گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

حسین دیداری نوش آبادی

علی

بسیجی

1339/01/01

1361/01/05

رقابیه

گلزار شهدای امام زاده محمّد (ع) نوش آباد

حسین(میرزاآقا) دیداری در اوّل فروردین‌ماه1339 در شهر نوش‌آباد در دامان مادری پاک و سیّده و در خانواده‌ای مذهبی متولّد شد. پدرش آسیابان بود  و هر روز جهت امرار معاش و کسب روزی حلال با دوچرخه به آران می‌رفت. حسین مقطع راهنمایی را در مدرسه­ ی نظام‌وفا (شهیدخدمتی آران) سپری کرد و تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل به کاشان برود. به‌ همین دلیل در دبیرستان سپهر کاشان(شهیدبهشتی) ثبت‌نام کرد. در همین دوران، مادرش را که مورد احترام اهل محل بود به واسطه­ ی بیماری سرطان دست داد. از این پس مسئولیت سنگین زندگی بر دوش پدر افتاد. از یک‌ طرف اندوه فوت همسر و از طرف دیگر فقر و دشواری امرار معاش، بر پدر فشار می‌آورد. بدین‌گونه بود که حسین دست از تحصیل کشید و برای یاری پدر به کار پرداخت. اول به کارگری در کارخانه فرش راوند روآورد و مدتی بعد به لوله‌کشی و بنایی مشغول شد.

در همین دوران، انقلاب عظیم ملّت مسلمان ایران در حال پا گرفتن بود که او به جرگه­ ی مبارزان پیوست. به این صورت که شب‌ها مخفیانه با کمک برخی برادران، به نصب تراکت و اعلامیه و نوشتن شعار روی دیوارها اقدام می‌کرد. تمام آرزویش این بود که انقلاب پیروز شود و او بتواند امام را از نزدیک ملاقات کند و دست او را ببوسد. حسین شرکت در تظاهرات را یک فریضه می‌دانست و در تمام تظاهرات منطقه‌(نوش‌آباد، آران و کاشان) شرکت می‌کرد. او می‌گفت: چون امام روی تظاهرات تأکید دارد، هرکس خاموش باشد به اسلام و مسلمین خیانت کرده است. باید برویم تا حق مظلوم را از ظالم بگیریم. وقتی انقلاب به پیروزی رسید، او سر از پا نمی‌شناخت.

حسین در د‌ی‌ماه سال 1358 خدمت سربازی خود را در شهربانی آغاز کرد و بسیار خوشحال بود که دوران خدمتش در نظام جمهوری اسلامی است. مدّتی به‌عنوان نگهبان اسناد و مدارک ساواک مشغول خدمت بود و چند ماهی نیز پیش از جنگ، برای کمک به هم‌وطنان جنوب کشور، داوطلبانه به مناطق سیل‌زده آبادان و اهواز شتافت. او در اسفند 1360در حالی که هنوز چند روز از پایان خدمتش نگذشته بود، به همراه جمعی از برادران، داوطلبانه از طرف بسیج به جبهه‌ اعزام شد. حسین در عملیّات فتح‌المبین به‌عنوان آرپی‌جی‌زن شرکت داشت و در حالی که در نیمه‌شب‌ها خاضعانه با خداوند خویش راز و نیاز می‌کرد، در روز شکارچی تانک‌های صدامیان بود. اشتیاقش به حدی بود که هرگاه داوطلب می‌خواستند، او آماده بود. شهید دیداری در مرحله­ ی اوّل و دوّم عملیّات فتح‌المبین در منطقه­ ی رقابیه نقش مؤثری داشت. او سرانجام در مرحله سوّم عملیات، هنگام فتح سایت5 در تاريخ 5/ 1/ 61 وقتی برای شکار تانک سر خود را بلند می‌کند، مورد اصابت تیر تک‌تیراندازان بعثی قرار می‌گیرد و به درجه­ ی رفیع شهادت می‌رسد. از ثمره­ی خون شهیدان، نیم ساعت بعد سایت5 آزاد می‌شود و مزدوران بعثی با خواری و ذلّت عقب‌نشینی کرده و شکست می‌خورند.

حسین در نامه‌هایی که به پدر، برادران و دوستان می‌نوشت از شهید و شهادت سخن می‌گفت و از خانواده و دوستان، طلب حلالیت و گذشت داشت.

شهید دیداری در طول زندگی کوتاه، امّا پربار خود هرگز با کسی درگیری پیدا نکرد و بزرگ‌ترین اختلافات را با خنده حل می‌کرد. نسبت به کودکان یتیم محبت می‌کرد و دست نوازش به سر و روی آن‌ها می‌کشید. پیشگام در سلام بود و به مردم احترام می‌گذاشت و در مقابل پدر فرمانبردار بود. هیچگاه با افراد خانواده تندی نمی‌کرد. متواضع بود و با آن ‌که ورزشکار خوبی بود، هیچ‌گاه از خودش تعریف نمی‌کرد. 

 بسم رب الشهداء

« من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا اللّه علیه فمنهم من قضی

نحبه و منهم من ینتظرو ما بدولو تبدیلا »

- جنگ ، جنگ است و عزّت و شرف شما در گرو همین مبارزات است .  

( امام خمینی (ره) )

- با سلام به حضرت مهدی امام زمان حجت بن الحسن العسگری (ع) و نائب بر حقّش امام امّت خمینی بت شکن و با درود به امّت شهیدپرور ایران وصیّت نامه خود را آغاز می کنم ؛

- امّت مسلمان ایران ! بار دیگر مورد آزمایش بزرگ قرار گرفت ، تا صلاحیّت خود را برای وراثت و برقراری حکومت مستضعفان به اثبات برساند ، اینجانب بر خود واجب دیدم تا به جبهه بروم و در این جهاد مقدّس به سهم خویش و به یاری خدا و با توجّه به رهنمودهای امام امّت خمینی عزیز عازم جبهة حق علیه باطل گردم تا این که سرزمین عزیزمان را از لوث وجود مزدوران بعثی پاک و اسلام مقدّس مان را نجات دهم ، راستی چه شیرین است که انسان بداند در چه راهی قدم بر می دارد و به تمام امور آشنا باشد و چه زیباست مرگ آگاهانه و شهادت در راه خدا که فوزی عظیم است و امیدوارم لیاقت آن را داشته باشم و این سعادت نصیب من بشود ، منی که در زندگیم خدمتی به اسلام نکرده ام ، با مرگم بتوانم به اسلام خدمتی کوچک انجام دهم .

- پدرم و برادران و دوستانم ! هم اکنون که من به تنها آرزوی خود یعنی شهادت رسیده ام و جان ناقابل خود را در راه اهداف مقدّس اسلام نثار کرده ام تنها
خواسته ام از امّت مسلمان این است که قدر این رهبر عزیزمان را بدانند و از
ولایت فقیه که استمرار خطّ سرخ انبیا و ائمه معصومین (ع) است پشتیبانی و از روحانیّت مبارز حمایت کنند که اگر چینین نکنند دشمن به تنها آرزوی خود که از بین بردن اسلام و سقوط جمهوری اسلامی ایران است می رسد ، و اگر این انقلاب شکست بخورد اسلام شکست خورده است ، دیگر خواسته ام این است که وحدت خود را حفظ کنید ، هم چنان که قرآن می فرماید :

« و اعتصموا بحبل اللّه جمیعاً و لاتفرقوا »

به ریسمان الهی چنگ بزنید و از یکدیگر جدا نشوید که تفرقه باعث شکست شما خواهد شد .

شما باید هم چون دیگر اولیاء شهدا خشنود باشید ، باشد که توانسته باشم با خون ناقابل خود قدمی در راه آزادی ملل محروم جهان از زیر بند اسارت بردارم ، لذا در پایان از شما می خواهم که صبر را پیشه خود سازید ، چنان که خداوند می فرماید :

« یا ایها الّذین آمنوا استعینوا بالصبروا الصلوه اِنَّ اللّه مع الصابرین »

- در پایان از شما می خواهم که این دعا را فراموش نکنید ؛

- خدایا ، خدایا ! تا انقلاب مهدی (عج) خمینی را نگهدار .

- از عمر ما بکاه و بر عمر ما بیفزا .

 

حسین ( میرزاآقا ) دیداری نوش آبادی

  •  حسین دیداری نوش آبادی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع