گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ابراهیم دادگرآرانی

جواد

پاسدار

1344/05/01

1365/12/07

شلمچه

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

ابراهيم سال 1344ش در آران متولّد شد. خانواده‏اش با كشاورزى و قالى‏بافى و با مشقّت فراوان، او را بزرگ كردند. تحصيلات ابتدايى را با موفقيّت گذراند و دوران راهنمايى او مقارن با شروع انقلاب اسلامى بود. ابراهيم با سنّ كمى كه داشت، با ديگر رفقا و هم‏كلاسى‏هايش در راه‏پيمايى‏ها حضور پيدا كرد. در هنگامه‏ى آتش و خون به علّت تعطيلات موقّت مدارس، ترك تحصيل كرد و وارد بازار كارشد. با شروع جنگ تحميلى عراق عليه ايران و به فرمان حضرت امام قدس‏سره مبنى بر تشكيل بسيج، ابراهيم هم به بسيج مراجعه كرد و به عضويّت آن نهاد مقدّس درآمد. مدّتى در بسيج شهر خدمت كرد و وقتى احساس كرد كه مى‏تواند نيروى موثرى در جنگ باشد، تقاضاى اعزام به جبهه را نمود. در حالى كه شانزده سال داشت، وارد جنگ شد. سال 1361ش در عمليّات پيروزمندانه‏ى بيت‏المقدّس، براى آزادسازى خرّمشهر شركت كرد. از آن زمان به‏طور مستمر در جنگ ماند. در اواخر سال61ش براى گذراندن آموزش رزمى به پادگان حمزه سيدالشهدا عليه‏السلام (شيراز) اعزام شد. پس از پايان آموزش، در گردان رزمى لشگر چهارده امام حسين عليه‏السلام سپاه به رزمش ادامه داد. آبان‏ماه سال 1362ش در عمليّات والفجر چهار در منطقه‏ى مريوان، شركت كرد كه در اثر اصابت تركش خمپاره به دستش مجروح شد. پس از مداواى مختصر، به جبهه برگشت. دى‏ماه سال62ش عضو رسمى سپاه شد و اسفندماه همان سال در عمليّات خيبر شركت كرد و مجددّا از ناحيه‏ ى دست چپ مجروح شد. اين مجروحيّت وقفه‏اى دو ماهه براى رفتن به جبهه‏ اش ايجاد كرد. ابراهيم در عمليّات والفجر هشت با رشادت و دليرى كه داشت، توانست با آرپى‏جى هفت، هلى‏كوپتر عراقى رامورد هدف دهد و ساقط كند و براى اين رشادتش از دست فرمانده‏ى شهيدش حاج حسين خرّازى هديه دريافت نمايد. به دوستان هم‏رزمش، خصوصا شهيد حجّت‏الاسلام حاج شيخ جواد قاسم‏پور، بسيار عشق مى‏ورزيد. هميشه علاقه داشت در كنارش باشد و او را مراد خود مى‏دانست هنگامى كه حاج شيخ جواد در كربلاى چهار شهيد شد معاونت گروهان حمزه از گردان امام محمدباقر عليه ‏السلام رابه‏ عهده گرفت. ابراهيم هيچ‏وقت براى خانواده و اقوامش از اقدامات و داستان‏هاى خود تعريف نمى‏كرد. هرچه بيش‏تر در جبهه شركت مى‏كرد تواضع، خضوع و سكوتش بيش‏تر مى‏شد و دوست داشت در مناطق عمليّاتى باشد بالاخره در عمليّات كربلاى پنج، پس از ماه‏ها انتظار براثر اصابت تركش به‏كمرش درتاريخ 65/12/7 به شهادت رسيد.

 

 

روحش شاد، يادش گرامى و راهش مستدام باد.

شهید ابراهیم دادگر

 سربازیش را درواحدزرهی لشکر14امام حسین(ع) گذرانده و توپچی پی.ام.پی بود. بعد از سربازی به گردان امام محمدباقر(ع) آمد. درعملیات والفجر8 که منجر به فتح فاو شدیک روز در غوغای درگیری یکی فریاد زد:«یک چرخ بال بالای سرمان است.» من که از خستگی تازه درحال کمی استراحت بودم سراسیمه از سنگر بیرون پریدم. و گفتم عراقی است بزنید. این بسیجی دلاورداخل پی.ام.پی که ازعراقی ها به غنیمت گرفته بودیم پرید و چرخ بال را نشانه رفت. با چند شلیک چرخ بال را متلاشی کرد.

لحضاتی بعدفرمانده لشکر(شهید حسین خرازی) به خط مقدم آمد و گفت:« کی این چرخ بال رازد.» اول یکه ای خوردیم و جرات نکردیم اسم ببریم. بعد گفتیم:«ابراهیم دادگر» شهید خرازی یک جلد قرآن جیبی از جیب خود بیرون آورد و به شهید ابراهیم دادگرهدیه کرد و گفت:« یک روحیه عجیبی به کل خط دادی. برای ما جالب بود.» ابراهیم درعملیات کربلای5 درحال سرکشی به سنگر بچه ها و جمع آوری مجروحین خط درگیری به لقاء ربش رسید. راوی قاسم علی اکرزاده

بسم‌ الله الرحمن الرحيم

«ربنا افرغ علينا صبرا و ثبت اقدامنا و النصرنا علي القوم الكافرين»

خداوندا،‌ در اين مبارزه پايداري را به ما فرو ريز و گام‌هاي ما را استوار بساز و به گروه كافران پيروز گردان. شهيد مظلوم بهشتي: ما از شهادت باكي نداريم آرزوي ما شهادت است «اللهم ارزقنا توفيق شهاده في سبيلك»

با سلام و درود فراوان به منجي عالم بشريت دوازدهمين گوهر پاك آسمان ولايت امام زمان(عج) و با درود بر نائب بر حقش امام خميني و به اميد پيروزي رزمندگان اسلام بر كفر جهاني.

موضوع سخنم را با كلام شيرين شهيد مظلوم بهشتي آغاز مي‌كنم كه مي‌گفت: «برادرم، خواهرم، بهشت را به بها دهند نه به بهانه» چه زيبا سخن مي‌گفت:«هركس بخواهد بهشت جاودان را براي خود بخرد و بهترين مقام را كسب نمايد بايد در اين دنيا تلاش و كوشش فراوان بنمايد و كار نيك انجام دهد و خوب كشت كند تا حاصل خوب برداشت نمايد. چنان‌چه پيامبر(ص) مي‌فرمايد: «الدنيا مزرعه الاخره» دنيا مزرعه آخرت است من خيلي دلم مي‌خواست كه روزي برسد كه بتوانم در جنگ با كافران شركت كنم و هميشه از خود سؤال مي‌كردم كه آيا مي‌شود من هم يك روزي به عنوان رزمنده در جبهه شركت كنم و بجنگم. آيا چنين سعادتي نصيبم خواهد شد و آيا در اين جهان اصغر شهادت نصيبم خواهد شد.

بارالها، گناهان مرا ببخش و مرا از بهترين سربازان امام زمان(عج) قرار بده و چنان كن كه در موقع كارزار و چنگ با دشمن از خود بيمي بر دل راه ندهم و با آنان تا آخرين فشنگ بجنگم.

خدايا مرا بر نفس خويش مسلط گردان تا بتوانم بر شيطان درون خود غالب گردم.

اي ملت عزيز ايران و اي وارث پيام خون شهدا و اي مردم رنج‌كشيده آران و بيدگل كه از اولين روز مبارزه با ديكتاتوري پهلوي در برابر سختي‌ها مبارزه كرديد و تاكنون هم با تمام قدرت در برابر آمريكا ايستاده‌ايد وحدت خود را حفظ كنيد.

من خيلي‌خيلي كوچك‌تر از آن هستم كه اين سخن را به شما بگويم همين وحدت كلمه بود كه شما را بر رژيم منهوس پهلوي پيروز كرد ان‌شاءالله وقتي كه رزمندگان پيروز شدند و كربلا را فتح نمودند شما خواهيد رفت و در كربلا و در حرم مقدس امام حسين(ع) نماز خواهيد خواند و اگر ما نبوديم و در زير خاك بوديم در آن‌جا به ياد ما هم باشيد چون ما هم به عشق كربلا مبارزه كرديم و شهيد شديم ولي كربلا را نديديم «ولي كربلا را نديديم» اي حسين كه درز آزادگي از تو آموختيم و به نداي فرزند راستين تو خميني لبيك گفتيم اگر لياقت شهادت را دارم مرا به اين سعادت بزرگ نائل گردان كه من لياقت شهيد شدن را ندارم چرا؟! چون كه مثل شتري هستم كه عقب قافله‌ ماندهن‌ام و همه دوستانم كه لياقت شهادت را داشته‌اند به اين فيض بزرگ نائل آمده‌اند. ولي اميدوارم كه در اين حمله پيروز و موفق باشيم و اگر ما را دوست داشته باشد ما را به طرف خود خواهد برد. اين جنگي كه صدام براي ما درست كرده است ما براي گرفتن حق خود ادامه خواهيم داد و تا زماني كه جمهوري اسلامي تهديد شود چه از طرف صدام و چه از طرف ابرقدرت ديگر به جنگ و مبارزه ادامه خواهيم داد و از پاي نخواهيم نشست. ما بايد متكي به خداوند باشيم اين ما نيستيم كه مي‌جنگيم ما يك وسيله هستيم در امتحان الهي.

وصيتم به پدر و مادرم عزيزم: اميدوارم كه خداوند شما را حفظ كند و اين را بدانيد شما هم اكنون در معرض امتحان الهي قرار گرفته‌ايد و ناراحت نباشيد جوان شما در راه خدا گام برداشته و در اين راه به هدفش كه رسيدن به لقاءالله است رسيده است.

وصيتم به برادرانم: اين برادران عزيزم در كارهاي‌تان خدا را در نظر بگيريد تا مرتكب گناه نشويد و مثل من روسياه نباشيد كه بعد از آن‌كه گناهان زيادي انجام داده‌ام حال دست بر دامان خدا شوم و اين چنين از او طلب آمرزش كنم اميدوارم كه خداوند مرا بيامرزد و نيامرزيده از اين دنيا نبرد كه اگر چنين شود در اين دنيا خداوند انسان را نبخشد به عذابي سخت گرفتار كند.

وصيتم به خواهرانم: خواهران عزيزم با هواي نفس خود مبارزه كنيد كه اين خود جهاداكبر است و پس از شهادت من مثل زينب باشيد و رسالت خود را به خوبي انجام دهيد.

وصيتم به دوستانم: اميدوارم كه در كارهاي‌تان موفق باشيد و هميشه سعي كنيد در كارهاي‌تان رضايت خدا را جلب كنيد و كار را براي خدا انجام دهيد و پشتيبان روحانيت مبارز باشيد و طرفدار ولايت‌فقيه و شما اين روحانيت متعهد به اسلام سعي كنيد كه اين جوانان را هدايت كنيد و در راه الله قدم برداريد و مثل پيامبر در تبليغ دين اسلام كوشا بوده شما هم اين چنين كوشا باشيد. ان‌شاءالله كه در تبليغ دين كوشا هستيد.

ابراهيم دادگر

 

  •  ابراهیم دادگرآرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع