گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

محمد خلیفه آرانی

رمضٱنعلی

بسیجی

1343/05/01

آران و بیدگل

1365/10/04

جنوب خرمشهر

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

 محمّد خلیفه آرانی اوّل مرداد سال 1343 در خانواده­ای مذهبی و از نظر اقتصادی ضعیف در آران چشم به جهان گشود. او را در منزل احمد نامیدند. محمّد در دامان پرمهر و محبت پدر و مادر و به­ عنوان سومین فرزند خانواده تربیت گردید و در سال تحصیلی 1349 جهت فراگیری علم و دانش به دبستان 17 شهریور آران روانه و با عشق و علاقه­ ی وافر به تحصیل مشغول گردید. از بدو کودکی فردی بسیار پرتلاش و زحمت­کش و بسیار مهربان بود و در امورات خانواده به کمک پدر و مادر خود می­پرداخت و همزمان در جلسات مذهبی و قرائت قرآن مجید و ادعیه و مراسم نیمه شعبان در مسجد جامع و حسینیه قاضی آران فعالیت چشمگیری داشت.

پس از اتمام دوران ابتدایی در سال 1355 وارد مدرسه­ ی راهنمایی شهید خدمتی شده و آن دوران را نیز با علاقه و موفقیت به پایان رساند، آخرین سال دوره­ ی راهنمایی مصادف با سال اوج­گیری مبارزات علیه نظام ستمشاهی بود و محمّد با روحیه­ ی فداکاری و شهامتی که داشت در تظاهرات و راهپیمائی و پا به پای مردم شهیدپرور آران و بیدگل حضور فعّال و گسترده­ای داشت و برای برپائی جلسات نیمه شعبان و ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در محله­ ی سکونت خود از هیچ کوششی دریغ نمی­ورزید. او با سایر هم­سن و سالان خود، مسجد و مجموعه­ی قاضی را به محل و مقر مبارزات علیه نظام شاهنشاهی و اجرای برنامه­ های مذهبی و سیاسی و فرهنگی تبدیل نموده بود.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در سال 1357 برای ادامه­ی تحصیل به دبیرستان شهیدان عبداللهی رفت که این دوران مصادف با تشکیل نهاد خدمتگزار جهاد سازندگی بود. محمّد با علاقه­ای وصف­ناشدنی برای خدمت به مردم محروم شهر و روستا با این نهاد همکاری داشت. او همزمان با تشکیل نهاد بسیج مستضعفین نسبت به فراگیری آموزش نظامی عمومی همت گماشت. وی یکی از اعضای فعّال بسیج بود که به­عنوان فرمانده­ی گروه شهید مدنی در پایگاه مقاومت بسیج شهدا مستقر در زیارت امامزاده محمّدهلال بن­علی(ع) آران و بیدگل فعالیت می کرد.

شهید بزرگوار از دوران ابتدایی به بعد در تمام طول تعطیلات تابستان جهت کمک در امر معاش خانواده و کسب درآمد کار می­کرد و از این راه مخارج تحصیل سال آینده خودش را تأمین می­کرد.

در سال آخر تحصیلات دبیرستان به همراه چند تن از دوستان و همکلاسی­ها جهت خدمت به مردم محروم استان سیستان و بلوچستان و از سوی نهاد جهاد سازندگی به آن منطقه اعزام گردیده و تا پایان تعطیلات تابستان در آن منطقه ارائه خدمت نمودند.

شهید محمّد خلیفه آرانی بسیار خوش­خلق، مهربان، دلسوز، دست به خیر بوده و نسبت به محرومین و مستضعفین جامعه و افراد فامیل خدمات قابل توجّهی می­نمودند به نحوی که زبانزد خاص و عام بودند.

ایشان به سرکشی و رسیدگی به افراد تهی­دست فامیل و انجام صله­رحم و حل مشکلات مادی آنان نیز اهتمام ويژه داشت.

با شروع جنگ تحمیلی در سال 1359 محمّد به­ همراه سایر برادران کوچکتر و بزرگتر خود و سایر افراد خانواده نقش بسزایی داشته و در هر زمان حداقل 2 تن از برادران و حتی پدربزرگوارشان در جبهه­ ها حضور فعّال داشتند که ثمره این مجاهدت و فداکاری شهادت یکی از برادرانش بنـام ماشاالله خلیفه که پس از شرکـت در 2 عملیّات پیروزمنـدانه فتـح­المبین و بیت­المقدّس در عملیّات رمضان و در 24 تیرماه سال 1361 به درجه ­ی رفیع شهادت نائل آمدند.

شهید محمّد خلیفه آرانی چند ماه بعد از شهادت برادرش ماشاالله، جهت انجام خدمت مقدّس سربازی اعزام گردید که پس از طی کردن 9 ماه خدمت خود در مناطق جنگی مهران، مابقی خدمت نظام­ وظیفه را در پایگاه کلانتری آران و بیدگل به پایان رسانید امّا روحیه فداکاری و رشادت سیری­ناپذیرش و درد فراغ ناشی از شهادت برادر شهیدش بحدّی بود که دو سال خدمت مقدس سربازی او ار قانع نکرد لذا بفاصله کوتاهی بعد از پایان دوره سربازی از طریق بسیج به جبهه­ های نبرد در قالب گردان فتح از لشکر نجف اشرف اعزام گردید و پس از چند ماه با شرکت در عملیّات کربلای4 در چهارم دی ماه سال 1365 و با رشادت و افتخار و عزّت و در اوج مظلومیّت در جزیره­ ی امّ­الرّصاص به خیل شهیدان گرانقدر انقلاب اسلامی مخصوصاً برادر شهیدش پیوست و به آرزوی دیرینه­اش یعنی شهادت و دیدار پروردگارش نائل آمد.

جنازه شهید محمّد خلیفه آرانی پس از گذشت3 سال و درحالی که جز استخوانی از جسم مادی­اش باقی نمانده بود به وطن بازگشت و در گلزار شهداي امامزاده محمّدهلال ‌بن‌علی(ع) آران و بیدگل و در کنار قبر برادر شهیدش مأوا گرفت.

بسم اللّه الرحمن الرحیم

« الّذین آمنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل اللّه باموالهم
و انفسهم اعظم درجه عنداللّه و اولئک هم الفائزون »

قرآن کریم

 

آنان که ایمان آوردند و از وطن هجرت گزیدند و در راه خدا با مال و جانشان جهاد کردند آن ها را مقام بلندی است و آنان رستگاران و سعادتمندان دو عالمند .

- به نام خدایی که جان داد و همه جان ها در کف اوست .

- با سلام به پیشگاه مقدّس امام زمان (عج) و نائب بر حقّش خمینی بت شکن و امید امّت و امام و قائم مقام رهبری و درود بیکران به ارواح مطهّر شهدای صدر اسلام که با نثار خون خویش درخت اسلام و نهال انقلاب را آبیاری نمودند و به معبود خویش شتافتند و سلام بر رزمندگان دلیر اسلام و شما امّت شهیدپرور و حاضر در صحنه وصیّت نامه را آغاز می کنم .

- خدایا ! تو را سپاس می گویم که به من منّت گذاردی  و مرا در زمانی آفریدی که توانستم ندای ولی تو را لبیک گویم و در راهت به شهادت برسم .

-  بارالها ! بر این بنده ضعیف و گنهکار ترحم کن و از لغزش ها و گناهانم
درگذر .

- اکنون که کشور اسلامی ما مورد تهاجم ابرقدرت های شرق و غرب به دست نشاندگی مزدور خائن و جنایتکار صدام ... نامشخص ... قرار گرفتند و هدفشان شکست جمهوری اسلامی  ایرانی می باشد ، وظیفه هر شخص مسلمان در این زمان دفع تجاوز و به خاک مالیدن پوزه دشمن خونخوار است . بنابراین من بر اساس رسالت و تکلیف شرعی و میهنی رهسپار جبهه نور علیه ظلمت شدم .
« امروز روز آزمایش و امتحان است » اگر ما در زمان امام حسین (ع) نبودیم که به یاریش بشتابیم اکنون وقت آن رسیده است که به آرزوی دیرینه خود ، جامة عمل  بپوشانیم و ندای « هل من ناصر ینصرنی » حسین زمان را لبیک گوییم که فردا دیر است .

- کاری نکنید که همانند امّت کوفه مورد لعنت و نفرین امّت های بعد از خود قرار گیرید . دنیا محلّ امتحان است و محلّ گذر ، به زیبایی های دنیا دل نبندید و به فکر آباد کردن آخرت باشید و تنها چیزی که می تواند ما را از عذاب آخرت نجات دهد اَعمال خالص و عبادات قبول شده درگاه خداوند است .

- مرگ به سراغ همه ما می آید پس چه بهتر مرگ ما شهادت در راه خدا که گواراترین و شیرین ترین مرگ هاست باشد .

- ای ملّت شهیدپرور ! دنباله رو رهبر باشید و دست از حمایت و یاری امام عزیز برندارید و به فرامین الهی که از قلب نورانیش سرچشمه می گیرد عمل نمایید و خدا را شکر کنید که در این برهه حسّاس از زمان ، چنین نعمتی عطا نمود و ما را از خواب غفلت بیدار نمود و روحی تازه به اسلام عزیز دمید .

- ی ملّت شجاع و قهرمان ! مبادا کمبودها و نارسایی های دنیوی ، شما را از ادامه جنگ و انقلاب باز دارد چون خداوند انسان ها را با طرق مختلف آزمایش می کند همان طوری که در قرآن کریم می فرماید : « و لنبلوکم بشیءٍ من الخوف و الجود و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشّر الصابرین »

یعنی البتّه شما را به چیزی از ترس و گرسنگی و کاستن از مال ها و جان ها و
میوه ها ( فرزندان ) بیازماییم و بشارت ده صابران را .

- ای ملّت هوشیار و حاضر در صحنه ! از اختلاف و دو دستگی بپرهیزید و از حیله و دسایس دشمن غافل نباشید و پیوندتان را با روحانیّت متعهّد و مسئول حفظ نموده که اینان مشعل فروزان و واقعی هدایتند .

- ای ملّت شهیدپرور ! نگذارید که خون شهیدان پایمال شود و رهرو راه شهیدان باشید .

- پدرم ! آفرین بر تو ای پدرم که مشوق رفتن من به جبهه بودی و فرزندت را به راهی فرستادی که حسین بن علی (ع) در کربلا اهل بیتش را به همراه هفتاد و دو تن از اصحاب باوفایش در آن راه فدا کرد .

- پدرم ! گرچه مرا با هزاران رنج و مشقّت بزرگ نمودی و باید عصای دست شما
می بودم ، ولی چه می شود کرد و چه می توان گفت در مقابل حفظ اسلام و قرآن و یاری امام ، همه این رنج ها و سختی ها را باید به خاطر رضای خدا و پایداری دین محمّد (ص) تحمّل نمود .

- مادرم ! پس از شهادتم ناراحت و غمگین مباش بلکه خوشحال باش که فردا در برابر فاطمه زهرا و زینب (س) روسفید خواهی بود و خدا را شکر کن که از امتحانش سربلند بیرون آمدی و دوّمین امانتش را به نحو احسن برگرداندی .

- برادرانم ! پیرو ولایت فقیه باشید و به وظایف دینی و اسلامی عمل نموده و با توکّل به خدا قدم بردارید .

- جوانان را به انجام فرائض مذهبی و ترک محرّمات تشویق کنید و در جبهه ها رزمندگان اسلام را یاری نمایید .

- خواهرانم ! از شما می خواهم عمل به دستورات دینی را سرلوحة زندگی قرار داده و آداب و حجاب اسلامی را رعایت کنید .

- در پایان از پدر و مادرم ! که برای رشد و تربیت من زحمات طاقت فرسایی را تحمّل نموده و من نتوانستم به نحو شایسته جبران کنم و هم چنین از برادران و خواهرانم و کلیه کسانی که برای آن ها ایجاد مزاحمت و اذیّت نموده ام طلب عفو و بخشش می نمایم و مرا حلال کنید .

- خدایا ، خدایا ! تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار .

- از عمر ما بکاه و بر عمر او بیفزای .

 

والسّلام علی من اتبع الهدی

  •  محمد خلیفه آرانی
  •  محمد خلیفه آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع