گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

رحمت اله روحانی یزدلی

صدراله

نیروی مردمی

کارمند

1331/10/25

1357/09/22

خیابان فاضل نراقی کاشان

گلزار شهدای روستای یزدل

رحمت‌الله روحاني ‌يزدلي بیست و پنجم دی­ ماه 1331 در يكي از روستاهاي دامنه­ ی كوير به نام يزدل در میان مردمی مسلمان و متعهد و در خانواده‌اي متديّن و پرهيزكار ديده به جهان گشود.

او در سن هفت سالگي پا به محيط علم و دانش گذاشت و دوران ابتدايي را در روستا گذراند و پس از آن به كاشان عزيمت کرد و در بخش خياطي يكي از كارخانه‌هاي اين شهر مشغول به كار شد. او در حین کار، براي ادامه­ ی تحصيل شب‌ها به مدرسه مي‌رفت.

شهيد روحاني در سال 1351 به استخدام ايستگاه راه‌آهن كاشان درآمد و هم‌زمان در مغازه و منزل خياطي مي‌کرد. آن بزرگوار، متخلق به اخلاق اسلامی و در برخورد با مردم متواضع بود و علاقه­ ی وافري به خاندان عصمت و طهارت(ع) داشت. او در تمام مجالس روضه و عزاداري‌ اهل بيت(ع) شركت مي‌كرد و در ماه محرم با حضور خود در دسته‌هاي سينه‌زني روستا شور و حرارت خاصي به جمع عزاداران مي‌بخشيد. آن شهيد از هيچ كوششي براي ياري به مستمندان دريغ نمي‌كرد.

با شروع انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني(ره)، همگام با ساير مردم انقلابي عليه رژيم شاه در تظاهرات شركت ‌می‌کرد و زماني كه كسي جرأت نداشت نام امام را ببرد، شهيد رحمت‌‌الله از مردم براي سلامتي امام، صلوات می‌گرفت.

شهيد روحاني، در 12 محرم سال 1357 در حالي كه مزدوران شاه به شهر كاشان حمله كرده بودند، در خيابان دروازه فين در حالی که سعی می کرد جلو حرکت آنان را بگیرد، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به خيل شهداي والامقام انقلاب اسلامي پيوست.

 

  •  رحمت اله روحانی یزدلی
  •  رحمت اله روحانی یزدلی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع