گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

مصطفی عربیان آرانی

محمود

بسیجی

محصّل

1350/12/01

1367/01/28

فاو

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

مصطفي اول اسفند 1350 در خانواده اي مذهبي ديده به جهان گشود و در پنج سالگي وارد مدرسه شهيد حسين هاشميان شد. پس از گذراندن مقطع راهنمايي در مدرسه شهيد علي خدمتي، براي ادامه تحصيل به هنرستان علامة طباطبايي آران روانه شد.

با آن روح بزرگي كه داشت به سرعت آموزش نظامي را براي ستيز با بعثيون عراق گذراند و سپس آماده ی اعزام به جبهه شد. مصطفي بعد از شهادت دايي گرامي‌اش ( شهيد حاج شيخ جواد قاسمپور ) و برادرش محسن، عاشق وارسته اي شده بود كه دنيا را براي روح بزرگش تنگ مي‌ديد و برآن شد كه مجدداً به جبهه اعزام شود.

 او با چندين مرتبه حضور مستمر در جبهه هاي حق عليه باطل، سرانجام در منطقه عملياتي فاو عراق در تاريخ 67/1/28 به فيض شهادت نايل آمد.

روحش شاد و راهش پر رهرو باد

و لا تحسین الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیا عند ربهم یرزقون ...

گمان مبرید آنان که در راه خدا کشته شده‌اند مرده‌اند بلکه زنده‌اند و در نزد خدای خویش روزی می‌خورند با سلام بر سرور آزادگان حسین ابن علی و با درود بر نایب برحقش امام خمینی و با آرزوی فرج آقا و منجی عالم بشریت امام زمان(عج) وصیت‌نامه خود را آغاز می‌کنم:

یاران همه سوی مرگ رفتند

بشتاب که تا ز ره نمانی

ابتدا سخنی با پدر و مادر و خواهران و برادر عزیزم:

می‌دانم که شهادت حاجی (شیخ‌جواد قاسم‌پور) محسن (برادر شهید مصطفی) و اصغر،‌ قاسم، جعفر، مرتضی، جواد آقاعلی و احمد و مفقود شدن حسین و عباس برای شما سخت است ولی می‌دانید که وقت جنگ و جهاد است و پیروزی اسلام خون می‌خواهد، آن‌هم خون جوانان. ما پیرو مکتب معلمانی هستیم که درس چگونه زیستن و چگونه مردن و چگونه به خیل عاشقان و به معشوق رسیدن را به ما آموخته‌اند (خدایا چگونه زیستن را به من بیاموز که خود چگونه مردن را خواهم آموخت) معلمان ما خود نیز به این راه رفتند زیرا که آنان اهل حرف زدن نبودند بلکه مرد عمل بودند برای شهادت من گریه و زاری نکنید بلکه اگر هم می‌خواهید گریه کنید برای سیدالشهدا گریه کنید که به قول یکی از بزرگان،‌ شهید در لغت به معنای حاضر، ناظر، گواه وگواه‌دهنده و خبردهنده راستین و امین و هم‌چنین به معنی آگاه، نمونه،‌ الگو و سرمشق است.

شهادت در فرهنگ ما و در مذهب ما یک حادثه خونین و ناگوار است و در مذاهب و تاریخ و اقوام دیگر شهادت عبارت است از قربانی شدن قهرمانانی که در جنگ‌ها به دست دشمن کشته می‌شوند و این یک حادثه غم‌انگیز و مصیب‌باری است ولی نام این کشته‌شدگان شهید و مرگ‌شان شهادت است.

شهید خود بهتر می‌داند که باید در چه راهی رود، شهید خود با عقل سلیم و با همه آگاهی و آشنایی و منطق و شعور و بیداری و بینایی خویش، راه خود را انتخاب می‌کند حسین را نگاه می‌کند و از شهر و دیار خویش می‌‌رود تا در دیاری دیگر با دشمن بجنگد زیرا که جز این سلاحی دیگر نیست. برای مبارزه خویش و برای رسوا کردن دشمن و برای دریدن پرده‌های فریبی که بر‌ آن قیافه کریه نظام حاکم زده‌‌اند سلاحی جز هجرت ندارد اگر نتواند قدرت حاکم را مغلوب خویش کند لااقل آن‌را محکوم می‌کند او برای حیات بخشیدن به اسلام و دین محمد(ص) در حالی که تنها و بی‌سلاح و بی‌توان است و در عین‌حال مسئول جهاد چاره‌ای ندارد جز مردن و انتخاب مرگ سرخ خویش که ؟؟ شهادت است.

وصیتی به محصلین و دانش‌آموزان: سخنان امام را چراغ راه خویش قرار دهید و به پیام‌های امام گوش فرا دهید تا در کارهای‌تان موفق باشید توصیه امام کم‌ارزش نشمردن فرهنگ اسلام است پیام امام که در سال 1360 در مراسم بازگشایی گفته شده است این است که بی‌شک بالاترین عنصری که در موجودیت هر جامعه دخالت اساسی دارد فرهنگ آن جامعه است. اساساً فرهنگ هر جامعه هویت و موجودیت آن جامعه را تشکیل می‌دهد و با انحراف فرهنگ، هرچند جامعه در بعدهای اقتصادی،‌ سیاسی، صنعتی و نظامی قدرتمند و قوی باشد ولی پوچ و میان‌تهی است اگر فرهنگ جامعه‌ای وابسته باشد ناچار دیگر ابعاد آن نیز به جانب فرهنگ گرایش پیدا می‌کند و بالاخره در آن مستهلک می‌شود و موجودیت خود را در تمام ابعاد از دست می‌دهد استقلال و موجودیت هر جامعه از استقلال فرهنگ آن نشئت می‌گیرد و ساده‌اندیشی است که گمان شود با وابستگی فرهنگی استقلال در ابعاد دیگر یا یکی از آن‌ها امکان‌پذیر است جامعه ما نیاز مبرم به مهندس و تکنسین و دکتر و غیره دارد و این کمبودها را قشر محصل و تحصیل‌ کرده باید برآورده کند ولی:

می‌دانید که اکنون وقت جنگ است ما اکنون احتیاج به رزمنده داریم و محصلین انقلاب که همواره در حال ستیزند می‌توانند به درس خواندن خود در مجتمع‌های مستقر بپردازند و کسانی‌که مدرک دارند می‌توانند با مراجعه به نهضت سوادآموزی بی‌سوادان را آموزش دهند تا به سخن گهربار امام که ؟؟ فرمودند ایران را مدرسه کنیم جامعه عمل بپوشانیم.

تا دشمن دین به جنگ‌مان می‌آید

از خوف و درنگ ننگ‌مان می‌آید

فریاد بلند جنگ تا پیروزی

از حنجره تفنگ‌مان می‌آید

آشنایان، دوستان و نزدیکان عزیزم: می‌دانم که شهادت عزیزان‌تان برای شما سخت است ولی می‌دانید که وقت جنگ است. اسلام واجب‌تر از خانواده و ماندن و به درس ادامه دادن است اگر من هم به نزد دوستان رفتم شما سربلند باشید که عزیزان‌تان در راه خدا و در راه دفاع از اسلام به شهادت رسیدند سلام‌تان را به عزیزان‌تان می‌رسانم. از شما و تمامی آشنایان و دوستان گران‌قدرم حلالیت می‌طلبم.

پیامی به خواهران دینی: شما ای خواهران حجاب خود را حفظ و حافظ باشید مخصوصاً خانواده‌های شهدا که خود بهتر می‌دانند. اما به عنوان یادآوری عرض می‌نمایم و به قول آن اسیری که در زندان بغداد به شما پیام داد:

ای زن به تو از فاطمه این‌گونه خطاب است

ارزنده‌ترین زینت زن حفظ حجاب است

و اما: انگیزه‌ای که مرا به این راه واداشت اول ایمان به خدای یکتا، دوم دفاع از حق و دفاع از اسلام و قرآن و سوم دفاع از وطن و از ناموس که بر هر مسلمانی واجب است.

هشدار به ملت شهیدپرور: امتی که پیامبر اکرم در آن زمان از شما خبر داده بود هشیار باشید خدای ناکرده کسانی که در امور دولتی و سیاسی و ادارات نفوذ پیدا نکنند و از پشت خنجر بزنند.

مجاهدین واقعی را از کسانی که یکی، دو روز به جبهه ‌می‌روند باز بشناسید. چرا جو منطقه باید به‌گونه‌ای باشد که عزیزان رزمنده و مجاهدین واقعی فی سبیل الله درددل خود را با عزیزان‌شان و در گلزار شهدا در دل خاک بگویند چرا مسئولین منطقه می‌گویند ما نمی‌دانستیم و از این مثلاً فلان موضوع اطلاعی نداشتیم، مگر آن‌ها به کسانی‌که مسئولیت می‌دهند گزارش عملکردشان را نمی‌خواهند و چرا باید کسانی در نمازجمعه و یا سپاه ما شرکت می‌کنند که این‌همه درباره آن سفارش شده مردم را با عملکردهای ناآگاهانه خویش آزرده و خدای نکرده بیزار نمایند.

ای کسانی که در لباس سپاه و یا روحانیت کارهایی می‌کنید که بر ضرر اسلام و زیان انقلاب اسلامی است و در روز قیامت چه جوابی برای شهدا دارید و چه جوابی برای پیامبر اسلام(ص) و امت شیعه دارید؟ چرا می‌گذارید عزیزان رزمنده را منافق و اخلال‌گر و تفرقه‌انداز در منطقه بنامند؟

چرا قلب عزیزان امت شهیدپرور را و خانواده‌های شهدا را با تهمت‌های بی‌جا می‌شکنید مگر آتش دژخیمان بعثی و متجاوز برای آن‌ها کافی نیست؟

یک مقدار به خود آیید تا ببینید حق با کیست، شما حتی وصیت‌نامه شهید را می‌گویید نباید خوانده شود، چرا؟

چرا می‌گویید وصیت‌نامه آن‌ها را منافقین نوشته‌اند؟

چرا این تهمت‌ها را می‌زنید مگر از آتش روز قیامت نمی‌ترسید؟

در خاتمه از امت شهیدپرور می‌خواهم که بی‌تفاوت از مسائل نگذرند و در صحنه باشند و در نمازجمعه که امامت آن‌را یک شیخ پاک و باتقوی و متقی باشد شرکت کنند.

خدایا مرا مصداق این آیه شریفه قرار دهد: الذین آمنوا و هاجرو و جاهدو فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه اولئک عندالله هم الفائزون

یا رب دلم از غیر حسین محزون کن

در سینه ما محبتش افزون کن

جز مهر حسین هر آن‌چه باشد به دلم

خون ساز و ز دیده‌ام بیرون کن

اللهم ارزقنی توفیق الشهاده فی سبیلک

   27/ 12/ 1365

فرزند اسلام: مصطفی عربیان 

  •  مصطفی عربیان آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع