گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

رضا نوروزی آرانی

علی

سرباز ارتش

1345/06/20

شهر آران وبیدگل

1365/12/25

بزرگراه قم-تهران

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

بيستم شهريور 1345 در آران، و در خانواده اي مذهبي فرزندي ديده به جهان گشود كه والدينش نام وي را رضا نهادند تا بدين‌ وسيله ثابت كنند راضي به رضا و تقديرالهي هستند. او كودكي آرام بود و در كانوني مملو از معنويت و قناعت رشد كرد. پس از طي دوران طفوليت در 1352 براي كسب علم و دانش و ظهور استعدادهاي نهفته خويش پاي به مدرسه ابتدايي بونصر شيباني گذاردو از شاگردان نمونه و ممتاز اخلاقي و علمي بود تا جايي كه همواره از سوي اولياي مدارس مورد تشويق قرار گرفت. وي در همين دوران علاوه بر موفقيت در درس، نماز و چند سوره از قرآن را فرا گرفته و در تعطيلات علاوه بر كمك به والدين خويش، با شركت در جلسات مذهبي و ديني زمينة رشد و غناي اعتقادي و فرهنگي خود را فراهم مي نمود. پس از گذراندن دورة ابتدايي، براي كسب علم و ادامه تحصيل و گذراندن دورة راهنمايي در سال 1356 وارد مدرسة نظام وفا ( شهيد خدمتي ) شد.

در اين دوران - كه مصادف با اوج حماسة پيروزي انقلاب بود -  با شور و علاقة فراوان با حضور و شركت در تظاهرات و راهپيمايي هاي انقلاب به خيل عظيم شركت كنندگان و صفوف ملت پيوست.

او بسيار ساده لباس مي پوشيد و در سلام كردن پيشي مي گرفت و بسيار آرام سخن مي گفت و همواره و در همه حال لبخندي پر معنا بر لب داشت و احترام خاصي به والدين و بزرگان خويش داشت و بسيار متواضع و داراي روحية قناعت بود و از اسراف و تبذير به شدت پرهيز و در ابراز همدردي با دوستانش فداكاري و ايثار فراوان داشت.

او براي ادامه تحصيل در دبيرستان برادران شهيد عبدالهي ثبت نام نمود كه با واقعة دلخراش مرگ پدر خويش روبه رو شد اين مصيبت براي او بسيار  سخت بود، زيرا غم از دست دادن پدر از يك سو و سنگيني بار مسئوليت خانواده بر دوش از سوي ديگر باعث شد به راحتي نتواند ادامه تحصيل دهد تا آن كه چند روزي در مرگ پدر از رفتن به مدرسه خود داري نمود كه با وساطت دوستان و آشنايان مجدداً به مدرسه رفت.

رضا در ساعات غير درسي براي كمك به معاش خانواده كار و تلاش مي كرد و سعي مي‌نمود از دانش آموزان موفق باشدبا توجه به استعداد و نبوغ و مهارت زايد الوصفي كه در رشته هاي مختلف ورزشي داشت، از چهره هاي معروف ورزشي منطقه محسوب و در طول دوران تحصيل، عناوين و افتخارات گوناگون در رشته هاي متنوع كسب نمود.

رضا  نوروزی سرانجام در سال 1363 موفق به اخذ ديپلم در رشته اقتصاد گرديد و عضو فعال جهاد سازندگي نيز بود و به كشاورزان كمك مي نمود و براي تداوم راه دوستان شهيدش لباس مقدس سربازي به تن كرد و پس از سپري نمودن 18 ماه خدمت مقدس سربازي در جبهه هاي مختلف جنوب اعم از خرمشهر، شلمچه و آبادان، در تاريخ 1365/12/25 در حين انجام مأموريت نظامي به لقا الله پيوست.

 

                                                         يادش گرامي و راهش پر رهرو باد

بسم الله الرحمن الرحیم

و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون

یکی از ویژگی‌های خاص انقلاب اسلامی ایران نقش مهم شهادت در پیروزی و تداوم آن می‌باشد و این هم‌چنان بعدی است که تاکنون برای دشمنان ما ناشناخته مانده است. چون جهان‌بینی مشرکان و کافران یک جهان‌بینی مادی است و کلمه شهادت در باور آنان نمی‌گنجد. اما از نظر ما شهادت یک میراث با ارزش ائمه‌اطهار(س) و اولیاء خاص خداوند است و برای انسان مرحله‌ای از رسیدن به قرب الی الله که همان کمال و سعادت است،‌ می‌باشد. در حقیقت شهید با دادن خون خویش چراغی را می‌افروزد که راه روشن و سبب رستگاری و نجات دیگران می‌شود. راه و حرکت ما از امروز یا چند روز پیش شروع نشده است، بلکه این راه نشأت گرفته و ادامه‌دهنده راه نهضت حسینی و یادآور عاشورای ابی عبدالله الحسین(ع) است که به خاطر زنده ماندن دین جدش رسول‌الله(ص) خود و فرزندانش و 72 تن از بهترین یارانش را در این راه قربانی کرد. ان‌شاءالله تعالی این نهضت و راه به انتهای آن که حکومت مستضعفین بر مستکبرین جهان است، یعنی حکومت ولی‌عصر(عج) نائل گردد. و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و ... و عاقبت زمین به بندگان صالح و پرهیزگارش به ارث می‌رسد.

جاءالحق و زهق الباطل که این وعدة‌ حق است و خلاف آن نیست. و لا یخلف الله وعده – ان وعدالله حق سفارش می‌کنم شما را به این امر که دنیا محدود است و به آخر می‌رسد. پس سعی کنید که دل به دنیای فانی و کوچک بخندید و توشة‌ آخرت را از هم اکنون برای فردای خود بیندوزد که دست تهی به پای میز عدل الهی رفتن بسیار سخت است.

خداوند ان‌شاءالله عاقبت همه ما را ختم به خیر بگرداند.

و اما چند کلامی با خانوادة‌ خویش

مادرجان! بعد از شنیدن خبر مرگ من خواهش می‌کنم که صبور باشی و بی‌تابی نکنی، زیرا امانتی که خداوند به تو داده بود اینک از تو پس گرفته است و گریه و زاری بیش از حد تو اجر و پاداشتو را نزد خداوند پایین می‌آورد و این امتحان الهی است که باید در آن موفق باشی ان‌شاءالله.

مادرم! من شرمنده تو هستم که نتوانستم زحمات طاقت‌فرسای تو را جبران کنم چون که تو در فراق پدرم با تلاش‌ها و زحمات خویش موجبات آسایش و ترقی مرا فراهم نمودی و من به تو افتخار می‌کنم که از سلالة‌ پاک حضرت زهرا(س) هستی.

و اما خواهرام! تو نیز درس خویش را از زینب‌(س) فراگیر و مرام و منش آن بانوی صبر و استقامت را پیشة‌ خود ساز. حجاب و عفت تو بالاترین ضربه به دشمنان دین و این مملکت است. امیدوارم همیشه موفق و مؤید باشی.

و اما برادرم! هوشیار باش و غیر از اسلام و قرآن به چیز دیگری فکر نکن و دست از دامان اهل بیت عصمت و طهارت برندار که هم چیز در گرو ارادت به این خانواده است. قرآن را تلاوت کن و در مجالس مذهبی و قرائت قرآن همواره حاضر باش. هر شب 2 رکعت نماز برای سلامتی آقا امام زمان بخوان. باشد که آقا دستگیری تو را نماید. در خاتمه سلام مرا به تمامی دوستان و آشنایان محل رسانده و از همه طلب حلالیت دارم.

والسلام

رضا نوروزی

  06/ 02/ 65 ساعت 3 بعدازظهر

  •  رضا نوروزی آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع