گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

محمود مهمان نواز

نعمت اله

بسیجی

کشاورز

1334/04/01

1361/08/18

دهلران موسیان

گلزار شهدای امام زاده محمّد (ع) نوش آباد

حاج محمود  مهمانواز سال 1319 در خانواده اي مذهبي به دنيا آمد. دوران كودكي را در دامـان پـر مهر و محبت مادر سپري كـرد و به علت تنگدستي و محروميت در همان كودكي به كويرات و مزارع كشاورزي رفت و تا نوجواني در كنار پدر به كشاورزي مشغول بود، لذا هيچ موقع فرصت نكرد به مدرسه برود تا اين كه اصلاحات ارضي توسط رژيم شاه اجرا شد در سال 1341 مقلد امام شد و چون طبق فتواي امام خميني اصلاحـات ارضـي حـرام بـود، ايشان نيز يـك جـا تـمامـي تعلقات خود را از مزارع بريد و به كارهاي ديگري مشغول شد.

حاج محمود از سال 1342 مبارزه سياسي خود را شروع كرد و همراه با شهيد حاج حسين مكاري و شهيد حاج علي سالمي به حمايت از حركت سياسي امام و قيام خونين 15 خرداد 1342 جزء كفن پوشان و تظاهرات كنندگان آن دوران بودند حاج محمـود عيـال وار بـود و تـعداد 9 فرزند داشت و در زمان دفاع مقدس جنگ 40 ساله بود ولي اين باعث نمي شد كه در منزل بنشيند. او بارها به جبهه حق عليه باطل رفت تا اين كه فرزندش قدمعلي در بهار 1361 به شهادت رسيد.

حاج محمود پس از سه ماه كه از شهادت فرزندش مي گذشت دوباره در تاريخ 1361/6/21 به جبهه هاي حق عليه باطل شتافت و پس از دو ماه سرانجام در عمليات محرم در ارتفاعات موسيان – دهلران به شهادت رسيد.

از خصوصيات و ويژگيهاي حاج محمود: بسيار متواضع، صبور و متدين بود. معمولاً كم حرف مي زد و اگر در مجلسي غيبت مي كردند فوراً تذكر مي داد و به مراسم مذهبي و نماز جماعات علاقه مند بود و در اين مراسم ها شـركـت مي كرد. بسيار مهربان بود وقتي از ايشان پرسيدند با داشتن اين همه فرزند و يك شهيد چرا به جبهه مي روي؟ در پاسخ به آن ها مي گويد: بچه هايم خدايشان بزرگ است، شهيدم به وظيفه خودش عمل كرده من نيز بايد به وظيفه خودم عمل كنم.

 

                                              راهش پر رهرو و يادش گرامي باد

ان الذین آمنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم

و انفسهم اعظم درجه عندالله اولئک هم الفائزون

به درستی که کسانی که ایمان آوردند و هجرت کردند و جهاد کردند در راه خدا با مال‌های‌شان و جان‌های‌شان در نزد خدا مقامی عظیم دارند همانا آن‌ها از رستگارنند.

به نام الله و درود به امام عصر امام زمان(عج) و نایب بر حقش امام‌خمینی   وصیت خود را با مردم شهیدپرور و با خانواده‌ام آغاز می‌کنم: ای مردم اولین پیامی که من به شما دارم به عنوان یک شهید این است که پیرو فرمایشات امام عزیز باشید که حرف او حرف پیامبر و در نهایت حرف خداست و بعد از آن قبول ولایت فقیه و پیرو روحانیت مبارز و آگاه باشید و دشمنان این قشر از جامعه بدانند که مخالفت با روحانیت مخالفت با امام است و در نهایت مخالفت با خداست و مطلب مهم دیگری که هست وحدت است، در سایۀ وحدت و ایمان خواهیم توانست که با آمریکای جهانخوار مبارزه کنیم و اگر متفرق باشیم کاری از پیش نخواهیم برد. «و اعتصموا بحبل الله جیعاً و لا تفرقوا» نکته دیگر این که مساجد را پر کنید چنان که امام این را می‌فرمایند اگر واقعاً پیرو امام‌تان هستید، به این مطلب مهم هم توجه کامل داشته باشید. امت مسلمان منافقین را از جامعۀ خود طرد کنید و این‌ها بدانند که دیگر در ایران حنای‌شان رنگی ندارد و نخواهد داشت. این ملت شما را شناخته و دیگر گول شما را نخواهند خورد. اسلام جهانی خواهد شد و تمامی ابرقدرت‌ها نابود خواهند شد ان‌شاءالله و اما با خانواده‌ام:

همسر گرامیم: در درجه اول من از تو درخواست رضایت می‌کنم و از تو می‌خواهم که مرا عفو نمایید و دیگر این که تو خود بهتر می‌دانی که چرا من به جبهه رفتم آن هم با خانوادۀ این چنین که در چند ماه اخیر هم یک فرزند اهدا کرده ‌ایم تو خود بهتر می‌دانی که من فقط و فقط به خاطر خدا و فرمایشات جدید امام که جبهه رفتن را واجب کفایی دانستند و من بر حسب وظیفۀ شرعی که نسبت به خود احساس می‌کردم و هیچ هدفی جز پیروزی ندارم. همسر گرامیم، من چندین یادگار از خود به جای گذاشتم، آن‌ها که درک مسائل را دارند می‌گویم مخصوصاً فرزند بزرگ خانواده که در کارهایت پشتکار داشته باش و همیشه در پی تحصیل علم باش. و نیز امام‌تان را تنها نگذارید و به فرزندان کوچک من بگویید که برادر و پدرتان در راه اسلام جان دادند و شما باید راه آنان را ادامه دهید.

و چند تذکر با برادران: برادران عزیزم تا می‌توانید برای اسلام کار کنید و آن‌چه که مسلم است آن کاری در نزد خدا ارزش دارد که پاک باشد از هرگونه آلودگی «ریا، فخر فروختن به دیگران و نظم امرکم».

برادرانم از مردمی باتقوا باشید و از وصیت علی(ع) است که «اوصیکم بتقوا الله و نظم امرکم» و هم‌چنین خواهرانم: حجاب تان را با تمام معنی حفظ کنید و چون زینب زنده کننده خون شهید باشید و هدف شهید را به جهانیان ابلاغ کنید. و تو ای پدرم و مادرم: ای شمایی که بنده را از شیره جان تان بزرگ کردید و چه  زحماتی که برای من کشیدید و من نتوانستم که جبران زحمات شما کنم لذا از شما درخواست عفو می‌کنم و نیز تا می توانید برای برپایی اسلام کار کنید که در آن دنیا روسیاه نباشید و هم‌چنین با خانواده‌ام در تربیت کودکان کمک کنید و آن‌چه مسلم است خدا آنان را بزرگ می‌کند و روزی می‌دهد و پدر و مادر یک وسیله‌ای بیش نیستند.

والسلام علی من التبع الهدی

دوستار امام و اسلام و جمهوری اسلامی

حاج محمود مهمان‌نواز (نوش‌آباد) 

  •  محمود مهمان نواز

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع