گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

احمد درمسجدی آرانی

حسن

بسیجی

1348/06/10

1366/12/25

حلبچه

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

شهيد احمد درمسجدی ‌آراني در دهم شهریورماه 1348 در آران و در خانواده‌ای مذهبی و از نظر اقتصادی ضعیف متولّد شد. او شش ساله بود که وارد دبستان شد و تا سوّم راهنمایی تحصیل کرد. چون پدر احمد همیشه نمازهای پنج گانه را در مسجد مي‌خواند و در جلسات مذهبی و قرائت قرآن شرکت می‌کرد، او هم به دنبال پدر به اين مجالس مي‌رفت. این کار باعث شده بود دوستان و همکلاسی‌‌هاي احمد هم در این جلسات مذهبی و در نماز جماعت مسجد شرکت کنند.

احمد ده ساله بود كه انقلاب پيروز شد. او در فضاي انقلابي رشد مي‌كرد و بزرگ مي‌شد و كم‌كم به جايي رسيد كه به عضويّت بسيج درآمد و یکی از نیروهای فعّال بسیج شد. احمد شب‌ها را برای نگهبانی در پایگاه بسیج می‌گذراند و روزهای جمعه برای حفاظت از محل نماز جمعه، نگهبانی مي‌داد.

با شروع جنگ تحمیلی، با این که هنوز سنش کم بود و جثه‌اش کوچک ولی به همراه دوستانش برای ثبت‌نام در دوره­ ی آموزش عمومی به بسیج مراجعه و ثبت‌نام کرد. او دوره­ی آموزش عمومی نظامی را در پادگان انصارالحسین مورچه‌خورت اصفهان گذراند. هرچند اين آموزش برای احمد طاقت‌فرسا بود ولی عشق برای حضور در جنگ مشکلات را براي او هموار مي‌کرد.

در اواسط سال 1365 احمد به عنوان تخریب‌چی به لشکر نجف‌اشرف اعزام و وارد مناطق عملیّاتی حق علیه باطل شد. او در اولین مرتبه ­ی حضورش در جبهه‌ها از ناحیه­ ی پا مجروح شد.

هنوز جراحت او کاملاً بهبود نیافته بود که در تاریخ 65/10/10 به لشکر مراجعه كرد و مجدداً عازم جبهه‌های نبرد شد. احمد، اين مرتبه به‌خاطر این که بتواند به موقع به عملیّات والفجر10برسد خودش را به گردان پیاده معرفی کرد و به عنوان تخریب‌چی گردان امام حسین(ع) لشکر8 نجف‌اشرف به منطقه­ ی عملیّاتی حلبچه رفت. او در حلبچه در نقطه‌ای به نام بالامبو بر اثر شلیک تیر دوشکای دشمن بعثی به شهادت رسید.

فرمانده گروهان گردان امام حسین(ع) لشکر8 نجف‌اشرف درباره­ ی گوشه‌ای از فداکاری‌های اين شهید بزرگوار می‌گوید: هنگامی که گردان برای شروع عملیّات والفجر10 به طرف حلبچه حرکت کرد، گروهان ما جلوتر از همه بود. احمد هم، چون تخریب‌چی بود، انتهای نفرات مي‌آمد. در حالي كه باران شدیدی می‌باريد، 24 ساعت پايين قله­ ی بالامبو و در زیر پای دشمن بوديم. یکی از بسیجی‌ها اورکت نداشت و زير باران خیس شده بود و از سرما می‌لرزید. احمد اورکتش را از تنش درآورد و به آن بسیجی داد. چند لحظه بعد كه از بالامبو سرازیر شدیم، احمد عزیز بر اثر شلیک دوشکای دشمن به شهادت رسید.

- روحیات عجیبی داشت. هرگز وقتش به بطالت نمی گذشت. حتی شبها که بیکار می شد به محضر روحانیون می رفت و با مسائل دینی آشنا می شد ودوست داشت رفقایش هم با معنویت دین آشناشوند. در زمان دفاع مقدس پس از طی دوره طاقت فرسای آمادگی رزم به جبهه رفت. یک روز دیدم با عصا لنگان لنگان درکنار خیابان راه می رود. متوجه شدم از ناحیه هردوپا مجروح شده است. گفتم چرا به خانواده ات خبر ندادی؟ گفت:«چیز مهمی نبود.» یک شب قبل از عملیات کربلای 10 همراه گردان به منطقه رفت. اوتخریب چی گردان امام حسین(ع) از لشکر 8نجف اشرف بود. یک شبانه روز را زیر پای عراقی ها در پایین ارتفاعات بالامبو بدون اطلاع دشمن بسر بردند. شب بسیار سردی بود. با اینکه خودش از نظر جسمی ضعیف بود متوجه شد یکی از همرزمانش اورکت ندارد. اورکت خود را به او داد وتاصبح سرماراتحمل کرد. شب عملیات ماموریتش رابه خوبی انجام داد. احمددرمسحدی صبح عملیات درحالی که از ارتفاعات بالامبو به طرف حلبچه درحرکت بود با تیر دوشکای تانک دشمن به دیدارمعبودش  شتافت. (همرزم  شهید)

  •  احمد درمسجدی آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع