گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

عباس دهقانی آرانی

امراله

بسیجی

کارگر

1344/01/01

1367/03/23

شلمچه

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

عبّاس زمستان سال 1344ش در خانواده‏اى متديّن متولّد شد. در دوران ابتدايى يكى از شاگردان ممتاز مدرسه‏ بودودوران‏ راهنمايى ‏رابه‏ علّت فقرخانوادگى‏ نتوانست ‏ادامه دهد و به كار در مغازه‏ ى خيّاطى مشغول گرديد.

 با شروع نهضت انقلاب اسلامى به رهبرى امام قدس‏سره با پخش عكس‏ها و اعلاميه ‏هاى ايشان انزجار خود را از رژيم شاهنشاهى اعلام كرد. در سال 59ش با تجاوز عراق به خاك ايران بر آن شد تا به دفاع از كشورش بپردازد ولى با توجّه به سنّ كمى كه داشت، او را نپذيرفتند. اين امر او را قانع نكرد و اصرار و پافشارى داشت كه به جبهه برود و بالاخره موفّق شد و دوره‏ ى آموزشى را در پادگان امام‏حسين عليه‏ السلام تهران طى كرد و پس از آن به سيستان و بلوچستان اعزام شد. در منطقه‏ ى گيلان غرب مسؤول قسمت تداركات بود. در اين مأموريت بر اثر تركش خمپاره‏ ى مزدوران عراقى به درّه‏اى پرت شد و دنده‏ هايش شكست و مدّتى را بسترى گشت. كمى حالش بهتر شد تصميم گرفت مجددا به جبهه اعزام شود اما والده‏اش اصرار مى‏كرد كه ايام عيد نزديك است لذا اين عيد را نزد خانواده بماند ولى عباس مى‏گفت تا دشمن بعثى در خاك هست عيد نداريم بايد او را سر جاى خود بنشانيم. بالاخره او رفت و در عمليات فتح‏المبين با رمز مقدس يازهرا شركت كرد كه در اين عمليات از ناحيه دست مجروح شد و تا هنگامى كه زنده بود عصبهاى دستش ترميم نشد.

پس از بهبودى عازم منطقه‏ ى جنگى فاو شد و در آن‏جا بر اثر بمباران هواپيماهاى عراقى از ناحيه‏ى كمر، سينه و صورت به شدّت مجروح گشت. مدّتى بسترى بود ولى مجدّدا براى شركت در عمليّات كربلاى پنج عازم شلمچه شد. شركت در اين عمليّات موجب شيميايى شدن وى شد ولى اين‏بار هم قانع نشد و براى حضور در جبهه‏ ها شتاب كرد تا اين كه با حضور در عمليّات بيت‏ المقدّس هفت شهد شيرين شهادت را نوشيد و به ديدار معبود خود شتافت.

 

 

روحش شاد، يادش گرامى و راهش مستدام باد.

بسم الله الرحمن الرحیم

اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمدا رسول الله و اشهد ان عليا ولي الله

گواهي مي‌دهم كه غير از خداي يكتا خداي ديگري نيست و گواهي مي‌دهم كه حضرت محمد(ص) پيغمبر و فرستاده خداست و گواهي مي‌دهم كه اميرالمؤمنين علي(ع) ولي خدا بر همه خلق است.

ربنا سمعنا مناديا ينادي للايمان ان آمنو بربكم فامنا ربنا غفرلنا ذنوبنا و كفر عنا سيئاتنا و توفنا مع‌الابرار

آل عمران «13»

پروردگارا، صداي منادي كه خلق را به ايمان مي‌خواند شنيديم اجابت كرديم و ايمان آورديم. پروردگارا از گناهان ما درگذر و زشتي كردار ما را بپوشان و به هنگام جان سپردن ما را با نياكان محشور گردان.

با حمد و ثناي حضرت سبحان و درود بي‌پايان خدمت مبلغين رسالتش مخصوصاً‌ حضرت محمد(ص) و اوليائش ائمه معصومين(ع) به‌ويژه وجود مقدس حضرت حجت بن الحسن العسكري امام زمان «عج» و با سلام و صلوات به روح پاك تابتاك بي‌بي دو عالم فاطمه زهرا(س) و با سلام بر خليفه الله سمبل قرآن و ولايت‌فقيه و جانشين بر حقش امام زمان(عج) امام بزرگوار خميني عزيز و با سلام بر قائم مقام رهبري آيت‌الله منتظري اميد امت و امام و با سلام بر همه رهروان پاك راهش خصوصاً‌شهداي راه حق و عدالت چند جمله به عنوان وصيت خدمت شما عزيزان عرضه مي‌دارم باشد تا موجب آمرزشم گردد.

حال كه وقت رفتن است و توفيق پيوستن به ياران و دوستان آنان‌كه با هم‌ پيمان استقامت و شهادت بسته بوديم.

پروردگارا! به بنده فقير سرا پا آلوده و بينواي غرق در عجز و نياز و دل‌سوخته پريشان نظري كن و شر بدترين دشمن يعني هواي نفس را از ميدان زندگيم بردار و دور فرما.

خدايا! به من نادان از راه مانده معرفت عطا كن و از ماده محبت به كام من بچشان و شمع پرنور عشقت را در هانه تاريك دلم روشن فرما. خداوندا! به راه به بندگيم بدار و از زشتي‌ها دورم كن به حسنات اخلاقي و صفات الهي بياراي، قلبم را به نورت روشن كن، شرارت عشقت را در دلم بيفروز بيفزاي سينه‌ام را بسوزان، محبت را نصيبم كن. توفيق عبادت و توبه‌ام ده خداوندا من مرغ بال و پر شكسته را از قفس مظالم نفس و بند شيطان رجيم آزاد كن و در هواي عشقت و محبتت به او اجازه پرواز ده. خدايا تمام لذات حيات و عشق جان را در ياد تو يافتم. پروردگارا! آنان ‌كه در اين درياي پرخروش حيات به جست‌وجو تو آمدند با ديده جان به ديدارت نائل شدند.

خداوندا! مرا درياب و به بزرگواريت مرا ببخش. پروردگارا به غير از تو اميدي ندارم مرا به آبروي اوليائت ببخش.

مردم، پياده كردن كلمه طيبه لا اله الا الله فقط در سايه وحدت شماست و پيشرفت در هر كاري نياز به وحدت در سايه ايمان است. پس عزيزان شما را قسم به خدا و خون شهدا از صدر اسلام تاكنون دست از اختلافات برداريد، دست از گروه‌گرايي‌ها برداريد دست از تفرقه برداريد. شما را به ائمه‌اطهار و بي‌بي فاطمه پهلو شكسته قسم مي‌دهم دست يكديگر را بگيريد و اتحاد در مملكت اسلامي‌مان سرافراز كنيد. ؟؟؟؟ واجبات است. مردم، بياييد از اين انقلاب و رهبر و قائم مقام رهبري آيت‌الله منتظري كمال استفاده را ببريم و خودسازي و مبارزه با نفس نماييم. به فرامين‌شان گوش فرا داده و عمل كنيم.

سفارش به كساني كه در اين مملكت اسلامي پست و مقام و مسئوليتي دارند مواظب اعمال و رفتار خود باشيد، اخلاق و برخورد اسلامي را رعايت كنيد و به اين مردم مستضعف بيشتر رسيدگي و از كار و زحمات مردم بيشتر تمجيد نماييد و بدانيد هركه مسئوليت بيشتري دارد بايد كارش هم بيشتر و نمونه و سرمشق ديگران باشد و بدانيد در فرداي بسيار نزديك ولي بسيار طولاني از هركس به اندازه مسئوليتي كه داشته كار مي‌خواهند و بدانيد سفر دور و درازي در پيش داريم لذا توشه بسيار برداريد و عمل خود را خالص كنيد چون قبول‌‌كننده عمل‌ها بسيار دانا و بيناست و صاحب وقوف مي‌باشد. مردم سعي كنيد از غيبت و ؟؟؟ دوري كنيد. چنان‌چه ؟؟؟ مي‌فرمايد آيا دوست داريد گوشت برادر مرده خود را بخوريد غيبت كردن يعني گوشت برادر مرده خود را خوردن و در جايي به ديگران مي‌فرمايد: شخص غيبت‌كننده استحقاق جهنم رفتن را پيدا مي‌كند. مردم هركاري مي‌خواهيد انجام بدهيد فكر كنيد و عاقبت آن ‌را بنگريد.

مردم از يكديگر فاصله نگيريد و با يكديگر مهتر نكنيد و صله‌رحم به‌جا آوريد كه صله‌رحم به جا نياوردن گناه است و بيايد به خاطر خدا از گناه يكديگر درگذريم تا خدا هم از گناهان همه ما درگذرد. ان‌شاءالله عزيزان نماز‌جمعه را ترك نكنيد. اين سنگر را حفظ كنيد. دشمن مي‌خواهد اين جماعت‌ها و اتحادها و سنگرها را از ما بگيرد و شما هوشيار و بينا باشيد. مردم تنها راه رسيدن به سعادت ترك گناه و انجام دادن واجبات است راه رسيدن به خدا همين است و پس مردم سعي كنيد بقيه عمر خود را در كنار يكديگر براي رسيدن به لقاءالله و جلب حضرت احديت بگذرانيد. دست يكديگر را بگيريد و راه شهيدان كه همان راه رسيدن به خدا و ائمه است ادامه دهيد. با دشمن بيروني و دروني خود مبارزه كنيد نفس را مهار و آن‌را پايمال و هر ضرر و بدي كه به انسان برسد از نفس اماره است كه شاعر مي‌گويد:

اي شهان كشتيم ما خصم برون

ليك مانده خصي‌زاده بتوان در درون

دشمنان انقلاب و اسلام بدانند با آگاهي به علمم قدم در راه حق نهادم و بدانند كه انقلاب و امام زمان و امام عزيز خميني بت‌شكن و قائم‌مقام رهبري آيت‌الله منتظري سربازان و جان‌نثاران زيادي دارند كه ما با هدف و استوار قدم برمي‌داريم كه پويندگان راه طريقت نور از هيچ‌چيزي ترس ندارند و وجودشان از انوار ملكوتي و الهي علو است كه براي غافلان قابل درك نيست. وصيتي دارم اگر لياقت شهادت نصيبم شد و اگر جسدم پيدا شد در گلزار شهدا در كنار ؟؟؟ شهداي ديگر باشم تا كه بركت آن‌ها و وجود پربركت‌شان مورد شفاعت ائمه‌اطهار واقع شوم و چه زيباست با چهره گلگون‌كفن در مقابل احديت ايستادن و عرض ارادت كردن. از همه شما همشهريان عزيز و هم‌چنين پدر و مادر و همسر و فرزندانم و كليه فاميل و دوستان مي‌خواهم از اين بنده حقير راضي باشيد واگر اشتباهي از بنده سر زده مرا عفو نماييد و در پايان از درگاه خداوند سبحان طلب عفو و بخشش براي تمام مسلمين و صبر و بردباري براي تمام بازماندگان شهدا مي‌نمايم واز درگاهش ظهرو هرچه زودتر امام عصر(عج) پيروزي هرچه سريع‌تر رزمندگان اسلام و سلامتي و طول عمر به امام عزيزمان و آيت‌الله منتظري و صبر و بردباري به تمام عزيز از دست‌داده‌ها و تمام دردمندان را خواها‌نم. اي كاش صدها جان داشتم و در اين راه فدا مي‌كردم.

و به خدا قسم ديگر دشمن ما در هر درجه از فشارها قرار دهد ما استقامت خواهيم كرد هم‌چنان كه لشكريان حضرت اباعبدالله استقامت كردند و شهيد شدند و ما از شهادت نمي‌ترسيم شهادت سعادت ماست و در آخر وصيتي دارم كه در يكي از مراسم مصيبت‌ بي‌بي دو عالم فاطمه سيلي‌خورده و پهلو شكسته خواند شود ان‌شاءالله كه وصيت‌نامه را عمل خواهيد كرد. و من الله توفيق

خوشا جان بر سر كويت گزيدن

گر قطعه‌قطعه پيكرم گردد ميان سنگرم

مگر از گلشن روي تو چيندن

بارد گلوله بر سرم ذلت نمي‌پذيرمحتي اگر بميرم

عباس دهقاني

مورخه 18/ 05/ 1365

  •  عباس دهقانی آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع