گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

عباس نیک سرشت

ابراهیم

بسیجی

1340/02/01

1362/12/03

طلائیه

گلزار شهدای امام زاده محمّد (ع) نوش آباد

*زندگی نامه شهيد عباس نيك سرشت*

عباس نيك سرشت فرزند مرحوم ابراهيم نيك سرشت در سال 1340 بدنيا آمد.  عباس  بر خلاف برادر بزرگترخويش على، در كودكى پرشورتر بود و گهگاهى شيطنت مى كرد.

عباس نيك سرشت در 7 سالگى به مدرسه رفته و به علت عدم علاقه به تحصيل كلاس پنجم درس را ادامه داده و سپس تحصيل ومدرسه را رها مى كند. شهيد عباس نيك سرشت بعد از آن براى يافتن شغلى مناسب به دنبال كارهاى مختلفى همچون كشاورزى وقالى بافى ومى رود ولى به هيچكدام علاقه اى نداشت و سپس به علت علاقه به لوله كشى به همراه برادر بزرگتر خويش به تهران مى رود و در اين شغل‏ ها مهارتهاى لازم را كسب مى نمايد. عباس، از نوجوانى به فرايض دينى اهميت وافر نشان داده و به تهذيب نفس مى پردازد. و اين خصلت  مردان خدا، مبارزه وجهاد بانفس كه همان جهاداكبر است،براى حضور درميدانى ديگر،جهاد اصغر.

عباس نيك سرشت از نوجوانى به ورزش علاقه داشت و ورزش تكواندو مهارت بالايى كسب نمود و به همين دليل در خدمت سربازى درگروه ويژه كماندويى مشغول به خدمت مى گردد.

فعاليتهاى شهيد قبل و بعد از پيروزى انقلاب اسلامى :

شهيد عباس نيك سرشت كه به همراه برادر خود على نيك سرشت قبل از پيروزى انقلاب به تهران رفته بودند،در آنجا در راهپيمائى ها شركت‏ فعال داشتند. به طورى كه شهيد عباس نيك سرشت چندين بار از طرف مامورين ساواك مورد تعقيب قرار گرفته بود و در يكى از تظاهراتها درهنگام فرار آنقدر با باتوم كتك خورده بود و در يكى كه كمرش سياه و كبود گشته بود. ليكن اين موارد از عزم و اراده بالاى شهيد هرگز نمى‏كاست، بلكه او را آماده ميدانهاى ديگر مى نمود. شهيد پس از پيروزى انقلاب نيز فعاليتهاى متعددى داشته است.

شهيد عباس نيك سرشت در زمان جنگ مدتى قبل از شهادت مسوليت تعاون پايگاه هفت تير شهر  نوش‏ آباد را به عهده داشت كه در اين مدت به‏ خانواده رزمندگان مرتب سركشى نموده و نيازهاى آنها را در حد توان بر طرف مى نمود.

فعاليتهاى شهيد در دوران دفاع مقدس:

شهيد عباس نيك سرشت رزمنده گردان امام محمد باقر(ع) از همان اوايل جنگ تا سال  1362 به طلايه داران امام عشق پيوست وسرخ شهادت را بر تو نموده با جان و دل در خط پيرو مراد خود، خمينى كبير، در مقابل دشن بعثى ايستادگى نمود و به مبارزه پرداخت.در طول‏اين سه سال ، شهيد ، به فعاليتهاى مختلفى پرداخت . كه به چند تا از آن اشاره‏اى مى شود . شهيد عباس نيك سرشت در دو سال اول حضور خود در جبهه به عنوان سرباز وظيفه در نيروى دريايى ارتش در بوشهر به مبارزه حق عليه باطل پرداخت . سپس مدتى را نيز در آبادان سپرى‏ نمود پس از سربازى همانطور كه قبلا متذكر شدم به مسئوليت تعاون پايگاه انتخاب شد و مدتى نيز در اين سنگر به فعاليت پرداخت . ليكن‏ روح بلند او طاقت دورى جبهه و مبارزه دوشادوش ديگر دوستان خود را نداشت و به همين منظور بار ديگر به جبهه اعزام گرديد و اين دوبار در طلائيه خريدار كالاى عشق گشت و روح  به معراج كشيد .

 عباس نيك سرشت از كودكى مقيد به مسايل شرعى بود ، از كودكى اشتياق زيادى به حضور دراجتماعات و مساجد و حسينيه ها داشت‏ نسبت به پدر و مادر خود بسيار مهربان بود و علاقه فراوانى به اقوام از خود نشان مى داد . هميشه نسبت به كودكان ابراز محبت مى نمود و دوست داشت براى بچه ها فاميل لباس و خوراكى بخرد . نسبت به بيت المال حساسيت زيادى داشت . شجاعت ، خلوص نيت، كرامت نفس ازديگر خصوصيات شهيد بود و اين خصوصيات از او شخصيت محبوبى ساخته بود . شهيد عباس نيك سرشت از نظر معنوى نيز بسيار خود ساخته تود. سركشى به خانواده رزمندگان نيز از كارهايى بود كه شهيد در زمان حضور خود در پايگاه هفتم تير به طور منظم و با دلسوزى واشتياق فراوان انجام مى داد.

ا

 

*فرازی از وصیتنامه برادر شهید عباس نیک سرشت*

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَيَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَيْهِ حَقًّا فِي التَّوْرَاةِ وَالْإِنْجِيلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللَّهِ فَاسْتَبْشِرُوا بِبَيْعِكُمُ الَّذِي بَايَعْتُمْ بِهِ وَذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ(قرآن کریم)

در حقيقت ‏خدا از مؤمنان جان و مالشان را به بهاى اينكه بهشت براى آنان باشد خريده است همان كسانى كه در راه خدا مى ‏جنگند و مى ‏كشند و كشته مى ‏شوند اين به عنوان وعده حقى در تورات و انجيل و قرآن بر عهده اوست و چه كسى از خدا به عهد خويش وفادارتر است پس به اين معامله‏ اى كه با او كرده‏ ايد شادمان باشيد و اين همان كاميابى بزرگ است(قرآن کریم)

سلام و درود به پیشگاه منجی عالم بشریت ولی عصر امام زمان(عج)و سلام بر نایب بر حقش امام خمینی بت شکن رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران. درود و رحمت خداوند بر روان پاک شهیدان از

صدر اسلام تا کربلای خونین ایران و با آرزوی شفای عاجل برای جانبازان،جنگ تحمیلی نبرد حق علیه باطل.حمد و ثنای خداوندی را که ما را از نعمتهای بیشمار خود برخوردار ساخت و به ما توفیق داد تا در راهش جهاد کنیم و این افتخار نصیبمان،شد که در راهش کشته شویم و اینک چند جمله به عنوان وصیت برای رضای خدا می نویسم:پدر و مادر عزیزم در شهادت من ناراحت نباشید چون وعده خدا بر حق است من از شما تقاضا دارم که مکن را حلال کنید.

امام واسلام را یاری کنید که خداوند به ما وعده داده است که پیروزی از آن مسلمین است امام را تنها نگذارید و انشاالله که انقلاب را به دست صاحب اصلیش یعنی امام زمان(عج)است بسپارید و از شما میخواهم که در نمازهای جماعت شرکت کنید و دعا به جان امام را فراموش نکنید برای ختم و دفن من تا آنجا که میتوانید تجملات را کم کنید و در پایان از همه شما حزب الله تقاضای عاجزانه دارم که اگر از من خطایی دیدید مرا ببخشید و از خداوند برایم طلب آمرزش و مغفرت کنید.

والسلام         1362/12/01

آمین یا رب العالمین

خدایا خدایا تا انقلاب مهدی (عج)خمینی را نگهدار.

 

  •  عباس نیک سرشت

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع