گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

محمد داروغه آرانی

علی اصغر

بسیجی

محصّل

1343/05/15

آران و بیدگل

1360/06/22

ارتفاعات بازی دراز

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

محمد در پانزده شهريور 1342 (سالي كه حضرت امام قيام خود را آغاز كرد و فرمود ياران من يا در رحم مادران‌شان هستند و يا در گهواره ها آرميده اند) متولد شد. دوران دبستان را در مدرسه وثوق و راهنمايي را در مدرسة شهيد خدمتي ودبيرستان را در مدرسة شهيدان عبداللهي سپري كرد.

محمد قبل از اين كه دروس دبيرستان را تمام كند و به جبهه اعزام شود در پايگاه بسيج محله بسيار فعاليت داشت و در كارهاي اجتماعي و فرهنگي جامعه بسيار كوشا و شريك بود.

به محض پايان دورة دبيرستان، براي ثبت نام به بسيج مراجعه كرد و ماه رمضان بود كه به جبهه هاي بازي دراز اعزام شد و 75 روز در آن منطقه به نبرد با كفار بعثي عراق پرداخت.

در همين منطقه بود كه محمد با ديگر دوستان همرزمش: نجات ا افروز، احمد حقيقي، احمد گل آرايي، عباس فخرائيان، با شليك گلوله توپ مزدوران عراقي به شهادت رسيدند و هر پنج تن با هم با شكوه تمام روي دستان مردم شهيد پرور آران و بيدگل تشييع شدند.

روحش شاد و راهش پر رهرو باد

  • انّ اللهَ یُحِبُّ الَّذینَ یُقاتِلُونَ فی سَبیله صَفاً کَاَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصْ»

خداوند دوست می‌دارد آن مؤمنانی را که در راه خدا جهاد می‌کنند و مثل سدی آهنین در مقابل کفار می‌ایستند و یا «خذوا حذرکم فانفروا ثبات اونفروا جمیعا» ای کسانی که ایمان آوردید اسلحه‌های‌تان را بردارید فردفرد یا گروه‌گروه برای مبارزه با کفر بیرون روید.

وصیت‌نامه‌ام را با دعای مولا علی(ع) شروع می‌کنم:

«از خدا طلب فتح و گشایش می‌کنم و به خدا طلب وصول به مقصود می‌نمایم و به محمد(ص) توجه می‌کنم پروردگارا آسان کن برای من مشکلات کار مرا و آسان‌ نما سختی‌هایش را و به تحقیق تو نابود می‌کنی هرچه را که بخواهی و اثبات می‌نمایی هرچه را بخواهی و دز نزد توست ام‌الکتاب»

شهید شمع محفل تاریخ است. شهید انسانی است که مرگ را بر زندگی ننگین ترجیح می‌دهد و در راه عقیده و آرمانش به پا می‌خیزد و چون می‌بیند که نمی‌تواند بر کفر پیروز شود شهادت را برمی‌گزیند. خداوندا ما را موفق کن تا در راه عقیده و آرمان‌مان قیام کنیم و بر کفر و ظلم فائق آیم و اگر در این راه لیاقت آن را داشتیم که به معشوق نزدیک شویم و به معبود برسیم ما را به آن هدایت کن. ؟؟ امیدوارم که به آن راه هدایت شوم. اگر هدایت شدم تمام دوستانم و آشنایان و همه تشییع‌کنندگان جنازه‌ام و به همه آنانی که این وصیت‌نامه من را می‌شنوند وصیت می‌کنم که دست از یاری امام‌مان برندارید، پذیرایی فرامین و اجراکنندگان فرمایشات او باشید و از خداوند بخواهید که ؟؟ مدد خدا نزدیک است و همان‌‌طور که قرآن کریم می‌فرماید: «و استعینوا بالصبر و صلاة» و به وسیله صبر و نماز از خدا کمک بخواهید.

جوانان عزیز و دوستان و برادرانم در آغوش اسلام باشید و فریب گروهک‌های ضدانقلاب و ضداسلام را نخورید و پشت سر رهبر حرکت کنید و به جای خوشگذرانی و حرف یاوه‌ گفتن به مسایل اجتماعی برسید، به تدارکات پشت جبهه کمک کنید تا آینده‌ای روشن و ایرانی آباد داشته باشیم و مستقل.

اکنون که در سنگر نشسته‌ام گرچه دشمن در 500 متری ماست ولیکن هیچ‌گونه نگرانی و وحشتی در خود احساس نمی‌کنم بلکه خیلی هم مسرور هستم که فرمان رهبرم که همان فرمان اسلام است را درک کرده‌ام و در راه آن قدم می‌گذارم به پدر و مادرم وصیت می‌کنم که هنگامی که خبر شهادت مرا شنیدید هیچ ناراحت نشوند و مبادا تو ای مادر و پدرم که برای من گریه کنید که شما آن‌چه خداوند به شما داده بود به عنوان امانت بازستاند و اگر بر من اشک بریزید اجرتان در نزد خدا کم خواهد شد و تمام برادران و خواهرانم که جنازه مرا تشییع می‌کنید به شما هم وصیت می‌کنم که هنگام تشییع جنازه‌ام فقط خدا را در نظر داشته باشید و به من ناکام نگویید چون من در نهایت کام را گرفتم و این بهترین نعمت‌هاست و خوشحال باشید که روز عزای دشمن است. من تا جان در تن دارم اشهد خود را می‌خوانم که می‌ترسم نتوانم آن را به وقت شهادت بخوانم. اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمد رسول الله و اشهد ان علی ولی الله. به امید پیروزی اسلام و نابودی کفر و ستم در تمام جهان.

والسلام

محمد داروغه 

  04/ 05/ 60

  •  محمد داروغه آرانی
  •  محمد داروغه آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع