گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

جواد قنایی مقدم آرانی

حسن

بسیجی

کارمند

1332/11/01

1360/08/08

آبادان-ماهشهر

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

جواد در سال 1332 بهمن ماه در خانواده اي متدين به دنيا آمد.  در شش سالگي در مدرسة وثوق ثبت نام نمود و مقطع ابتدايي را زير نظر معلمي متدين گذراند امّا متأسفانه بر اثر عدم تمكن مالي مجبور به ترك تحصيل شد و براي امرار معاش خانوادة عيال وار خود به كمك پدر شتافت زيرا فرزند بزرگ خانواده بود.

سال 1350 با دختري از خانواده اي متدين ازدواج كرد و ثمرة اين ازدواج چهار فرزند بود كه 3 فرزند برای او باقيمانده است. جواد پس از چند سال كه از طريق قالي بافي امرار معاش مي‌نمود در مؤسسة بهزيستي كاشان استخدام و در اين اداره چنان‌كه شايستة يك فرد مسلمان است در نگهداري و نظافت اطفال با چهره اي گشاده و متبسم كه از سجاياي حميده اسلامي و از خصوصيات فطري وي بود - با شور و شوق زايد الوصفي به خدمت ادامه داد. در حين انجـام وظيفه با حرص و ولعي خاص در فرايض ديني كوشا و در كلية جلسات ديني شـركـت مي نمود. و در بدو انقلاب بـا وجـود سخـت گيري هاي متصديان بهزيستـي، از فعـاليـت‌هـاي انـقلابــي دست بر نمي داشت. با آن كه يك ‌بار نيز تهديد به اخراج و پرونده وي به دادگاه اداري مركزي تهران ارسال و به زندان و شكنجه تهديد كردند باز از فعاليت دست بر نداشت و پس از به‌ ثمر رسيدن انقلاب در جهاد سازندگي و بسيج شركت و با شروع جنگ كفر جهاني عليه اسلام، همواره در صدد اعزام به جبهه بود و عاقبت چشم از زن و فرزندان پوشيده و با گذراندن آموزش مقدماتي به جبهه اعزام و پس از يك‌ماه مبارزه در 1360/8/8 به فيض عظيم شهادت نايل شد.

 

                                              روحش شاد و راهش مستدام و پر رهرو باد

بسمه تعالی

06/ 05/ 1360

اینجانب جواد قنایی آرانی با کمال میل و آگاهی کامل راه جنگ و مبارزه علیه کفار عراق به سرکردگی صدام آمریکایی را آغاز کردم تا ان‌شاءالله به یاری پروردگار متعال و ؟؟ بتوانیم به این سبب در راه اسلام عزیز خدمتی ناقابل کرده باشم و در این برهه از زمان به یاری نائب امام زمان(عج) یعنی به یاری امام خمینی شتافته باشم تا از مسئولیتم کاسته شود و از این بابت خیلی خوشحال هستم ان‌شاءالله که با پیروزی به خانه‌ام باز خواهم گشت و اگر خدای متعال مرا شایستگی آن عطا کند که به شهادت برسم زهی سعادت و از این چه چیز بالاتر می‌توان سراغ داشت گیرم 10 یا 20 سال یا 50 سال دیگر هم زنده باشم مگر عاقبت نباید این دنیا را وداع گفت و زیر خروارها خاک آرمید خب چرا این مردن در راه خدا نباشد ما مسلمانان که بر این عقیده هستیم که شهید زنده است و نزد خدایش روزی و رزق دارد و روزی می‌خورد پس چرا از آن بترسیم من روزهایی که ؟؟ قرار نبود به جبهه بروم بسیاری از دوستان و فامیل بودند که به علت‌های مختلف برای خودشان دلیل خوبی هم بود. مانع رفتن من به جبهه می‌شدند یکی می‌گفت زن و بچه داری یکی می‌گفت جوانی یکی می‌گفت آن‌قدر هستند بروند تو کجا می‌روی و الی آخر اما من همه حرف‌های آن‌ها را گوش کردم هیچ کلام از آن‌ حرف‌ها را که شنیدم قابل مقایسه با دین بود این شد که راه جبهه را در پیش گرفتم به کوری چشم آن‌هایی که نمی‌توانند اسلام را زنده و پرچم جمهوری اسلامی ایران را در احتزار ببینند چشم‌شان کور و گوش‌های‌شان کر، بیچاره که به من امر می‌کنند که زن و بچه داری مگر امام حسین زن و بچه نداشت؟ مگر مانع رفتن او کربلا نشد ولی او راه کربلا را پیش گرفت و حج خود را ناتمام گذاشت و در راه خدا کشته شدن را ترجیح داد که کشته شدن حسین باعث زنده ماندن حج می‌شود تو که می‌گفتی آن‌قدر رفتن تو کجا می‌روی آن‌ها رفتن برای خودشان من هم برای خودم می‌روم تو که مرا نصیحت می‌کردی جوانی مگر علی‌اکبر حسین جوان نبود مگر قاسم بن حسن جوان نبود مگر عبدالله بن حسن پسر بچه‌ای بیشتر بود ما راه آن‌ها را ادامه دادیم ان‌شاءالله تعالی.

همسرم من در رفتن به جبهه جنگ خیلی مرا تشویق کرد از او ممنون و متشکرم ان‌شاءالله خدا به تو توفیق دهد در عوض دلم می‌خواهد در طول این مدت زندگی با هم بودیم اگر بدی اخلاقی دیدی مرا به خاطر رضای خدا حلال کنی و ببخش از تو خواهش می‌کنم حرف‌هایی که به تو گفتم عمل کن و در تربیت سه فرزندم بکوش و آن‌ها را در راه اسلام تربیت کن توفیق تو را از خداوند متعال خواهانم.

حتماً محمد و مریم و لیلا فرزند دلبندم را به سر مزارم بیاور و به آن‌ها بگو در این‌جا مرا زیر خاک کرده‌اند تا دیگر منتظر من نباشند. خیلی دقت کن که بچه‌ها دنبال درس اسلام باشند. از پدر و مادر عزیزم خداحافظی می‌کنم و از آن‌ها رضایت کامل می‌خواهم امیدوارم که مرا ببخشند و حلالم کنند از برادر و خواهرها یک به یک خداحافظی می‌کنم و حلالیت می‌طلبم از فامیل‌ها و دوستان و آشنایان و همسایه‌ها تقاضا دارم من را حلال کنند و از من راضی باشند اگر بدی از من دیدند برای رضا خدا من را ببخشند بعد از شهادت من همسر عزیزم آزاد است هر کجا که راحت بود زندگی کند در خانه خودش یا در خانه پدرش. من از همسر و فرزندانم و پدر و مادرم و پدر زنم و مادر زن خوود همه فامیل‌ها رضایت دارم.

هرکس پول یا هرچیز طلب دارد اعلام کنید و ؟؟ بیایید و طلب او را رد کنید و رضایتش را حاصل کنید. اگر امری و نهی در زندگی من لازم باشد آیت‌الله یثربی امام جمعه کاشان از جانب من وکالت دارد. جنازه مرا در آران نزدیک به قبر شهدای آران به خاک بسپارید حتماً نزدیک شهدا باشم.

جواد قناتی آرانی

قسمتی از وصیت‌نامه شهید که در 11/ 08/ 1359 درست یک سال پیش از شهادتش نوشته است.

بسمه تعالی

پدر و مادر برادرها و خواهران من و هم‌چنین همسرم و فرزندانم پسرم محمد دخترم مریم و دخترم لیلا و همة مردم بدانید که این راه حسین(ع) است من با عقیده کامل و خاطر آسوده این راه را انتخاب کردم و هیچ زور و اجباری در کار نبود تا من به جبهه اعزام شوم بلکه من هم مثل خیلی‌ها می‌توانستم در خانه بمانم و هر روز و شب شاهد به خاک و خون کشیدن برادرانم و خواهرانم در سایر نقاط ایران باشم و تماشاگر ولی نخوانستم این‌جور زندگی ننگ‌بار را تا کی زندگی تا ؟؟ کی گناه تا کی معصیت تا کی معصیت و از گناه کنار نکردن ما که همه به مردن عقیده داریم می‌دانیم خلاصه یک روز یا یک شب فرا می‌رسد که ما باید بمیریم که خواهیم مرد پس چرا این مرگ در راه قرآن نباشد چرا این مرگ در راه خمینی نباشد که همانا راه حسین است مردم اگر سعادت و زندگی جاودانه را می‌خواهید قرآن را اسلام را حسین را علما و مراجع در خط حسین را یاری کنید که یاری کردن آن‌ها همانا یاری خداست امیدوارم که به زودی راه کربلا باز شود و شما آرزومندان به پابوس حسین و پابوس علمدار رشیدش حضرت عباس بروید و آن‌جا ما را یاد کنید. ان‌شاءالله

همسرم از این به بعد تو در درگاه خداوند بزرگ دوتا اجر داری یکی این‌که مادری و دیگر آن‌که فرزندان بی‌پدر را مراقبت می‌کنی تو حال دیگر تنها مادری نیستی بلکه هم ماردی و هم یتیم‌نواز.

ان‌شاءالله خداوند امام امت را برای همه نگه دارد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

جواد قناتی آرانی

 11/ 08/ 1359

  •  جواد قنایی مقدم آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع