گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

علی اکبر کمال آرانی

حسنعلی

پاسدار

عضو فعال انجمن اسلامی

1334/11/01

1362/02/06

طلائیه

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

علی‌اکبر کمال‌آرانی در اول بهمن‌ماه 1334 در آران و بیدگل در خانواده‌ای مذهبی متولد شد. پدر علی‌اکبر کشاورز بود و مادرش قالی‌بافی می‌کرد. بنابراین، علی‌اکبر هم طعم سختی را چشید، هم علاقه‌مند به مذهب پرورش یافت.

او در کودکی به دلیل مشکلات اقتصادی از تحصیل محروم ماند و به قالی‌بافی مشغول شد، اما انگیزه و شوق درس سبب شد بعد از کار روزانه، به مدرسه­ ی شبانه برود. 13 ساله بود که تحصیلات ابتدایی خود را به اتمام رساند و در همان سنین اقدام به تشکیل جلسه قرائت قرآن جوانان میدان کوچک آران کرد. علی‌اکبر برای مخارج این جلسه، روز و شب یا قالی می‌بافت یا تخمه آفتابگردان تمیز می‌کرد یا با یکی از دوستانش در مغازه رنگرزی نگهبانی می‌داد و درآمدش را رحل، صندوق یا قرآن می‌خرید. پشتکار و جدیت او برای تشکیل جلسات قرآن تا جایی بود که در طی 40 سال، این جلسات یک بار نیز تعطیل نشده.

او از کودکی اخلاقی پسندیده و خلقی نیکو داشت. نه غیبت کسی را می‌کرد، نه تهمت می‌زد و نه دروغ می‌گفت. حتی در دوران طاغوت با روشن کردن رادیو به علت پخش آهنگ و ترانه‌ مخالف بود.

او در سال 1353 به سربازی رفت. محل آموزش‌ او شهرهای جلدیان و مهاباد و محل خدمتش گرگان و پادگان کردکوی بود. در دوران سربازی به دلیل باسواد بودن، بعد از رئیس پاسگاه، اداره­ی امور سربازان را به عهده داشت. او به علت اخلاق خوبش، به سرعت با سربازان و مردم روستاهای اطراف پادگان روابط دوستانه و برادرانه برقرار ‌کرد. علی‌اکبر به سربازی که هیچ اعتقادی نداشت، مخفیانه نماز و روزه و احکام شرعی یاد داد. این فرد مسلمان شد و تا مدت‌ها قبل از شهادت علی‌اکبر با او رابطه داشت. یا به فردی که ناشنوا بود با ایما و اشاره، نمازخواندن یاد داد. او همیشه در نامه‌ها، خانواده‌اش را به قرائت قرآن و نماز توصیه می‌کرد.

او در اول دی‌ماه 1355 طی مراسم مختصری زندگی مشترک خود را آغاز کرد. علی‌اکبر در طلیعه­ ی انقلاب، ارتباطاتی با علما و افراد انقلابی قم، کاشان و آران  ارتباط برقرار کرد. برخی او و پدرش را از انجام این کارها منع می‌کردند ولی او به این حرف‌ها توجهی نمی‌کرد. برگزاری جلسات مخفیانه برای هماهنگی و دعوت مردم به اعتراض، اعتصاب و برپایی تظاهرات، تکثیر و توزیع اعلامیه‌ها، رساله و نوارهای سخنرانی امام‌خمینی(ره) و مجلات و نوارهای مذهبی، شرکت در راهپیمایی‌های کاشان، قم، آران و بیدگل به همراه فرزند کوچکش، دعوت روحانیت انقلابی جهت سخنرانی در مساجد و مجالس و مبارزه­ی علنی و جنگ و گریزهای شبانه با عمال رژیم، از جمله فعالیت‌های او در انقلاب بود. در این دوران، حجت‌الاسلام قرائتی نیز گاهی به مسجد شکرالله می‌آمد و با حضور ایشان، جلسات سیاسی تشکیل می‌شد. هفته‌ای یک شب نیز در خانه ای، میزگرد سیاسی و جلسه‌های مخفیانه داشتند که علی‌اکبر در آن‌ها شرکت داشت. پیش از پیروزی انقلاب، تأمین نفت برای مردم و ایجاد امنیت شبانه در محل برعهده­ی بعضی اشخاص بود که علی‌اکبر هم جزءشان بود. در کنار این فعالیت‌ها، علی‌اکبر برای پیروزی انقلاب دعا و راز و نیاز داشت و روزه می‌گرفت. با وجود این‌ها، علی‌اکبر از تحصیل نیز غافل نبود.

در سال 1357 در یک راهپیمایی در کاشان وقتی مجسمه­ ی شاه سرنگون شد، گارد شاه به تعقیب تظاهر‌کنندگان پرداخت که علی‌اکبر هم میان آن‌ها بود. روز جمعه­ ی سیاه آران و بیدگل که شهید محمدرضا عبداللهی به شهادت رسید، علی‌اکبر دستش را در خون آن شهید زد و بر دیوار نقش انداخت. مردم نیز به تبعیت از او همین کار را کردند. در آن روز در تمام کوچه‌ها لاستیک آتش زدند و سنگ و کلوخ‌هایی برای ممانعت از ورود مأموران پرتاب کردند. پس از تظاهرات، علی‌اکبر کوچه را تمیز کرد تا برای تظاهرات فردا آماده باشد.

پس از پیروزی انقلاب و در سال 1358 برای شرکت در آزمون بهیاری شرکت کرد. هم زمان، سپاه پاسداران نیز عضو می‌پذیرفت. ایشان با انجام استخاره، سپاه را انتخاب کرد و در مهر 1358 به عضویت سپاه درآمد. به هنگام ورود سپاه به او گفتند که این ارگان نوبنیاد است و حقوق زیادی نمی‌دهد، او گفت: اگر مقداری حقوق بدهید که نان و پیاز خانواده مرا تأمین کند، راضی هستم. او در ابتدا، نگهبان بود ولی موقع استراحت هم بیکار نمی‌ماند و در باغچه­ ی محل­ِ کارش سبزی خوردن و گل و بوته می‌کاشت. علی‌اکبر بعد از یک سال به عضویت واحد عمران سپاه درآمد.

ایشان همچنین عضو فعّال انجمن اسلامی و از مؤسسان حسینیه ولی‌عصر(عج) شهرک انقلاب هم بود.

اولین مأموریت ایشان در سال 1361 به جبهه­ ی غرب و کردستان بود. شهید، در آبان همین سال در عملیات محرّم شرکت کرد، سپس برای آموزش سلاح‌های سنگین به اصفهان رفت. پس از این، برای مرخصی به خانه آمد و برای آخرین بار به همراه خانواده‌ به مشهد مقدّس سفر کرد.

در تاریخ 1362/11/25 مجدداً به جبهه اعزام و در تاریخ 1362/12/4 در عملیات خیبر شرکت کرد. او در این عملیات فرمانده­ ی دسته بود و در حالی‌ که پرچم ایران در دستش بود، به شهادت رسید ولی پیکرش برای 13 سال در طلائیه ماند.

پیکر شهید علی‌اکبر کمال‌آرانی، سرانجام در تاریخ 1375/11/26 به وطن بازگشت.

وصيّت نامه شهيد علی اکبر کمال آرانی ( شماره 1 )

بسم اللّه الرحمن الرحیم

« ان اللّه اشتری مؤمنین انفسهم باموالهم و بان لهم الجنه یقاتلون فی سبیل اللّه و یقتلون وعداً حقاً فی التوره و الانجیل و القرآن و من اوفی بعهده من اللّه
فستبشروا ببیعکم الذی بایعتم به ذلک هو الفوز العظیم »

خداوند از مؤمنان جان ها و اموالشان را خریداری می کند که در برابرش بهشت برای آن ها باشد . آن ها در راه خدا پیکار می کنند ، می کشند و کشته می شوند . این وعده حق است بر او که در تورات و انجیل و قرآن ذکر فرموده و چه کسی از خدا به عهد خود وفادارتر است ؟ اکنون بشارت باد برشما به داد و ستدی که با خدا
کرده اید و این پیروزی بزرگ برای شماست .

« اللّهم اجعلنی من جندک فان جندک هم الغالبون ... اللّهم اجعلنی من ..... هم المفلحون »

« اللّهم اجعلنی من اولیائک فان اولیائک لا خوف علیهم ولا هم یحزنون »

« اللّهم انصر جیوش المسلمین و ... نامشخص ... »

« اللّهم اخذل جیوش الکفّار و المنافقین »

- خدایا ! ما را از لشکریان خودت قرار بده به درستی که لشکریان تو غالب و پیروزند .

- خدایا ! ما را از حزب خودت قرار بده به درستی که حزب تو رستگارند .

- خدایا ! ما را از دوستان خودت قرار بده به درستی که دوستان تو نه خوفی دارند و نه اندوهگین می شوند .

- خدایا ! یاری کن سپاهیان مسلمان ها و لشکریان خدا را ... نامشخص ...

- خدایا ! لشکر کفّار و منافقین را ذلیل و خوار بگردان .

- از امام سجاد (ع) : « پروردگارا ! چنان کن که سربازان ما همواره دشمنان خویش را اندک ببینند و سلحشورانه بر آنان حمله آورند . پروردگارا ! به روان محمّد (ص) و آل محمّد رحمت فرست و مرزهای اسلام را ازحمله دشمنان در پناه خود مصون و محفوظ بدار و مرزبانان ما را در ایفای وظایفی که به عهده دارند حمایت کن و عطایا و مواهب خود را درباره آنان تکمیل فرما . به روان محمّد و آل محمّد (ص) رحمت فرست و بر شمار سربازان ما که از مرزهای ما پاسداری می کنند بیفزای و حربه آنان را بر دشمن کارگر کن و سنگرشان را از آسیب شکست در امان گیر و جمعیتشان را به هنگام دفاع از پریشانی ایمن ساز و به تدبیر خویش صفوفشان را بهم پیوند ده و رشته وحدت و وصلشان را از هم مگسل و هدفشان را همواره یکتا گردان و در سایة صبر و صولت پیروزشان گردان و جبله های نظامیشان را همیشه با پیروزی ... نامشخص ... پروردگارا به روان مقدّس محمّد و آل محمّد (ص) درود فرست » .

- با سلام و درود بی پایان بر حضرت مهدی (عج) ، فریادرس مستضعفان جهان و نائبش امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی .

- خدمت پدر و مادرم و برادران و خواهرانم و خانواده خود ! سلام عرض می کنم و وصیّت نامه خود را آغاز می کنم .

- سلام بر شما خدمتگزران اسلام و جمهوری اسلامی و همه رزمندگان جان بر کف اسلام و سلام بر علمای اسلام و امام جمعه ها و مسئولین مملکتی و نمایندگان محبوب ما .

- سلام بر تمام مردم مسلمان و شهیدپرور ایران و من از آن ها که با ما آشنایی دارند حلالیّت می طلبم و از خدا برای آن ها زیارت امام حسین (ع) را در دنیا و شفاعت امام حسین (ع) را خواهانم. از خطاها و اشتباهات من برای رضای خدا درگذرید .

- سفارش من به امّت شهیدپرور ! این است که به حرف های امام عزیزمان گوش فرا داده و سخنان گهربار او را به مرحله عمل در آورید و همیشه در صحنه حاضر باشید . نماز جمعه ، آن نماز عبادی سیاسی را حفظ کنید که دشمن داخلی و خارجی از این نماز وحشت دارد . هرچه بیش تر با وحدت بیش تر این فریضه را به پا دارید و از روحانیّت متعهّد و دلسوز اسلام جدا نشوید آن ها بهترین خدمتگزار اسلامند .

- « العلما ورثه الانبیاء » می باشند و نوشته های علما و ... نامشخص ... آن ها را مطالعه و به آن ها عمل کنید تا هم در دنیا موفّق و هم در آخرت سعادتمند باشید .

- برادران دینی ام ! اکنون اسلام در مقطع خاصّی از زمان می باشد که احتیاج مبرم به شما دارد که هرطور می توانید به این اسلام و جمهوری اسلامی کمک کنید خصوصاً خود را آماده کنید و از لشکریان امام زمان (عج) شوید و خود را به
جبهه ها برسانید به یاری رزمندگان اسلام بشتابید تا بعداً پشیمان نشوید .

- مردم مسلمان و عزیزم ! فریب منافقین را نخورید و از اسلام و انقلاب دلسرد نشوید و در سختی ها صبر و شکیبایی داشته باشید . اکنون همه ما مورد امتحان و آزمایش الهی قرار گرفته ایم. إن شاء اللّه به یاری خدا و امدادهای غیبی او و فرماندهی امام زمان (عج) لشکریان اسلام به پیروزی نهایی می رسند و درهای کربلا و قدس برای عموم مردم حزب اللّه باز می شود .

- سفارش دیگر من این است که مساجد را همیشه پر از جمعیّت نمازگزران کنید خصوصاً نماز اوّل وقت و قرائت قرآن و روضه امام حسین (ع) را بیش از پیش به پا دارید که ما هرچه داریم از امام حسین (ع) است . در احترام به خانواده محترم شهدا و مفقودین و اسرا کوتاهی نکنید و از معلولین و مجروحین جنگ تحمیلی عیادت بعمل آورید که یک دستور مستحب و اخلاقی اسلام است .

- در تشییع جنازة شهدا حتماً شرکت کنید و بدانید که شهدا شما را می نگرند و
آن ها زنده و نزد خدا روزی می خورند و از خدا بخواهید که شهدای ما را با شهدای کربلا محشور فرماید .

- از برادران و خواهرانم ! می خواهم از دعا در حقّ امام و رزمندگان کوتاهی نکنند و در جلسات ، دعای کمیل و ندبه و توسّل و دعای سمات عصر جمعه برگزار نمایند به خصوص دعا در ماه رمضان و شب های قدر که فضیلتش افضل است .

- به امید فتح کربلا و قدس بدست پُرتوان رزمندگان اسلام .

- خدایا ، خدایا ! تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار .

 از عمر ما بکاه و بر عمر او بیفزا .            رزمندگان اسلام نصرت عطا بفرما .

زندانیان اسلام آزادشان بگردان .               معلولین و مجروحین شفا عنایت فرما

            « آمین یا رب العالمین »

والسّلام علکیم و رحمه اللّه و برکاته

وصيّت نامه شهيد علی اکبر کمال آرانی  ( شماره 2 )

بسم اللّه الرحمن الرحیم

« ان اللّه اشتری من المؤمنین انفسهم باموالهم و بان لهم الجنه »

خدا از مؤمنین جان و مال می گیرد در عوض بهشت به آن ها می دهد .

- با سلام و درود فراوان به حضرت بقیه اللّه حجت بن الحسن العسکری (عج) روحی له الفدا واژگون کننده کاخ ستمگران و جنایتکاران و برپا دارنده عدل و قسط در جهان ، بعد سلام بر نائب بر حقّش امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی و امیر مستضعفان جهان .

- این که چند کلمه به عنوان وصیّت نامه خدمت شما همسر عزیزم ! عرض
می دارم . خدمت شما دعا و سلام دارم و هم چنین خدمت فرزندان گرامی و نور چشمانم سلام و روبوسی دارم و از خدای بزرگ سلامتی و موفّقیّت شما را از درگاه خالق و رازق خود خواهانم . همسر عزیزم ! شما را به تقوا و پرهیزکاری و ترس از خالق خود که هر عملی انجام بدهیم می بیند توصیّه و سفارش می کنم یعنی در به جا آوردن واجبات و ترک محرّمات نهایت کوشش خود را انجام بده و در این راه از خدای خود استمداد بخواه و همیشه به یاد خدا باش اگر از ذکرش غافل شوید آن وقت است که شیطان به سراغ انسان می آید تا انسان را به گناه و گمراهی بکشاند هم چنین تا آن جا که بتوانید به دستورات ائمه معصومین (ع) و سنت مستحبّات عمل کنید مانند تلاوت قرآن و نماز شب و دعاها را بخوانید و از مکروهات هم شیعه حضرت علی (ع) پرهیز می نماید . همسرم ! سفارش دیگر من راجع به سه فرزند و نور چشمانم و خلاصه حاصل عمرم می باشد ، اگر خدا خواست و ما توفیق و لیاقت شهادت در راهش و لقا دیدارش را در این دفاع مقدّس از اسلام و جمهوری اسلامی پیدا نمودیم شما باید خیلی صابر باشید و از قهرمان کربلا زینب کبری (س) درس زندگی بگیرید و پیام خون ما را به خاطر داشته باشید ما دنباله رو و رهروان راه سالار شهیدان اباعبداللّه الحسین (ع)
می باشیم و شما هم باید زینبی زندگی کنید . خودت فکر کن و از کتاب هایی که درباره شجاعت و صبر دختر بزرگوار امیرالمؤمنین (ع) نوشته بخوان و از او درس ایستادگی و صبر بیاموز که با این همه مصیبت هایی که روز عاشورا و آن اسیری
به دست دشمنان و آتش زدن خیمه های امام حسین (ع) و مسئولیّت سرپرستی اطفال امام حسین (ع) چقدر صبر کرد و باز می گویند که نماز شبش را هم خواند .

- ما رزمندنگان هرچه مصیبت و سختی ببینیم در مقابل مصیبت های امام
حسین (ع) اندک است و دعا کنید خدا یاریمان کند و در این راه مقدّس ثابت قدم ما را بدارد و ما را بر قوم کافرین و منافقین پیروز گرداند . شما هم هرچند مصیبت برایتان پیش آید در مقابل مصیبت های حضرت زینب (س) از شما کم خواهد بود امّا خدا شما را هم صبر زیاد و اجر عظیم عنایت فرماید که با این  وضع می سازید و ما را هم در این راه که جهاد و شهادت در راه خداست دلگرم و کمک نمودید خصوصاً در مورد نگهداری بچّه ها این را بدان خدا ما را بیهوده نیافریده ، همه را امتحان می کند . پیامبران و امامان معصوم را و همه مردم را  خدا آزمایش می کند . هر کس را به یک چیزی و طوری ، شماها را با این وضع ، ما را طوری دیگر فقط از خدا کمک بخواه که در این چند روزه زندگی دنیا از آزمایش الهی قبول شوید و اگر خیلی زندگی و مصیبت ها برایتان سخت شد به درگاه اللّه به نماز بایست و روزه بگیر و بدان که خدا صابران را دوست دارد و از خدا بخواه که گناهانمان را آمرزیده و با محمّد (ص) و آل او در روز قیامت محشور شویم و از خدا بخواه این شهادت فی سبیل اللّه را از ما  قبول فرماید .

- باز سفارش و خواهش من راجع به خوب تربیت نمودن اطفال من است که آن ها را مواظب باشید با بچّه های بداخلاق و غیره همنشین نشوند و اخلاق اسلامی را به آن ها بیاموزید . آن ها را با دین و مذهب و علم و تقوا پرورش دهید اگر شد آن ها را به کسب علم و آموختن قرآن و بعد حجت اللّه را به حوزه های علمیّه بفرستید که إن شاء اللّه از سربازان واقعی امام زمان (عج) باشد و یا به سپاه برود و هدف امام حسین (ع) را دنبال کند و از اسلام عزیزتر از جان ما و اهل بیت عصمت و
طهارت (ع) دفاع نماید . شما هرچه خواستید در مصیبت اهل بیت (ع) گریه کنید .

- وصیّت دیگر بعد از من موتور و دوچرخه ام را به برادرانم ! بفروشید با قیمت مناسب که آن ها خیلی حق به گردنم دارند و مبلغ پانصد هزار تومان آن را از بابت نذری که کردم در راه خدا به کار خیریه کمک کنید و مقداری هم پول بدهید به یک نفر که تقریباً یک سال نماز قضا برایم بخواند و یک ماه روزه قضا برایم بگیرد دیگر غیر از بانک مسکن و سپاه جای دیگر قرض مهّمی در نظرم نیست و حساب مجله مکتب اسلام را هم اگر دوستان ما نپرداخته باشند بدهید و خبر شهادت ما را به دفتر مجله بدهید . از عموم خویشان به خصوص پدر و مادرم ، پدر و مادر شما ! حلالیّت دارم و اجر آن ها با خدای بزرگ ، از همه دوستان و همسایه ها و
آشنایان ! می خواهم که برای رضای خدا از ما بگذرند و اگر غیبتی و حقّی دارند بگردنم  مرا حلال کنند . دیگر عرضی ندارم .

  •  علی اکبر کمال آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع