گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

عباس منعمی بیدگلی

احمد

پاسدار

1343/01/01

1364/06/18

حاج عمران

گلزار شهدای هفت امام زاده بیدگل

عباس منعمی بیدگلی  در سال 1343 در بیدگل در خانواده­ای مذهبی و متدین متولد شد از کودکی به دنبال پدر خود در جلسات مذهبی شرکت می­کرد و با مسائل اسلامی مانوس می­گشت. 6 ساله بود که وارد دبستان شد و پس از آن دوره راهنمائی را هم پشت سر گذاشت در این زمان به پدر خویش در کارهای کشاورزی کمک می­کرد او در کارهایش پشتکار داشت و فردی متدین و خونسرد بود

عباس مهرماه سال 1357 همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی وارد دبیرستان شد در اینجا بود که سعی می­کرد دین خود را به انقلاب اسلامی ادا کند و در آگاه کردن مردم از جنایات رژیم پاه هیچ کوتاهی نمی­کردو در این راه شجاعتها و فداکاریهایی از خود نشان داد. فعالیت او در دبیرستان چشمگیر بود. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی زمینه فعالیت خود را گسترش داد و به دانش آموزان درانجمن اسلامی دبیرستان کمک می­کرد در دبیرستان برای افشای جنایات گروه­ها و فریب­کاری­های آنان تا سر حد توان کوشید و نقش مهمی را در این حرکت ایفا نمود با گذشت دو سال از دوره دبیرستان، جنگ تحمیلی شروع شد که شهید درس را رها کرد و برای حراست و پاسداری از اسلام و میهن اسلامی در سال 1359 راه جبهه­ ها را در پیش گرفت و پس از بازگشت از جنگ به فرمان امام به تشکیل پایگاه­های بسیج و آموزش مردم پرداخت و در این راه مردم را تشویق و ترغیب می­کرد، در عین حال از رفتن به جبهه باز نایستاد و مجدداً عازم جبهه­ شد و بر اثر ترکش خمپاره مجروح و در یکی از بیمارستان­های تهران بستری گردید.

عباس غیر از مسئولیتی که در پایگاه بسیج داشت در جهاد سازندگی هم فعالیت می­کرد و درس را هم ادامه م­داد که سال 1361 موفق به اخذ دیپلم شد پس از پایان تحصیل در دبیرستان، شهریور همان سال به عضویت سپاه پاسداران در آمد و پس از انجام مأموریت­های متعدد و ابراز لیاقت و رشادت­های فراوان در جبهه­ های رزم مسئول واحد بسیج لشگر نجف شد. او با دیگر همرزمان خود در عملیات قادر شرکت کرد و در حالیکه قلبش آکنده از شور و عشق به شهادت بود دفتر زندگی خویش را در تاریخ 64/06/18با شهادت در راه خدا بست و جنازه مطهرش در آن عملیات باقی ماند و پس از حدود 10 سال پیکر مطهرش به وطن بازگشت.

                     روحش شاد، یادش گرامی و راهش مستدام باد.

بسم الله الرحمن الرحیم

انا للّه و انا الیه راجعون

« السّلام علی الحسین و علی علی ابن الحسین و
علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین »

سلام بر حسین (ع) و سلام بر علی بن حسین (ع) و سلام بر فرزندان حسین و یارانش .

« اللّهم اجعل محیای محیا محمّد و آل محمّد و مماتی ممات محمّد و آل محمّد »

خدایا ! قرار ده زندگیم را مانند زندگی محمّد و آل محمّد و مرگم را مانند مرگ محمّد و آل محمّد بنما .

- حمد و ستایش خدا را که چنین توفیقی نصیب ما کرده است و ما را در این روزگار پر افتخار و پر سعادتی آفریده که با اراده لطف و رحمتش نعمتی بزرگ و
با ارزش هم چون خمینی رهبری عالی قدر و علی گونه برای راهنمایی ملّتش فرستاده تا امّت اسلامی را از بند اسارت شیطانی داخلی و خارجی و جنایتکاران نجات داده و امّتش را از خطّ غیرمستقیم و غیر الهی به سوی خطّ مستقیم الهی هدایت نماید .

- خدایا ! تو شخصیّت و نماینده ای برای ما فرستادی که وقتی لب به سخن
می گشاید و از گوشه جماران فریادش بلند می شود کاخ ظلم و ستم فرو می ریزد و به اندام دشمن اسلام لرزه می افد و از طرفی از بیانات دل نشین او پیروانش روحیّه بسیار گرفته و شهامت و شجاعت و شهادت در خود پرورش داده و زنده می کند .

- خدایا ! این همان آقایی بود که آرزو می کردیم . بلی این نائب امام زمان (عج) می باشد و برای همین است که صف سربازانش در جبهه ها و در جهاد فی سبیل الله قطع نمی شود .

- بارالها ! تو باران رحمت خود را فرستادی و زمینه رشد و تکامل و بندگی و طاعت را مساعد کردی و اگر کوتاهی کنیم و از دستورات تو سرپیچی کنیم روز قیامت دلیل نخواهیم داشت و رهبریّت خمینی برای ما نعمتی بزرگ است .

- پروردگارا ! شکر این نعمت سخت است ما چگونه سپاس و شکر این نعمت بزرگ را خواهیم کرد زبانم و بقیّه اعضایم عاجز است . بهتر دانستم پیرو واقعی خمینی عزیزت باشم و گوش به فرمان و در صف سپاه و لشکر او با دشمن داخلی و خارجی جنگیده تا جان و هستی خود را فدای او یعنی فدای اسلام کنم و با ریختن خونم سنگینی گناه را کم کرده و رضایت تو را حاصل نمایم .

- خداوندا ! به من روحیه ای بزرگ و مقام عالی عطا فرما و چشمهایم را بینا و گوش هایم را شنوا و بازوانم را پرتوان و شمشیرم را برّان و ایمانم را قوی و هدف و نیّت مرا مخلص گردان تا بهتر با دشمن زبون جنگیده و دست اجانب را از حریم مقدّس اسلام قطع نمایم .

- قرآن می فرماید : « یا ایها الّذین آمنوا حد و اخذ رکم فانفزوا ثبات انفروا جمیعا » ای اهل ایمان صلاح جنگ برگیرید و آن گاه دسته دسته یا همه به یک باره و متّفق برای جهاد بیرون روید و از طرفی امام علی (ع) می فرماید : « باید با کسانی که رفتاری مخالف آئین الهی در پیش گرفته اند مبارزه کرد و جهاد بر کسی که حق را شناخته واجب است و این فریضه ای عینی است که همه روزه و در هر مکان با دشمنان حق به ستیزند و انسان وظیفه دارد از روی حق عمل کند و در این حال به دفاع از حق برخیزد کافی نیست که ستمگر نباشید بلکه لازم است از ستمدیدگان نیز دفاع کنید .

- بنده به پیروی از کلام خدا و فرمایشات ائمّه اطهار (ع) جهت لبیک به ندای امام بزرگوار وظیفه خود دانستم به دفاع از حق برخیزم و به جبهه ها اعزام شوم و آرزوی ماست که در جهاد فی سبیل الله به شهادت برسیم و حالا که به عشق و آرزوی خود رسیدم خوشحالم .

- پروردگارا ! تو خود گفتی : « ادعونی استجب لکم » مرا بخوانید تا استجابت کنم شما را خدایا من رو به آورده ام و امید من به تو است .

- بارالها ! از کدامین گناهانم طلب آمرزش کنم هرچه به خود می نگرم غرق در گناه هستم . از سنگینی گناه چشمهایم گریان و سرم به زیر است . من تحمّل سنگینی گناه و عذاب تو را ندارم ای پوشاننده عیب ها ! ای آن که زود خشنود
می شوی ( یا سریع الرضا ) تو رحمان و بخشنده ای با دید بخشندگی و فضیلت به من نگاه کن و مرا ببخش و بیامرز اگر نیامرزی من تسلیم و هیچ گونه دفاعی از خود ندارم .

- امّت شهیدپرور ! من کوچک تر از آن هستم که به شما وصیّت کنم ولی چند جمله که فکر می کنم ضرورت داشته باشد به خصوص با فامیل ها و دوستانم صحبت می کنم .

بدانید ملّتی که سرفصل تاریخش را با شهادت ورق می زنند و سلاحش ایمان و فریادش الله اکبر و سیرتش از میان مستضعفان به سوی الله می باشد هیچ وقت شکست نمی خورد چون شهادت ارثی است که از فرزند فاطمه (س) به ما رسیده است و پشتوانه الهی دارد ولیکن ای پیروان امام حسین (ع) و ای پیروان امام خمینی برای این که بهتر این انقلاب و امام را یاری کنید سعی کنید با دید جهانی و بینش عمیق به انقلاب فکر کنید و به ابعاد مختلف انقلاب را بیندیشید و سعی کنید شما بینشی علی گونه و حسین وار داشته باشید .

لازم است زندگی پیامیران و ائمّه اطهار (ع) را مطالعه کرده تا از مبارزه ائمّه
اطهار (ع) و از دوستان و دشمنان آن ها آگاهی پیدا کنید و مشکلاتی که برای
آن ها ببار آورده اند مطلع شوید تا بتوانید از جریانات و موضع گیری هایی که در انقلاب اسلامی ایران بوجود می آید آشنایی پیدا کنید و دوستان امام و انقلاب و دشمنان انقلاب که با نام و نشانه های مختلف و نقابدار در مقابل علی و رهبر شما هستند بشناسید و چهره های آن ها را به مردم نشان دهید تا مردم دوستان و دشمنان امام را بشناسند و نگذارید دیگر بار تاریخ تکرار شود و رهبر شما تنها بماند . فعّالیّت های خود را محور خطّ ولایت فقیه که خطّ انبیا است تقویت کرده و دشمنان ضدّ ولایت فقیه که تیشه به ریشه انقلاب می زنند را رسوا کنید .

- امّت شهیدپرور ! انقلاب کردن مشکلات و سختی ها دارد با تلاش اندک و ناچیز نمی توان به هدف رسید اگر می خواهید روز قیامت راحت و روسفید باشید باید سخت ترین مشکلات را تحمّل کرده و تا آخرین لحظه محکم و استوار بایستید که پیروزی و موفّقیّت شما در برابر مقاومت شما و ایثار و فداکاری شما خواهد بود پیامبران و چهارده معصوم که با خدا رابطه وحی داشتند و بهترین مخلوقات خدا بودند و با سخت ترین شرایط و بیش ترین مشکلات به سر
می بردند تا جایی که پیامبران خدا و حضرت محمّد مصطفی (ص) و یارانش چند سال در شعب ابی طالب محاصره اقتصادی بودند و چند نفر با یک خرما تغذیه می شدند ولی دست از مبارزه و تبلیغ اسلامی برنمی داشتند و باید از آن ها درس بگیریم .

- پدر و مادر ! جوان از دست دادن سخت است غصّه و گریه دارد ولیکن وقتی اسلام مطرح باشد حسین بن علی (ع) در حادثه کربلا علی اکبر (ع) و ابوالفضل (ع) و 72 تن از یارانش را از دست می دهد تا اسلام زنده بماند نمی گویم گریه مکن ، چرا گریه کن چون گریه بر شهید حماسه آفرین است ولی از شما
می خواهم از کیفیّت شهادت امام حسین (ع) آگاهی و شناخت پیدا کنید و بر مظلومیّت حسین (ع) و یارانش گریه کنید شما باید فرزندان دلسوز انقلاب باشید و اَعمال خود را بر محور اسلام انجام دهید و حفظ حراست از انقلاب را وظیفه خود بدانید و عبّاس شما وظیفه خود دانست تا به جبهه ها اعزام شود و از مکتبش دفاع کند او دنبال انجام وظیفه خود بود شما هم دنبال انجام وظیفه خودتان باشید .

- پدر و مادر ، خواهر و برادرم ! همه شما برای من زحمت ها کشیده اید و به من علاقه داشته اید بدانید من هم به شما علاقه دارم و می خواستم باشم و جبران زحمات شما را بکنم و در خدمت مردم و انقلاب باشم و از طرفی عشق به شهادت مرا به طرف خود می کشاند و عاشق به ... کلمه نامشخص ... ترک دنیا بودم از شما طلب بخشش کرده مرا ببخشید تا خدای مرا ببخشد .

- من یک خواهش از شما دارم اگر می خواهید خوشحال باشم سعی کنید برای حفظ حیثیّت انقلاب و برای بدست آوردن آخرت خوبی به دنبال شناخت مکتب اسلام بروید و در مسیر الله حرکت کنید و از کوچک ترین لغزش خودداری کنید و از خدا هم کمک بخواهید تا روز قیامت راحت باشید .

- اقوام و دوستان ! دل به این دنیا نبندید ، توشه آخرت را هم فراهم کنید . اگر در این دنیا از خواب غفلت بیدار نشوید در آن دنیا دیر است . از همه شما می خواهم مرا حلال کرده و ببخشید دیگر عرضی نیست ، دیدارها جای دیگر است .

- از شما می خواهم مراسم عزاداری من خیلی ساده باشد . محلّ دفن درصورت امکان کنار قبر امیر حلاجی باشد و در غیر این صورت اختیار با پدر و مادرم
می باشد .

 

والسّلام

امضا : 1364/4/10

عبّاس منعمی بیدگلی

 

روحش شاد و راهش پررهرو باد !

  •  عباس منعمی بیدگلی
  •  عباس منعمی بیدگلی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع