گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

مهدی زیارتی یزدلی

محمد

بسیجی

محصّل

1344/07/01

1362/05/12

عراق

گلزار شهدای روستای یزدل

 مهدی زیارتی در اوّل مهرماه 1344 در روستای یزدل به دنیا آمد. دوران ابتدايي و راهنمايي را با موفّقيّت در روستا سپری كرد و برای ادامه­ ی تحصیل به كاشان رفت. مهدی با اوج‌گيري انقلاب اسلامي در تظاهرات‌ شركت می‌کرد و با شعارنویسی روي ديوارها و پخش اعلاميه، علاقه­ ی خود را به امام نشان داد. در سال 1359، با عضویت در انجمن اسلامی و پایگاه بسیج شهید قاضی طباطبایی یزدل فعالیت خود را در امور فرهنگی و پاسداری از دستاوردهای انقلاب آغاز کرد.

 مهدی زیارتی صبور، مهربان، مخلص، متواضع در مقابل پدر و مادر و متعهد به فرائض دینی بود.

در دوران دفاع مقدّس، بعد از آموزش نظامی، داوطلبانه به جبهه‌های جنگ اعزام شد و در نهایت در تاریخ 1362/5/12 و در عملیات والفجر3 (منطقه عمومی مهران) به شهادت رسید.

خاطره­ای از پدر شهید:

پدر شهید خاطره­ای را از مبارزات ایشان در دوره­ ی پهلوی چنین بیان می کند «در آغاز گسترش و فراگیرشدن تظاهرات علیه رژیم پهلوی، مهدی به اتفاق دوست عزیز و صمیمی­اش شهید محسن شاکری و چند تن دیگر از دوستانشان، دانش آموزان مدرسه­ ی ابتدایی آیت الله سلیمانی یزدل را به تظاهرات و سردادن شعار مرگ بر شاه تحریک و تشویق می­کنند. حتی لحظاتی نیز از مدرسه خارج ­نشده و در کوچه­ ی منته ی به مدرسه شعار می­دادند. با رسیدن معلّمان و مسئولان مدرسه این تظاهرات ناتمام می­ماند و دانش آموزان دوباره به مدرسه باز می­گردند. گزارش تظاهرات دانش آموزی به گوش مدیران مدرسه رسیده و از سوی آنان شهید مهدی زیارتی به عنوان عامل برگزاری تظاهرات شناخته می­شود و او را تنبیه و مجازات می کنند؛ حتی تغذیه روزانه­ی دانش آموزی او را نیز قطع می کنند. بعد از مدتی یکی از معلمان مدرسه به مهدی می­گوید:«اگر به هواخواهی شاه شعار بدهی دوباره تغذیه ­ی روزانه ­ی تو را می­دهیم» مهدی نیز در جواب می­گوید:«تغذیه می­خواهم چکار؟ سر و جانم فدای امام خمینی(ره)

جای دیگر مادر شهید خاطره­ ی دیگری را بیان می کند: «روز 12 بهمن 1357 که امام خمینی(ره) به ایران باز می­گشت، عدّه­ای از مردم یزدل می­خواستند به استقبال حضرت امام(ره) به تهران بروند. مهدی نیز بسیار اصرار داشت که در مراسم استقبال از حضرت امام(ره)  شرکت کند و حضور داشته باشد. چون سن کمی داشت با مخالفت دیگران و بزرگترها مواجه شد و به او گفتند: « اوضاع در حال حاضر خطرناک و ناامن است و ممکن است کشته شوی؟» او در جواب گفته بود: « اگر جان امام(ره)  در خطر است جان من چه ارزش دارد؟ سر و جان من فدای امام(ره) » مادر شهید در مورد روزهای پایانی زندگی شهید می­گوید: « مهدی روز­های آخر مدام برای دلداری من در حیاط یا اتاق منزل پیوسته زمزمه می­کرد و می­خواند: « و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون».

آری شهادت هنر مردان خداست کسانی که با جان و مال خود در راه حضرت دوست ایستادگی کردند و با جانفشانی خود درخت اسلام را تنومند کردند.

به نام اللّه پاسدار حرمت خون شهیدان

- آخرین سخنانم را شروع می کنم :

« ان اللّه اشتری من المؤمنین انفسهم و اموالهم بان لهم الجنه یقاتلون
فی سبیل اللّه فیقتلون وعداللّه علیه حقا فی التوراته و الانجیل و القرآن و .....
اوفی بعهده  ... اللّه فاستبشروا ابیعکم الذی بابعتم به و ذلک هو الفوز العظیم »

خداوند از مؤمنان جان ها و اموالشان را خریداری می کند که در برابرش بهشت برای آنان باشد آن ها در راه خدا پیکار می کنند و می کشند و کشته می شوند این وعده حقّی است بر او که در تورات و انجیل و قرآن ذکر فرموده و چه کسی از خدا به عهد خود وفادارتر است . اکنون بشارت باد بر شما به داد و ستدی که با خدا کرده اید و این پیروزی بزرگ برای شماست .

- سلام علیکم ، درود بی پایان و سلام بی کران خدا به رهبر انقلاب اسلامی ایران خمینی بت شکن و روح خدا و سلام و صلوات و درود خدا به روح پُر فتوح شهدای بزرگ اسلام و درود و سلام و صلوات خدا بر رزمندگان جان بر کف که شبانه روز در تلاش برای پیروزی اسلام بر کفر جهانی می باشد .

- شهادت ، شهادت دریچه ای است برای آزادی از دنیا برای من ، شهادت ، شهادت منتهای حرکت یک مسلمان ، شهادت ، شهادت آرزوی قلوب عارفان ، شهادت ، شهادت نهایت آرزوی مشتاقان و عاشقان خدا .

- خدایا ! شهادت در راه خودت را نصیب من گردان که شیرین ترین مرگ هاست آری ! شهادت است که راه حق و باطل را از هم مشخص می کند و حسین (ع) با پیام خویش به مردم گفت : « ای مردم مستضعف در هر گوشة جهان که هستید اگر
می توانید بمیرانید و اگر نمی توانید بمیرید » و ای مردم  اگر می توانید بمیرانید از چه کسی از کسانی که سدّ راه خدا هستند و اگر نمی توانید بمیرید یعنی به شهادت برسید . ملّتی که شهادت برای او سعادت است پیروز است . ( امام خمینی (ره) )

- برادرانم ! اگر لیاقت آن را پیدا کردم که شهید شوم فناءاللّه شوم چه بهتر و از شما
می خواهم که راهم را ادامه دهید و رسالتم را به پایان رسانید اگر می خواهید من از شما راضی باشم و با خونی که در راه اسلام و انقلاب ریخته ام ادامه دهندة راهم باشید و در جلسات انجمن اسلامی شرکت کنید و گوش به فرمان امام امّت بدهید که پیام امام زمان است .

- ای خواهرم ! از تو می خواهم که حجابت را حفظ کنی که حجاب تو سنگر توست و از تو می خواهم که در مرگ من زینب گونه راهم را ادامه دهی که راه ما راه انبیا است راهی که خدا برای ما قرار داده است .

- ای مادر و پدرم ! که فرزندتان را در راه اسلام داده اید امیدوارم که با شهید شدن من مانند پدر و مادران دیگر شهدا با صبر طولانی و با استقامتی استوار بمانید .
- پدرم ! اگر جنازه مرا پیدا کردید در کنار شهدای یزدل گلزار شهدا به خاک بسپارید و از تمام مردم طلب حلالیّت کنید .

- در آخر ای مادرم و خواهرم ! بر جنازه ام گریه نکنید یا اگر می کنید صدایتان را بلند نکنید که شهید شدن گریه ندارد شکست اسلام گریه دارد و به هوش باشید که اسلام شکست نخورد .

 

  •  مهدی زیارتی یزدلی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع