گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

علی اصغر چاقیان آرانی

علی آقا

بسیجی

محصّل

1346/06/03

1365/12/15

شلمچه

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

در روز سوم مهرماه سال 1346 در خانواده‏اى مذهبى كودكى به دنيا آمد كه نام او على ‏اصغر نهادند.

در سال دوم دبيرستان بود كه التهاب حضور در صحنه‏ هاى دفاع مقدس در وجود او تجلى كرد و بدين لحاظ او كه بردار بزرگوارش در عمليات والفجر يك مفقودالاثر شده بود در تاريخ 49/1/65 جهت آموزش نظامى به پادگان شهيد منتظرى اصفهان از طرف بسيج اعزام شد.

پس از فراگيرى آموزش‏هاى لازم عازم جبهه ‏هاى حق عليه باطل گرديد و در منطقه‏ ى عملياتى جنوب كه با علاقه در يگان‏هاى زرهى لشكر 14 امام حسين عليه‏ السلام مشغول خدمت بود بر اثر برخورد خمپاره به تانك از ناحيه‏ ى اثابت تركش به پا شهادت را در آغوش كشيد و روحش به ملكوت اعلى پيوست.

 

 

روحش شاد، يادش گرامى و راهش مستدام باد.

بسم اللّه الرحمن الرحیم

به نام آن‌كه دل پروانه اوست

«و لا تحسبن الذين قتلوا في سبيل‌الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون»

گمان مبريد كساني كه در راه خدا كشته مي‌شوند مرده‌اند بلكه زنده‌اند و نزد پروردگارشان روزي مي‌خورند».

قرآن كريم

كل يوم عاشورا و كل ارض كربلا

با عنايات خاصه حضرت حق و آرزوي توفيق روز‌افزون از درگاه با عظمتش براي همه دست‌اندركاران كشور جمهوري اسلامي ايران و با تحيات خالصانه بر منجي عالم بشريت و نائب بر حقش امام بزرگوار امت و با سلام و درود بر شهيدان گلگون‌كفن انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي وصيت‌نامه خود را آغاز مي‌كنم.

هر كس به طريقي دل ما مي‌شكند

بيگانه جدا دوست جدا مي‌شكند

بيگانه اگر مي‌شكند حرفي نيست

از دوست بپرسيد چرا مي‌شكند

دنيا زيبا و دوست‌داشتني است و آدم را به طرف خود مي‌كشد اما خانة پاداش الهي (خانه آخرت) خيلي زيباتر از دنياست و خيلي از دنيا بالاتر و عالي‌تر است. اگر مال دنيا را آخر بايد گذاشت و رفت پس چرا انسان خود آن‌ را در راه خدا انفاق نكند. اگر بدن‌هاي ما ساخته شده است كه آخر بميرد پس چرا در راه خدا با شمشير قطعه‌قطعه نشود. خدايا تو را شكر مي‌گويم كه مرا از مكتب حسين(ع) قراردادي خدايا به تو پناه مي‌برم و هميشه از تو كمك و ياري طلب مي‌كنم. خدايا از تو آمرزش طلب مي‌كنم و هميشه در دعاهاي خود وقتي دستم را به سوي تو بلند مي‌كنم خجالت مي‌كشم اي خدا تو مقلب‌القلوب هستي مرا بر رحمانيت خودت ببخش و به بزرگواريت عفو كن.

حمد و سپاس خداي را كه اذن ورود به دانشگاهي با بالاترين سطح اعتبار (جبهه) را به اين بنده‌‌اش عنايت كرد. شكر خداي را كه اجاز داد بار ديگر در ميان خداجويان جبهه حق باشم، حمد خداي را كه اجازه تا تكليف خود را در اين مقطع از زمان انجام دهم. نمي‌دانم چگونه شكر اين نعمت را به‌جاي آورم.

جبهة‌ حق بهترين مكان براي خودسازي و پي بردن به معني كلمه انسانيت و مقام انسان است. جبهة حق بهترين مكان براي خودشناسي كه نتيجه‌اش خداشناسي و ترس از خداست مي‌باشد. بالاترين مزيت جبهه اين است كه مكاني مناسب براي پيوستن به لقاءالله است.

خدايا مي‌داني كه بزرگ‌ترين آرزوي من شهادت در راه توست آيا روزي مي‌شود كه من نزد تو باشم و به لقاء تو و اولياء تو نائل شوم كه لقاي تو مقام بزرگي است و همه كس نمي‌تواند به اين سعادت برسد. خدايا از تو مي‌خواهم كه مرا مصداق آيه شريفه و لا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون قرار بدهي با آن‌كه خد را مهياي رسيدن به چنين سعادتي نمي‌بينم ولي اميدوارم بتوانم خود را براي در آغوش گرفتن آن آماده كنم تا شايد خداوند هم نظر لطفي كند و اين بنده گنهكارش را اول خالص و بعد از خالص شدن از اين دنياي فريبنده خلاص گرداند دنيايي كه اگر بدان دل ببندي تو را از حيوان پست‌تر مي‌كند و چه ضرر كردند آن‌ها كه به اين دام افتادند.

ان الله اشتري من المؤمنين انفسهم و اموالهم بان لهم الجنه يقاتلون في سبيل الله فيقتلون و يقتلون

خداوند جان و مال اله ايمان را به بهاي بهشت خريداري كرده آن‌ها كه در راه خدا جهاد مي‌كنند كه دشمنان دين را بكشند يا خود كشته شوند.

و باز هم سپاس خداي را كه ابتداي كار ما را سعادت و پايان آن را شهادت در راه خودش قرار داد.

«السلام عليك يا اباعبدالله و علي الارواح التي حلت بفنائك عليكم مني جميعاً‌ سلام الله ابداً ما بقيت و بقي الليل و النهار و لا جعله الله آخر العهد مني لزيارتكم السلام علي الحسين و علي علي بن الحسين و علي اولاد الحسين و علي اصحاب الحسين»

سلام ما بر تو اي سرور آزادگان، سلام ما بر تو اي حسين كه همگي ما درس شهادت، شهامت، ايثار و فداكاري، شجاعت و مردانگي را از تو آموختيم. حسين‌جان اگر ما در كربلاي تو نبوديم تا به نداي تو لبيك بگوييم اما حالا عاشقانه در جبهه‌ها براي دفاع از اسلام و به عشق رسيدن به حرم تو با دشمنان اسلام پيكار مي‌كنيم.

پدر و مادر عزيزم مي‌دانم كه شهادت من براي شما سخت و دشوار است چون كه يكي از پسرهاي شما (عباس) مفقود شده است ولي چكار مي‌شود كرد كه حالا وقت نشستن نيست و وظيفه همة‌ ما دفاع از اسلام عزيز است.

پدر و مادر مي‌دانم كه من گاهي اوقات موجب ناراحتي شما شده‌ام ان‌شاءالله مرا ببخشيد و اگر نتوانستم جوابگوي مهر و محبت‌هايي كه به من كرده‌ايد باز هم از شما شرمنده هستم. مي‌دانم كه اميد و آرزوي شما و تقاضاي‌تان از حق تعالي اين بود كه از لحاظ تحصيلي به بالاترين مراتب درسي برسم ولي ديديد كه وقت جنگ و جهاد است و جنگ در رأس همه امور قرار دارد. شما را مژده مي‌دهم كه اين لطف خداوند است كه مقام و درجه‌اي بالاتر از آن‌چه شما از او خواستيد به من عطا كرد اميدوارم شكرگزار اين نعمت باشيد. پدر و مادر بزرگوارم اميد دارم اين فرزندتان را كه به عنوان امانتي نزدتان بود و خوب امانتداري كرديد و آن را به صاحب اصليش برگردانديد حلال كنيد. مبادا از شهادت من ناراحت باشيد كه شادي روح من همراه با شادي شماست.

درود بر تو اي پدر مهربان و رنج‌كشيده كه با صبر و استقامت درس صبر و بردباري به ديگران مي‌آموزي.

اما وصيتم به خواهرانم: خواهرانم اگر من به شهادت رسيدم در شهادت من گريه و زاري نكنيد و لباس عزا نپوشيد چرا كه اين راهي است كه زينب رفته است. خواهرانم چون زينب زمانباشيد و در راه خدا مبارزه كنيد و زينب‌گونه راه شهيدان را ادامه دهيد و فرزندان‌تان را تربيت كنيد و درس اخلاق و شهادت و صبر و استقامت به آن‌ها بياموزيد و با رنج‌ها و مشكلات دست و پنجه نرم كنيد. خواهرانم و برادرانم من شما را خيلي اذيت كردم و از شما معذرت مي‌خواهم و از شما طلب مغفرت و بخشش مي‌نمايم و شما برادران عزيزم: شماييد كه بايد اسلحه بر زمين افتاده مرا برداريد و راهم را ادامه بدهيد. شماييد كه بايد دشمن سرسخت ضدانقلاب باشيد و اين نصيحت از من به شما كه دوست خود را خوب بشناسيد و فكر كنيد و ببينيد و بينديشيد كه با چه كساني رفت و آمد داريد و هر زماني كه به ياد من افتاديد امام بزرگوار و شخصيت‌هاي بزرگ و روحانيون در خط امام را دعا كنيد و رهروان او را و مسلمانان جهان را، معلولين و مجروحين جنگ و انقلاب، اسيران و زندانيان ما در زندان‌هاي بعثيون گرفتارها و خلاصه همه و همه را دعا كنيد.

و شما اي عزيزان خانواده‌ام زماني اگر براي من اشك ريختيد مبادا كه سيدالشهدا را فراموش كنيد و مباداي شهداي عزيزمان و شهداي گمنام را از ياد ببريد.

سخني دارم با شما مردم و دوستانم: هرچند كه كوچك‌تر از آن هستم كه بتوانم سخن بگويم. انسان روزي پاي به ميدان آزمايش مي‌گذارد و روزي نيز وقت امتحانش به پايان مي‌رسد اين وقت را هيچ‌كس نمي‌تواند تغيير دهد مگر خداي تبارك و تعالي.

چون وقت مرگ بر شخص معلوم نيست انسان بايد هميشه خود را آماده پذيرش آن كند نه اني‌كه صبر كند تا مرگ او را بخواند. هنگام مرگ كه رسيد ديگر نمي‌توان كاري كرد و آن‌جا افسوس خوردن بي‌فايده است پس چرا آماده نباشم لذا شما را وصيت به تقواي الهي و ترس از خدا كه بزرگ‌ترين سرمايه‌هاي مؤمن است مي‌كنم خداوند را در همه حال حاضر و ناظر بدانيد و هميشه به ياد خدا باشيد كه كوچك‌ترين عمل شما ثبت مي‌گردد. وظيفه‌اي بر دوش داريد به نحو احسن انجام دهيد و به مسئوليت خود آگاه باشيد چون هر قطره خون از يك شهيد يا مجروح و يا هر قطره عرق كه از بدن كسي ريخته شود مسئوليت را سنگين‌تر و جوابگويي را مشكل‌تر مي‌كند. در امانت خيانت نكنيد. خصوصاً عمر كه امانتي سنگين است و خيانت در آن رسوايي به دنبال دارد. پس لحظه‌لحظه آن را به ياد داشته باشيد و به بطالت سر نكنيد. اوقات فراغت خود را با مطالعه عمقي كتب مذهبي بگذارنيد و بنيه و نيروي خود را براي خنثي كردن توطئه‌هاي ضدانقلاب قوي سازيد و خود را براي عظمت اسلام به مقامات بالاي معلوماتي برسانيد. جنگ را در رأس همه امور قرار دهيد چون امروز مسئله اصلي حفظ اسلام است و از همة‌ مسائل اهميت بيشتري دارد. در جبهه‌ها حضور پيدا كنيد تا ان‌شاءالله هرچه زودتر اين جنگ تمام شود.

صدام كافر است و با از بين رفتن كافر كار تمام نمي‌شود بايد بكوشيم تا كفر را از بين ببريم و اين راهي است دشوار كه هم خون مي‌خواهد و هم زمان و هم پيام. دولت را در برنامه‌ريزي و اجراي قوانين و برنامه‌هايش يار باشيد كه اين دولت خدمتگزار شماست. متحد باشيد كه دشمن از اتحاد شما مي‌ترسد. برادرانم دشمنان مي‌خواهند صلح را بر ما تحميل كنند و ما نبايد خون اين شهيدان را با صلح كردن از ؟؟؟ ببريم. پذيرفتن صلح تحميلي يعني زيرپا گذاشتن خون شهيدان از مسئولين مي‌خواهم كه هرگز تن به صلح تحميلي ندهند.

از تمام كساني كه به‌نحوي از اموال مسلمين استفاده مي‌كنند مي‌خواهم در اين كار بسيار حساس باشند كه استفاده بيجا و نادرست از بيت‌المال جوابگويي مشكل به دنبال دارد.

به كساني كه در پي تحصيل علم هستند توصيه مي‌كنم خود را متخصص متعهد بارآورند چون به قول امام عزيز علم توحيد هم اگر بدون تعهد باشد به درد نمي‌خورد.

از همه جوانان مي‌خواهم از اشاعه فرهنگ غرب در جامعه اسلامي جلوگيري كنند چون خواسته يا ناخواسته ضربه به اسلام و انقلاب اسلامي مي‌خورد.

برادران استغفار و دعا را از ياد نبريد كه بهترين درمان دردهاست مبادا امام را تنها بگذاريد و دستورات و سخنان او را گوش نكنيد و در خط او حركت نكنيد. خواندن پيام‌هاي امام امت را در مورد خودسازي جوانان توصيه مي‌كنم.

خواهران ديني‌ام حجاب شما وقار شماست و برنده‌تر از سلاح رزمندگان و خون شهدا، پس حجاب خود را كاملاً‌ حفظ كنيد و از اشاعه بدحجابي جداً‌ پرهيز و جلوگيري كنيد كه ضربه سنگيني به انقلاب و دين مي‌خورد.

برادران و خواهران عزيز: هم‌ اكنون ما در راهي مي‌رويم كه حسين(ع) و يارانش رفتند ما هم بايد با تقواي زياد و ايماني راسخ راه‌شان را ادامه دهيم و در كربلاي ايران پرچمدار اسلام و در نهايت يك رزمندة‌ مبارز باشيم چون درخت اسلام براي بارور شدن احتياج به خون‌هاي زيادي دارد و ما بايد اين درخت را با خون خود سيراب كنيم. اي جوانان مبادا در غفلت بميريد كه حسين سيدالشهدا(ع) براي حفظ اسلام از همه هستيش گذشت و حتي علي‌اصغر او هم به شهادت رسيد.

هرگز صحنه را براي دشمن خالي نگذاريد كه دشمن هميشه منتظر چنين فرصت‌هايي مي‌باشد تا دوستان و بچه‌هايي مانند شيخ‌جواد قاسم‌پور و منعمي و بيابان‌پور را به دادگاه بكشانند و يا به آن‌ها سيلي بزنند و آن‌ها را سركوب كنند هم‌چنان كه اين اتفاقات در شهر خودمان رخ داده است و آن‌ها مي‌گويند چون ما حق مي‌گوييم اين‌ها بايد اين‌طور باشند مردم خودتان قضاوت كنيد كه حق با چه كسي است. مردم سخنان امام را چراغ‌ راه خود قرار دهيد و اين انقلاب را به صاحب اصلي آن مولاي‌مان امام زمان(عج) بسپاريد در نمازجماعت وحدت‌آفرين جمعه شركت كنيد. به‌شرطي كه امامت آن خوب باشد و تمام كارها زيرنظر خودش باشد نه شخص ديگري. امام جمعه خود بايد در رأس تمام امور دخالت كند نه كساني كه اصلاً‌ هيچ‌كاره‌اند. پس اي مردم از ولايت‌فقيه پشتيباني كنيد كه خداوند يار و ياور شماست.

پروردگارا اين خون ناقابل كه در راه اسلام بر زمين ريخته شده است از ما بپذير ديگر عرضي ندارم به جز سلامتي و پيروزي رزمندگان اسلام.

شوق لقاي مولا در سر هر بسيجي است

عشق اباعبدالله(ع) در دل هر بسيجي است

خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگهدار والسلام

برادر كوچك شما علي‌اصغر چاقيان

                                                          24/ 10/ 65

 

  •  علی اصغر چاقیان آرانی
  •  علی اصغر چاقیان آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع