گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

رجب علی رمضٱنی آرانی

حسین علی

نیروی مردمی

کشاورز

1290/10/01

آران و بیدگل

1366/05/09

مکه مکرمه

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

 

رجبعلی رمضانی ساکن آران و بیدگل  د رسال 1290 بدنیا آمد با شغل پر زحمت کشاورزی امرار معاش میکرد .همسر و فرزندان وی در منزل قالیبافی داشتند. رجبعلی همیشه صبح علی‌الطلوع از محلۀ چهارسوق به دشت حامدآباد میرفت و بسیار خسته از کار روزانه باز می‌گشت. او مردی خوش اخلاق و خوش برخورد بود. چند سالی می‌شد که برای سفر به سرزمین وحی و انجام مناسک حج ثبت نام کرده بود و برای این سفر معنوی و خاطره انگیز روزشماری میکرد. وقتی در زیر آفتاب تابستانی و کویری منطقه مشغول بیلزدن میشد و یا زمانی که در نیمههای شب کردوها را آبیاری میکرد، گاهی با نگاه به آسمان میگفت: خدایا! آیا آنقدر عمر من باقی مانده و توفیق پیدا میکنم که در کنار کعبة تو و در جوار قبر نورانی پیامبرت نماز بخوانم؟! هنگامی که در جمع دوستان و کشاورزان صحبت از سفر حج میشد، میگفت: بله ما هم اسم نوشتهایم، اگر خدا بخواهد ما مشرف میشویم. دعا کنید این سفر روحانی و معنوی نصیب ما هم بشود.!

 یک روز که رجبعلی خسته و کوفته  از صحرا آمده بود، بار محصول و علوفه  را از روی الاغ یایین گذاشت. علوفه را برای گوسفندانش که چشم براهش بودند، ریخت. اگرچه خیلی خسته و تشنه حال یکی دو لیوان چایی بود، اما یک لبخند در لبان خشک و چهرۀ آفتاب سوخته‌اش نقش بسته و خبر از درون شاد و بانشاطش میداد. پس از نشستن و کمی استراحت، برای زن و فرزندانش نقل کرد و گفت: در مسیر برگشتنم به خانه در حالی‌که سوار بر الاغ بودم و فکر ثبت نام و سفر حج ذهنم را پر کرده بود، یک صدایی به گوشم رسید که گفت: « رجب‌علی امسال از تو دعوت می‌کنیم، تو به مکه می روی! رجب‌علی تو امسال حاجی می‌شی! »

وی در معیت دیگر ثبت نام کنندگان در کاروانهای متعدد با شوق دیدار از کعبه عازم شد. قبله گاهی که حداقل 60 سال به سمت آن نماز گذارده بود. یکی از برنامههای بسیار مهم و لازم در زمان حضور در سرزمین وحی، مطرح کردن مشکلات گوناگون جوامع اسلامی به منظور آگاهی بخشی و ارتباط بیشتر و بهتر بین جوامع اسلامی است. در زمان حاضر هم کشورهای اسلامی گرفتار مشکلات گوناگون هستند که به وسیلة استکبار جهانی با میدان داری آمریکا ایجاد میشود.

در زمان برگزاری حج، راهپیمایی اعلام برائت از مشرکین توسط حجاج ایرانی و با حضور علاقهمندان انقلاب اسلامی از دیگر کشورها برگزار میگردد. این مراسم طبق آموزههای دین مبین اسلام بایستی انجام شود. سال 66 خورشیدی هم یکی از این سالها بود که پس از انقلاب شکوهمند اسلامی برگزار گردید. در حین راهپیمایی مأموران نظام پادشاهی و وهابی عربستان به صورت ناگهانی و غافلگیرانه از بالای ساختمانهای اطراف و مشرف به جمعیت راهپیماییکننده با پرتاب آجر، سنگ، سیمان و پارههای آهن و چوب، آب جوش، تکههای یخ به صورت انبوه به سر و روی حجاج بیپناه ریختند. همچنین در پایین هم مأموران مسلح سعودی با باتون و تیراندازی به جمعیت راهپیمایان یورش بردند. این توطئه قبلاً با دستور و هماهنگی  سردمداران زورگوی آمریکایی و همکاری نظام بعث عراق به سرکردگی صدام مستبد و خونریز و نیز همکاری نزدیک سازمان مجاهدین خلق به وقوع پیوست.

این جنایت دردناک را در هفتمین سال تجاوز ارتش بعث عراق به ایران انجام دادند. در طول جنگ هشت ساله ایران و عراق کشورهای غربی به رهبری آمریکا و با هزینه و نوکری کشورهای مرتجع  منطقه غرب آسیا، توطئههای گوناگون علیه مردم ایران به اجرا گذاردند تا انقلاب اسلامی را به شکست بکشانند. یکی از این حرکات شیطانی و حلقهای از حلقههای زنجیروار خباثتآمیز جبهۀ شیطان این  واقعه بود. در این حرکت جنایتکارانه 325 نفر شهید شدند. از این تعداد 202 نفر زن و 123 نفر مرد بودند. در این گروه بهشتی، 42 نفر مادر شهید و 8 نفر پدر شهید هستند. سن 26 نفر از آنان بالای 70 سال، 44 نفر بالای 60 سال، 112 نفر بالای 50 سال بود. همچنین چندین نفر از جانبازان جنگ تحمیلی هشت سالۀ عراق علیه ایران که دچار  قطع نخاع و قطع دو پا بودند، دیده میشوند. رجبعلی درا ین واقعه دردناک در کنار خانه امن الهی غریبانه به شهادت رسید و بعنوان مسن ترین شهید شهرستان آران وبیدگل در جوار امام زاده محمد هلال بن علی (ع) آرمید یادش برای همیشه گرامی باد

 

        

 

  •  رجب علی رمضٱنی  آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع