گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

غلام رضا صبوحی

علی

بسیجی

طلبه روحانی

1341/03/02

1361/09/08

عین خوش

گلزار شهدای امام زاده عبدالله ابوزیدآباد

غلامرضا در خرداد 1341 در سپيده دمان، هنگامي كه مؤذن اذان صبح را سر مي داد، همراه با طلوع فجر سپيده، پاي به عرصه وجود نهاد كه گريه هاي كودكانه و شيرينش يك دنيا لبخند بر لبان خانواده كاشت. نهالي كه هيچ كس نمي دانست چه آينده شگفت انگيزي در انتظار اوست. صداي گريه نوزاد لابه لاي صداي مؤذن فضاي اتاق خانه را پر كرده بود.

همين نوزاد راه مقدسي را پيمود كه حتي آنهايي كه فقط نامي از او شنيده بودند، در شهادتش گريان شدند.

اين عزيز تا هفت سالگي در دامان مادري زحمتكش و پدري كشاورز و با ايمان پرورش يافت. پدر غلامرضا از آگاهي خوبي برخوردار بود؛ چرا كه همواره با روحانيّت در رابطه بود و از معارف اهل بيـت استـفـاده مي كرد و توانست با آگاهي كه پيدا كرده بود فرزندي آگاه و اهل علم تربيت كند هر چند سواد مدرسه اي زيادي نداشت اما همنشيني با اهل علم و روحانيّت به او آگاهي زيادي داده بود.

غلامرضا دوره ابتدايي را در مدرسه عنصري ( مدرسه شهيد فرهادي فعلي ) به اتمام رساند و چون مدرسه راهنمايي در روستا نبود و بعدها خسته شد بعد از دو سال ترك تحصيل، دوره راهنمايي را آغاز نمود و سپس براي تحصيل در حوزه علميه به مدرسه حضرت آيت الله يثربي شتافت و مشغول تحصيل علوم اسلامي و معارف اهل بيت(عليه السلام) گرديد.

در دوران انقلاب غلامرضا فعاليت‌هاي زيادي در آگاهي دادن به مردم و پخش نوارهاي حضرت امام داشت و با شروع جنگ تحميلي چهار بار به مناطق مختلف جنگي اعزام شد و در راه دفاع از انقلاب و دين و نظام ولايت فقيه با دشمنان به مبارزه و جهاد پرداخت.

در مرخصي هايي كه به زادگاه خود مي‌آمد در اتحاديه انجمنهاي اسلامي منطقه 2 شهيد مطهري به عنوان بسيجي فعاليت مي كرد. اين عزيز سرانجام روز هشتم آذر 1361 در منطقه عملياتي عين خوش در حالي كه وضو مي ساخت تا به مناجات با معبود خويش بپردازد، بر اثر تركش خمپاره بعثي‌هاي عراقي به درجه رفيع شهادت نايل آمد و به لقاي حق پيوست.            روحش شاد و راهش مستدام و پر رهرو باد

بسم الله الرحمن الرحیم

«ان الله اشتری من المؤمنین انفسهم و اموالهم بان لهم الجنه ...»

                                            (توبه/ 111)

خدایا! شکر بر نعمت‌های که بر ما ارزانی داشتی و سپاس بر عصری که ما را در آن قرار دادی. برهه‌ای که ما به عینه تحقق آیاتت را می‌بینیم.

ای خدای بزرگ که این همه بر ما لطف کردی و نعمت اسلام، ولایت‌فقیه، رهبری امام امت، بیداری و حرکت ملت و شهادت‌طلبی را بر ما عطا کردی به حدی که «لا تعد و لا تخفی» اما ما قدردان این نعمت نبودیم و من نتوانستم مسؤولیت خطیری که به عهده دارم عمل کنم.

ای ملت! افتخارتان باد که این‌چنین سعادتمندید،‌ شکرتان را بیشتر کنید.

همشهریان عزیز! شما در انقلاب خیلی خدمت کردید، شما زحمت کشیدید. شما شهید، رزمنده، مجروح و اسیر دادید. شما از اموال‌تان در راه خدا گذشت کردید، بدانید مسؤولیت شما روز به روز سنگین‌تر می‌گردد. بدانید که باید اسلام و کشور اسلامی را به دست صاحبش مهدی زهرا(س) بسپارید. شما پاسدار خون شهیدانید.

همان‌طور که تاکنون در صحنه حضور داشته‌اید، حال هم حاضر و ناظر باشید و بر اطلاعات خود بیفزایید. مبادا بدخواهان و (دشمنان) سوءاستفاده نمایند. آن‌ها خیلی زیرکانه سعی در از بین بردن اثر زحمات شما دارند. اما شما با خدا باشید که «والله خیر الماکرین». نگذارید اشخاصی که مدت‌ها در سوراخ‌ها خزیده بودند و هیچ به فکر ملت نبودند و یا اگر کاری می‌کردند قصد قربت نداشتند شما را فریب بدهند و شما را نسبت به افراد متعهد و مسؤولیت‌شناس و روشنگر بدبین کنند. من شرمندة‌ استاد بزرگوارم آقای شیخ حسن توکلی هستم. من دست ایشان را می‌بوسم. این عزیزان، که الان در جبهه‌ها و پشت‌ جبهه‌ها و در هرجا خدمت می‌کنند معمولاً ساختة‌ ایشانند که در کلاس و در مجلس و در رابطه با ایشان‌ بوده‌اند. آن‌ها که امروز پرچم مخالفت برافراشته‌اند بدانند اینان انقلابی [قبل و] بعد از انقلابند. آن‌ها زمان مردانگی در سوراخ‌ها بودند! حالا مرد شده‌اند؟!! البته عده‌ای از آن‌ها آگاهند. سخن کوتاه این که خدمت‌های خدمتگزاران را فراموش نکنید و بدانید من با تحقیق می‌گویم هرکس در هر لباسی با ایشان مخالفت کند، خیرخواه شما نیست، البته ممکن است اشتباهی در کار باشد لکن اشتباه را باید تذکر داد و حَلّش کرد نه این‌که آن را عَلَم کرد. امیدوارم با آگاهی شما مردم،‌ تبلیغات سوء نابخردان همان‌طور که تاکنون عقیم بوده از این پس نیز ماهیت آنان بر شما مردم روشن شود.

[تذکر] در رابطه با ارگان‌ها: ملت عزیز! حوزه علمیه، انجمن اسلامی، بسیج و شورای اسلامی به خصوص سایر ارگان‌ها و جمعیت‌ها را عموماً تقویت نمایید و بدانید که این‌ها از خود شماست و اگر که شما با آن‌ها باشید با آن‌ها همکاری نمایید، در خدمت شما خواهند بود، آن‌ها را جدا از خود ندانید، ناظر باشید و با آن‌ها همکاری کنید و هرگونه اشتباه را خود حل نمایید و اشکالات‌شان را به خود آن‌ها بگویید و نگویید و نگذارید تبلیغات دشمنان باعث اختلاف در ارگان‌ها با یکدیگر و با شما شود.

[تذکر در رابطه] با خانواده و خویشانم: پدر و مادرم! اگر چنین حق فرزندی را به‌جا نیاوردم ولی صبر و حلم شما بیشتر از این است که از من ناراحت باشید. امیدوارم از فقدان این فرزندتان ناراحت نباشید و از شهادتش در راه خدا با آغوش باز استقبال نمایید؛ چرا که این چند روز دنیا پلی و معبری بیش نیست و عاقبت انسان برای جهانی است بس بزرگ و باید خود را برای آن‌جا آماده کرد. شما در تربیت فرزندان و به خدمت‌ گماردن آنان در راه اسلام، بیشتر کوشش نمایید، هر کدام از برادرانم که میل داشتند بفرستید در حوزة‌ علمیه درس بخوانند. 

  •  غلام رضا صبوحی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع