گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

علی اکبر حلاجی بیدگلی

اسماعیل

بسیجی

1340/09/09

1362/12/11

طلائیه

گلزار شهدای هفت امام زاده بیدگل

 علي اكبر حلاجي در تاريخ نهم آذرماه 1340 در بيدگل متولد و دوران كودكي خودرا در كانون گرم خانواده گذراند و توانست با تربيت صحيح اسلامي و برخوردار شدن از هدايت و ارشاد پدرو مادرش كودكي نمونه شود.او در سن 6 سالگي وارد دبستان صباحي شدو پس از طي دوره ابتدايي در سال 52 وارد مدرسه راهنمايي شد وتوانست با ياري خدا و كوشش و تلاش وصف ناپذير اين مرحله از تحصيل را نيز چون دوره قبل با موفقيت و پيروزي به اتمام رساند.

وي در سال 1355 براي ادامه دروس خود وارد دبيرستان شدودر اين زمان بود كه فعاليتهاي مذهبي او بيشتر شد.در اين برهه از زمان ، علي اكبر هم در محيط دبيرستان و هم در خارج از آن كوشش فراوان و بي وقفه اي داشت در مراسم راهپيمايي و تظاهرات آران و بيدگل و حتي خارج از آن شركت مي نمود و در تمام مقاطع تحصيلي ، برجسته و از لحاظ اخلاقي هم سرآمد بودو اين باعث شد كه بيش از پيش مورد توجه ، تمجيد و تحسين واقع گردد.

    پس از پيروزي انقلاب در محيطي پر از آرامش و صميميت و در جوي آكنده از جوشش و تبلور ايمان،درس خود را ادامه داد و دركتابخانه و كارهاي تبليغاتي و فرهنگي فعاليت عمده اي داشت.در تاريخ 61/9/3 خدمت سربازي خود را به پايان رساند،ولي بعلت علاقه به جبهه نتوانست مدت زيادي در ديار خود بماندو محيط برايش خسته كننده بود، لذا تصميم گرفت ه مجددا" به جبهه بازگردد و بنابراين با ثبت نام در بسيج به جبهه عزيمت كرد و در عمليات مقدماتي والفجر يك بعنوان نيروي اطلاعات عمليات شركت نمود.

يكي از همسنگرانش در مورد او در اين عمليات چنين نقل مي كند ( او پركار بود و در اين مدت جهت پيدا كردن معبر و استحكامات براي شروع عمليات كمك زيادي مي كرد و شب هنگام با قدمهاي آهنين با عزمي راسخ به جلو مي رفت و در هر قدمي كه بر مي داشت ذكر خدا را بر لب جاري مي ساخت )، علي اكبر براي دومين بار در تاريخ 62/5/8 به جبهه هاي نبرد عليه ظلمت شتافت و در عمليات والفجر 4 در مريوان از ناحيه پا مجروح گرديد و براي استراحت و درمان به شهر خود مراجعت نمود و در اين موقع فرصتي بدست آورد تا در پايگاه صاحب الزمان بيدگل به فعاليت بپردازد و با به عهده گرفتن مسئوليت عقيدتي با خانواده شهداء،جانبازان، و مفقودين جنگ تحميلي ارتباط خوبي برقرار كرده بود.

علي اكبر در بهمن 1362 با شركت درطرح لبيك يا خميني ، در مانور آزادي قدس بعنوان نيروي اطلاعات گردان ، نقش مهمي را ايفا نمود و در تاريخ 62/11/29 براي چندمين بار بسوي جبهه ها حركت كرد و در مرحله اول عمليات خيبر در منطقه پاسگاه زيد شركت نمود.اين عمليات را با ياري و عنايت خداوند با موفقيت پشت سر نهاد و عاقبت در مرحله دوم عمليات خيبر در منطقه طلائيه با شور زايدالوصفي بطرف يكتا معبود خود شتافت.

 

روحش شاد،يادش گرامي و راهش مستدام باد. 

متن کامل وصيّت نامه شهيد علی اکبر حلاجی بیدگلی ( شماره 1 )

بسم الله الرحمن الرحیم

« مِن المؤمنینَ رجالٌ صَدقوا ما عاهدوا الله عَلیه فَهم مَن قَضی نَحبهُ و مِنهُم مَن یَنتظروا ما بدّلوا تَبدیلا » « قرآن کریم »

برخی از آنان مؤمنان بزرگ برای مردانی هستند که بر عهد و پیمانی که با خدا بستند کاملاً وفا کرده پس برخی به آن عهد ایستادگی کردند ( تا برای خدا شهید شدند ) و برخی به انتظار مقاومت کرده و هیچ عهد خود را تغییر ندادند .

بار خدایا این عزّت بس که بندة تو باشم و این فخر بس که پروردگارم باشی . تو آن چنانی که من دوست دارم . پس مرا آن سان که می خواهی بگردان .
 ( امیرالمؤمنین (ع) )

سلام بر انبیا ، سلام بر اوصیاء ، سلام بر ائمّة طاهرین ، سلام بر منجی انسان ها امام مهدی و سلام بر نائبش امام امّت ، رهبر مستضعفان جهان ، این ابراهیم زمان و اسطوره مقاومت و نامشخص ملّتی که شهادت را ره اسارت ندارد . ( امام خمینی )

من می روم تا شاهدی باشم بر مظلومیت ستمدیدگان ، می روم تا تحقّق بخشم به خواسته هایم ، می روم تا به جهان بگویم که :

ما زنده بر آن آنیم که آرام نگیریم            جوییم که آسودگی ما عدم ماست

آری من به راهی می روم که امیر مؤمنان در انتظار آن سر برد و چیزی نیست جز شهادت در راه هدف و مکتب. هان ! هدف و مکتبی که امروز از جهان کفر و الحاد قد عَلَم کرده است تا رهگشایی باشد بر انسان های تشنة حق و حقیقت . بله ، باید رفت و با خون خود سیاهی ها را زدود . باید خون داد تا بتوان ریشه ها را زنده نگهداشت . باید ندای هل من ناصر ینصرنی حسینی را که در کربلاهای مکرّر تاریخ لبیک گفت ، شاید زندگی زیبا باشد ولی شهادت زیباتر از آن و از همة چیزها از گل های بهار زیباتر و خوشبوتر که شاید هیچ قلمی قادر بر توصیف آن نباشد . من دوست دارم به وصالم برسم . دوست دارم گلی را بو کنم که با بوی عطر باروت در کوهساران می پیچد . پس من هم گمشده ای را که سال ها دنبالش بودم یافتم . من آن چیزی را که روز اوّل کلمه اش به گوشم خورد سر و پا دیوانه اش بودم و برای رسیدن به آن روز شماری می کردم .

- و امّا پدر عزیزم ! من در این راهی که رفتم آگاهانه انتخاب کردم و مرگ در این راه را با آغوش باز پذیرا شدم . و ای پدر و مادر مهربان و زحمتکشم ! شاید نتوانسته باشم فرزند خوبی برای شما باشم امیدوارم مرا ببخشید . می دانم که مرگ فرزند برای پدر و مادر خیلی گران است ولی فراموش نکنید که من امانتی بودم پیش شما ، باید افتخار کنید که امانتدار خوبی بوده اید و توانستید چنین امانتی را تقدیم خداوند متعال  کنید . نکند که غمگین و ناراحت بشوید و هرگاه غم و اندوه به شما راه یافت به یاد خدا باشید که یاد خدا دل های شما را آرامش می بخشد .

« الا بذکر الله تطمئنَّ القلوب » ( به یاد خدا دل هایتان آرام می گیرد )

- و امّا تو ای خواهر و دیگر خواهران ! اگر خداوند از من قبول کند که ادامه دهندة راه حسین (ع) باشم شما نیز ادامه دهندة راه زینب باشید . از این شهادت ها هیچ ناراحتی به خود راه ندهید و همیشه بر یزیدیدان بشورید و آن ها را رسوا کنید .

- تو ای برادر و برادران ! سعی کنید تا آن چه می توانید در نصرت اسلام بکوشید و در این راه رهنمودهای اماممان را از دل و جان بپذیرید و در رهنمودهایش بیش تر تعمّق کنید . قلبم سرشار از ایمان و اعتقاد به مکتب و رهبرم می باشد و جلوه گری حق بر باطل که تاکنون شاهد آن هستم و به زودی در تمام دنیا شاهد آن خواهیم بود . « إن شاء الله » زیرا که حق را نمی توان پایمال کرد همان طور که خورشید را نمی توان از تابیدن باز داشت . به امید روزی که بانگ لا اله الاّ الله بر جهان که همان خواست رهبر می باشد طنین افکند و قلوب همة مردم به نور ایمان الهی روشن گردد و ظلم و ستم به دست فرزندان اسلام از جهان رخت بربندد و
کاخ های ستم جهان خواران فرو ریزد . بنایی نو بر اساس موازین الهی بنا گردد . به امید روزی که قدس عزیز آزاد گردد و مسلمانان نماز را به امامت رهبر در بیت المقدّس به جای آورند و در آخر سلام به همة آشنایان و دوستان و همرزمان .

برفراز باد پرچم جمهوری اسلامی           نابود باد دشمنان قرآن و اسلام

خدایا ، خدایا ! تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار

التماس دعا دارم تا این که شهادتم در نزد خداوند متعال مورد قبول باشد .

 

روحش شاد و راهش پررهرو باد !

 

 

 

متن کامل وصيّت نامه شهيد علی اکبر حلاجی بیدگلی ( شماره 2 )

با حمد و سپاس بی کران بر خداوند سبحان ، یاری گر حزب الله و با درود و صلوات بر انبیا و فرستادگانش خاصّه حضرت ختمی مرتبت محمّدبن عبدالله (ص) و بر جانشینان گرامیش از حضرت علی (ع) مرد جهاد و محراب تا حضرت قائم حجت بن الحسن العسگری ارواحناله الفداء معشوق گرانبهای رزمی رزمندگان و با سلام فراوان بر امام امّت قلب تپندة مستضعفان جهان ، فرماندة کلّ قوا امام خمینی ( دام ظله العالی ) وصیّت نامة خود را آغاز می کنم .

ای مهرورزم و ای دوست و رفیقم ، ای پشتیبان مورد اعتمادم ، ای همسایه وابسته به روحم ، ای آرامش دهندة قلبم و ای پایة محکم هستی ام ، ای رکن ایمانم و نقطة توجّه عشق و علاقه ام ، باید عرض کنم که قصد نوشتن وصیّت نامه را نداشتم از این ترس داشتم که در وصیّت نامه ام غلو و زیاده روی کنم ولی از آن جا که حضرت رسول (ص) می فرماید : سزاوار نیست مسلمانی شب را سحر کند مگر این که وصیّت نامه اش را نوشته و خوابیده باشد . وظیفة شرعی خود دانستم که چند جمله ای به عنوان آخرین یادگار خود بنویسم . هم اکنون که می خواهم شروع به نوشتن کنم ترس و خوف بیش از حد مرا فرا گرفته است . آیا از شرکت در جنگ ؟ نه ، نه . آیا خوف از شهادت ؟ نه ، نه . آیا وحشت از مرگ ؟ نه ، نه . پس چرا این همه ترس و وحشت بر اندامم لرزه انداخته است . تنها ترس و وحشتم از این است که شهادت نصیبم شود و مرگ مرا در کام خویش فرو برد ولی هنوز آمرزیده نشده باشم .

- خدایا ! حال که آمادة سفر شده ام با کوله باری از گناه به سویت می آیم .

- بار الها ! تو را به مقرّبان درگاهت قسمت می دهم که از گناهانم در گذر و توفیق شهادت یا معرفت کامل که نصیب بندگان خاصّ خود می کنی نصیبم فرما .

- ایزدا ! معبودا ! ببخش که جز به فضل و بخشش تو امیدی ندارم « الهی ربّی من لی غیرک »

- بارالها ! تو خود شاهدی که تنها معشوق من شرکت در جبهة جنگ ، یاری دین خدا و رضای تو بوده و همیشه از پیروزی و غلبه بر هوای نفس ( جهاد اکبر ) را خواستار بوده ام چون که اگر ما بتوانیم در جهاد اکبر پیروز شویم تنها هدف ما جنگیدن و کسب پیروزی در قبال دشمن نیست بلکه غلبه بر هوای نفس است که خود پیروزی جهاد اصغر را به دنبال دارد .

حضرت علی (ع) آن شیر مرد میدان جنگ ، آن عابد و زاهد محراب ، آن که تمام اعمالش احدالله و بفضل الله بود فرمودند : « اشجع الناس من غالب هواء »
شجاع ترین مردم کسی از که بر هوای نفس خویش چیره شود . آن هنگام که ما به سخن جان افزای امام عزیزمان توجّه و اندیشه کنیم همیشه مالی به عامل سهم پیروزی غلبه بر هوای نفس و این که مبادا پیروزی ها باعث غرور شود که این غرور آفت بزرگی و وحدت که یکی از ارکان اصلی پیروزی است مورد توجّه قرار داده اند . إن شاء الله خداوند به همه توفیق عطا بفرماید که بتوانیم به آن جامة عمل بپوشانیم موقعی که عوامل پیروزی انقلاب اسلامی را بررسی می کنیم یکی از عوامل اصلی ، وحدت امّت اسلامی است . هُشیار باشید تا زمانی که وحدت در جامعة اسلامی محفوظ باشد شکست اصلاً وجود ندارد و ما اینک صادقانه از شما ملّت می خواهیم که از تفرقه دوری کنید و به قدرت خداوندی امّت واحده را تشکیل دهید . از ملّت عزیز می خواهم که تقوا را پیشة خود سازند .

و امّا جنگ ، جنگ از مسائلی است که امروز در صدر همة کارها قرار دارد . جنگی که ما پیش داریم طولانی است . فعلاً ما که خود را آماده کرده ایم باید بیش تر
آماده تر کنیم . الحمدلله ، امروز جبهه ها پُر از نیروهای داوطلب می باشد و همه نوای هل من ناصر ینصرنی امام زمان (عج) را لبیک گفته اند . مبادا اگر جنگ طولانی شد از جنگ خسته شوید که عزّت و شرف اسلام و میهن عزیز در گرو جنگ است. امروز ما هدف آزمایش الهی قرار گرفته ایم إن شاء الله خداوند بر همه توفیق عطا فرماید که بتوانیم از این آزمایش الهی سالم بیرون بیاییم . شرکت در جبهة بزرگ جنگ بزرگ ترین توفیق الهی است که نصیب شما عزیزان شده است . شُکر و سپاس این نعمت بزرگ را بجا آورید .

- امّت اسلامی ! مبادا امام عزیز ، این ابراهیم زمان ، این سلالة پاک و مطهّر حضرت رسول الله را تنها گذارید و دست از حمایت او بردارید که فردا در پیشگاه اوّلاً خدا ،  ثانیاً انبیا و ثالثاً شهدا مسئول خواهید بود . باید شُکر و سپاس خدای را بجا آوریم که ما را در زمان رهبری پیامبر گونه امام قرار داده است و این چنین رهبری خداوند متّعال نصیبمان کرده است که ما را از منجلاب نجات داده .

در حُسن ختام کلام باز تکرار می کنم برادران ، شرکت در جبهه را فراموش نکنید و از این توفیق الهی بهره ببرید .

- خدایا ، بارالها ! اینک که ستاره گانی ( شهیدانی ) یک به یک خاموش می گردند و می میرند ماه را ( خمینی ) نگهدار تا انقلاب اسلامی را به دست با کفایت منجی عالم بشریّت بسپارد . ( آمین )

 

و السّلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اکبر حلاجی

امضا : 1362/11/19

 

روحش شاد و راهش پررهرو باد !

  •  علی اکبر حلاجی بیدگلی
  •  علی اکبر حلاجی بیدگلی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع