گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

علی محمد عبدالهی آرانی

مسلم

نیروی مردمی

طلبه روحانی

1336/11/01

1357/02/19

قم

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

علی در سال 1336 در یک خانواده متوسط و مذهبی  در آران دیده به جهان گشود و در همین دیار به مدرسه رفت تا اینکه کلاس 6 ابتدایی را به اتمام رسانید. سپس وارد مدرسه راهنمایی و دبیرستان شد ولی درس دبیرستان را به پایان نرساند و به کمک والدین خود به کارقالی بافی پرداخت .

علی هرگز کلمه مسئول و مسئول بودن را از یاد نمی­برد و از جنایات ظالمین و ستمگران رنج می­برد. او در سال 1350 با دختر عموی خود ازدواج کرد که از او دو فرزند به یادگار مانده است. وی در سال 1351 برای کسب علم و فضیلت رهسپار حوزه علمیه قم شد و نصف روز را کار می­کرد و نصف روز را درس می­خواند. او شب­های جمعه از قم به زادگاهش آران می ­آمد، تا اینکه مردم را از جنایات پهلوی آگاه کند. تا زمانی که حضرت آیت اله حاج سید مصطفی خمینی (ره) به شهادت رسید، در بیشتر شهرهای ایران جلسات و مجلس یاد بود به پا شد و تهران هم در مسجد ارگ سخنرانی بود که تظاهراتی آنجا بر ضد دیکتاتوری پهلوی شروع شد، علی در آن تظاهرات شرکت داشت و مورد حمله وحشیانه مزدوران پهلوی قرار گرفت.

در تاریخ 1357/2/19 مطابق روز چهلم شهداء یزد، غسل شهادت می­کند پس از غسل، نماز و قرآن می­خواند و قرآنش را در نوار ضبط می­کنند که خود می­گوید من شاید برنگردم این قرآن را یادگار داشته باشید.

آن روز پس از ختم جلسه در قم تظاهرات باشکوهی برگزار می­شود و پلیس مزدور به مردم حمله می­کنند. پس از اینکه جمعیت را متفرق می­نمایند او چند نفر دیگر از رفقایش به طرف خیابان بهار جنب مدرسه حجتیه کشانده می­شوند و در همانجا توسط مأمورین از خدا بی خبر که نعره کشان به سوی علی و دیگران روانه شده، یکدفعه چرخ­های تانک از روی قسمتی از بدن علی می­گذرد و به مقام رفیع شهادت می­رسد.

آن بدن پاک و عزیز بدست جلادان دژخیم افتاد تا یکی دو روز بعد از مبارزه ساواک و شهربانی قم توسط برادران دینی مبارز جسد او تحویل گرفته شد و به آران منتقل گردید و برای اولین بار در آران آن چنان تشییع از یک شهید مجاهد به عمل آمد که ژاندارمری آران را به لرزه در آورد و قدرت کنترل را از دست آنان خارج نمود.

                                                      روحش شاد، یادش گرامی و راهش مستدام باد.

بسم الله الرحمن الرحیم

« وَ لاَ تَقُولُوا لِمَن یُقتَل فِی سَبِیلِ اللهِّ أموَاتٌ بَل أحیَاءٌ وَلکِن لاتَشعُرُونَ »

بقره – آیه 154

و کسانی را که در راه خدا کشته می شوند ، مرده نخوانید که زنده اند ، ولی شما نمی دانید .

 «  انا للّه و انا الیه راجعون  »

 

- قرض و بدهکاری هایم را اَدا نمایید . رسیدگی در حساب مال که در دفترچه جیبی سال اوّل که تشکیل خانواده دادم حساب مالم را نمودم باز هم رسیدگی
شود .

- احتیاطاً برایم چند شبانه روز نماز بخوانید و احتیاطاً چند روزه بگیرید شاید چند تا روزه ای به گردنم باشد .

- محلّ دفن من هر کجا که مایل بودید مرا دفن کنید .

- نماز وحشت حتماً برایم بخوانید .

- ختم و شب هفت و شب چهله اگر مایل بودید بگیرید چون مال و ثروتی ندارم که بگویم حتماً بگیرید .

- سفارش من به شماست که بچّه هایم را در راه علم و دانش بفرستید مخصوصاً برای طلبه علوم دینی در حوضه علمیّه دینی یعنی می خواهم بچّه هایم در مرحله اوّل از قرآن و اسلام خودشان اصلاح بشوند و در مرحله بعدی مردم را هدایت نموده و مروّج دین اسلام بشوند .

- طلب آمرزش برایم نمایید و از تمام فامیل و رفقایم رضایت مرا بخواهید و بگویید مرا حلال بنمایند خصوصاً از خانواده ام رضایت حاصل نمایید .

 

والسّلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی محمّد عبدالهی آرانی

 

روحش شاد و راهش پررهرو باد !

 

  •  علی محمد عبدالهی آرانی
  •  علی محمد عبدالهی آرانی
  •  علی محمد عبدالهی آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع