گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

محمد فتح القریب بیدگلی

رحمت اله

بسیجی

محصّل

1342/06/25

1361/03/03

خرمشهر

گلزارشهدای امامزاده هادی (ع) بیدگل

محمد در تاریخ 1342/6/25، در خانواده­ای مذهبی و مستضعف در بیدگل متولد شد. او فرزند دوم خانواده بود. در سن 6 سالگی وارد دبستان شد و همیشه شاگرد ممتاز بود و برای چندین مرتبه جوایزی هم دریافت کرد. محمد از روزی که خود را شناخت در اجتماعات مذهبی مثل نماز جماعت و جمعه، قرائت قرآن و ... حضور داشت و با حضورش اطرافیان را تحت تأثیر قرار می­داد. او به علت فقر خانوادگی همزمان با تحصیل در دوره­های راهنمایی و دبیرستان در اوقات فراغت و تعطیلی کار می­کرد تا از این طریق به خانواده­اش کمک کرده باشد.

محمد در محیط مدرسه با استادان خود بر سر مسائل دینی و سیاسی به بحث می­پرداخت گاهی بعضی از دبیران تصمیم به اخراج او می­گرفتند و با شروع انقلاب اسلامی او هم در راهپیمایی­ ها پیشتاز بود و دیگران را هم تشویق می­کرد، در پخش نوارها و اعلامیه­ های حضرت امام و دیگر مراجع فعالیت چشمگیری داشت در موقعی که نماز جمعه در شهرستان آران و بیدگل بر پا شد عضو فعال ستاد نماز جمعه در شهرستان آران و بیدگل بر پا شد عضو فعال ستاد نماز جمعه بود. وقتی که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شروع شد محمد به کمک عده­ای دیگر از برادران برای کمک به آوارگان جنگی مشغول جمع آوری هدایای مردمی شد. محمد علاقه عجیبی به روحانیت در خط امام (ره) داشت و با آنها صمیمی بود و برای همین هر وقت به قم سفر می­کرد به منزل علماء و مراجع می­رفت و از زیارت آنها لذا می­برد او استعداد عجیبی داشت و همیشه دوست داشت کاری را بیاموزد که بتواند به جامعه خدمت کند و در این رابطه دست به ابتکارهایی هم زده بود. محمد با شروع جنگ تحمیلی 5 مرتبه به جبهه اعزام شد، که در مرتبه اول با ترکش خمپاره مجروح شد و به بیمارستان اعزام و مدتی بستری گردید و پس از بهبودی راه جبهه را در پیش گرفت و برای مرتبه دوم هم مجروح شد و برگشت پس از مدت کوتاهی روزانه نبرد شد. وقتی که مجروح شده بود و در بستر افتاده بود به دوستانی که به عیادتش می­رفتند می­گفت: من لیاقت شهادت را نداشته­ام و در جبهه شهید نشده­ام و از امتحان تجدید شده­ام؛ برای مرتبه چهارم که به جبهه­های غرب اعزام شده بود متوجه شد قرار نیست عملیاتی در آنجا صورت گیرد و عملیات در جنوب انجام خواهد شد لذا به طرف شهر و دیار خود آمد که در این میان والدین و دوستان به محمد گفتند: سال آخر تحصیل توست صبر کن امتحان­ها را بده برو گفت: امتحن و در س جایی نمی­روند امتحان را سال دیگر هم می­شود داد اما الان به قول امام (ره)، مسئله اصلی ما جنگ است. بالاخره برای پنجمین مرتبه روانه جبهه شد این آخرین مرتبه اعزامش بود که از پدر و برادرش درخواست می­کند که به جبهه بروند و جبهه را خالی نکنند تا دل امام (ره) شاد شاد بالاخره برادرش احمد (شهید) را که از خودش بزرگ­تر بود به جبهه برد و در کنار همدیگر رزمیدند و موقع آزاد کردن خرمشهر محمد در عملیات بیت المقدس شرکت کرد. در حالیکه او یک آرپی جی زن نترس بود و تانک­های دشمن را منهدم می­کرد به آرزوی دیرینه خود که شهادت در راه حق بود رسید.

                                                       روحش شاد و راهش مستدام و پر رهرو باد

بسم ربّ الشهداء و الصدیقین

« وَ لاَ تَقُولُوا لِمَن یُقتَل فِی سَبِیلِ اللّهِ أموَاتٌ بَل أحیَاءٌ وَلکِن لا تَشعُرُونَ »

هستی . بقره – آیه 154

و کسانی را که در راه خدا کشته می شوند ، مرده نخوانید که زنده اند ، ولی شما نمی دانید .

- بارالها ! تو خالق تمام مخلوقاتی ، تو بر کلیه نظام جهان حاکمی ، تو آفریننده آسمان ها و زمینی ، تو نه در زمان و نه در مکان می گنجی ، تو دانایی به غیب و شهود .

- پروردگارا ! گواهی می دهم بر وحدانیّت تو و رسالت محمّد (ص) و امامت
علی (ع) و یازده فرزندانش و حقّ بودن مرگ و قیامت و بهشت و دوزخ .

- پروردگارا ! من با تو عهد و پیمان بسته ام که در دنیا به فرمان تو باشم ، گواهی می دهم که جز تو خدایی نیست « اشهد ان لا اله الا اللّه و اشهد ان محمّداً رسول اللّه و اشهد ان علیاً ولی اللّه » گواهی می دهم خدایی جز خدای یگانه نیست و گواهی می دهم محمّد (ص) فرستاده خداست و علی (ع) ولی خداست .

- گواهی می دهم که بهشت و جهنم حق است و موجود است و اقرار می کنم که روز حشر و حساب و کتاب و صراط برقرار است اعتراف می کنم که قرآن کلام توست که برای مردم دنیا به زبان پیغمبرت نازل فرموده ای .

- بارالها ! تو حقّی و حق روشن است و آشکار ، قرآن فرمان و برنامه راه دنیا و آخرت است که به زبان پیغمبرت به مردم ابلاغ فرموده ای .

- پروردگارا ! جزای خیری که شایسته جزا دهنده ای چون تو والایی بر پیغمبرت باشد بر او بفرست . ای خدایی که در سختی ها و گرفتاری ها ذخیره و ... پشتیبان من هستی .

- ای رازق من ، ای خدای پدران و مادران و اجداد و معلّمان و مربیان من ! مرا لحظه ای به قدر چشم به هم زدن به حال خود وامگذار که تو مرا به حال خود واگذاری به شرور نزدیک تر می شوم و از خیرات دورتر می گردم .

- پروردگارا ! تو انیس و مونس من در قبر و برزخ و حشر و برانگیختن در قیامت و در حساب و میزان اَعمال بنده ضعیف و ... کلمه نامشخص ... خود می باشی .

- بارالها ! عهد و پیمان مجدّد مرا در کارنامة من در قیامت حفظ فرما .

- پروردگارا ! به من نیرویی عطا کن تا بتوانم در این راه مقدّس که در نتیجه رسیدن به لقا توست موفّق باشم و صبرم عطا کن تا در برابر سختی ها و مشقّت ها استقامت کنم .

- پروردگارا ! من شرمنده ام از این که این همه نعمت به من دادی و نتوانستم از تو سپاسگزاری کنم و در راه تو از آن استفاده کنم . ما نباید مغرور باشیم که در این راه جهاد کرده ایم که خدای ناکرده زحمات ما از بین خواهد رفت چون اگر توانستیم شرکت کنیم وظیفه ما بوده است .

- پروردگارا ! نیّت مرا در انجام فرایض دینی خالص و از هرگونه ریا مبرا گردان . تو شاهدی که من به جز در راه تو قدم برنمی دارم و به جز تو هیچ چیز دیگری در دل نمی پرورانم و از تو می خواهم که مرا یاری کنی تا جز رضای تو عملی انجام ندهیم که اگر در برابر این همه سختی ها و مشقّت ها مقاومت نموده و شب ها
بی خوابی کشیده ولی هدف مان تو نباشد « خس ... کلمه نامشخص ... ر النیا و الاخرة » هستیم .

- پروردگارا ! قبل از این که در این راه قدم نهم مرا بر هواهای نفسانی خویش غالب گردان تا بتوانم به نحو احسن فرامین تو را انجام دهم و به من تقوایی عطا کن تا اگر در جامعه ای بی تقوا قرار گرفتم بتوانم از بدی ها حذر کنم زیرا در جامعه با تقوا بهتر می توان اَعمال نیک انجام داد .

- ای پدر و مادر عزیزم ! راهی که من می روم راهی است خدایی .

- ای پدر و مادر ، خواهر و برادرانم ! از شما می خواهم با رضایت کامل مرا حلال کنید چون در این جا احتمال بر برگشتن خیلی کم است . اکنون که از هر سو قرآن کریم مورد حمله منافقین قرار گرفته برماست که با قطرات خون خویش از اسلام و قرآن دفاع کنیم و حتماً خداوند ما را در این راه یاری خواهد کرد چون خداوند همیشه یاور مستضعفان است نه هر مستضعفی . بحمدلله که به تدریج نقشه منافقین و دشمنان اسلام برآب می شود و شکست می خورد و روز به روز نابود می شوند .

این که جملاتی از نامه هایش با سلام به تمام مؤمنین و مبارزین در راه خدا با درود به رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی و درود به روان پاک شهیدان در راه خدا الحمدلله که خداوند به مؤمنین قوّتی عنایت فرمود تا بتوانند در مقابل تمام طاغوتیان زمان و استکبار جهانی قیام کنند و احکام الهی و قوانین خدای را جایگزین تمام قوانین مفسد نمایند .

- من به عنوان یک سرباز اسلام اگر خدا قبول کند از میان سنگرهای خونین اعلام می کنم که ای ملّت مسلمان هیچ گاه از روحانیّت حقیقی و متعهّد که برای شما خدمت می کنند دوری نکنید و دستخوش بعضی از دستاوردهای استعمارگران داخلی و خارجی نگردید .

- درود بر شما ملّت شهیدپرور گل آرا ! که واقعاً خوب آزمایش شدید و در نتیجه سربازان واقعی امام زمان (عج) هستید . در اکثر جبهه های غرب و جنوب هر کجا بنگری به چهره های نورانی فرزندان شما برمی خوریم که از روحیه های عالی برخوردارند . شما نیز نماز جمعه را هرچه باشکوه تر برگزار کنید و این مشتی است به دهان تمام مزدوران . من از راه دور دست تمام روحانیّون متعهّد و مسئول را
می بوسم و شما ای مردم ! همیشه گوش به فرمان آن ها باشید و توطئه منافقین را به هر عنوانی که هست خنثی نمایید .

- به امید موفّقیّت برای تمام مسلمین جهان

 

والسّلام علیکم و رحمه الله و برکاته

محمّد فتح القریب

 

روحش شاد و راهش پررهرو باد !

  •  محمد فتح القریب بیدگلی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع