امور برایم متحمّل شدید مرا حلال کنید و از سر تقصیراتی که آگاهانه و یا سهواً مرتکب شده ام و باعث اذیّت و آزار شما در ابعاد مادّی و معنوی گردیده ام چشم پوشی نمایید .

- برادران گرامی و خواهر محترمه ام ! اگر در طول عمر برخوردی غیراسلامی و مغایر با شئونات اسلامی از من سرزده تقاضای عفو و بخشش دارم .

- از کلیه همکاران خود چه در جهاد سازندگی آران و بیدگل ، کاشان ، نطنز ، اردستان و اصفهان و مکان های دیگر که به عللی با هم کار می کرده یا معاشرتی داشتم اگر خلافی مغایر با اخلاق اسلامی و عملی مغایر با دستورات الهی مرتکب
شده ام جداً عذر خواسته ضمن پذیرش عذر بنده به بزرگواریشان طلب مغفرت دارم .

- از کلیه وابستگان دور و نزدیک که به نحوی از انحا برخورد داشته و معاشرت
می نمودیم اگر احیاناً برخوردی غیراسلامی سرزده استدعای عاجل دارم ضمن قبول عذرم عفو و حلال نمایید .

- خدایا ، خدایا ! تا انقلاب مهدی (عج) خمینی را نگهدار .

محمّد نیکوفرد آرانی

امضا : 1365/1/25

 

روحش شاد و راهش پررهرو باد !

  •  محمد نیکوفرد

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع