گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

دخیل (عباس) چاقیان آرانی

علی آقا

سرباز ارتش

1341/01/01

شهر آران وبیدگل

1362/1/27

فکه

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

دخیل (عباس) در پگاه 26 اسفند ماه سال 1341ش هم زمان با طلوع خون رنگ خورشيد، در محيط گرم خانواده‏اى مذهبى، چشم به جهان گشود. او هم زمان با ورود به مدرسه راهنمايى مطالعات مذهبى خود را، منظّم و حساب شده، شروع نمود.ازهمان دوران كودكى داراى افكارى پويا و جست‏وجوگر بود و درزمينه‏ هاى مختلف سؤالاتى برايش پديدار مى‏گشت كه در برطرف نمودن و روشن ساختن آن سعى مى‏نمود. در مهرماه 1355 در مرحله‏ ى جديدى از دوران تحصيل و زندگى گام نهاد و دبيرستان شهيد عبداللهى آران مكتب‏ خانه ‏ى نوينى برايش بود كه در آن هم بياموزد و هم بياموزند؛ آموختن دروس متعارف دبيرستان و آموزش چگونه زيستن و چگونه عليه ظلم وستم، مبارزه نمودن.

دوران انقلاب، دوران فشار زندگى او بود. فعّاليّتش را صميمانه و بدون زرق و برق انجام مى‏داد و به دليل همين ويژگى نمى‏توان به تمامى آن اشاره نمود. درتمامى مراحل مبارزه عليه رژيم پهلوى شركت داشت و بارها به آوردن اعلاميه‏ هاى حضرت امام قدس‏سره از قم اقدام نمود.

در خرداد 1359ش ديپلم خود را اخذ كرد و در يكى از آموزشگاه‏هاى نظامى شهر شهيدپرور قم، آموزش نظامى را فرا گرفت و براى اوّلين ‏بار به صورت داوطلبانه عازم جبهه‏ ى آبادان شد. در اوايل دى‏ماه 1359ش به خدمت سربازى رفت و در عمليّات‏هاى افتخار آفرين و بزرگ بيت‏ المقدّس، محرّم و والفجر شركت كرد. سرانجام در تاريخ 62/1/27 حين عمليّات والفجر زخمى شد و سپس به شهادت رسيد.

 

روحش شاد، يادش گرامى و راهش مستدام باد.

بسم اللّه الرحمن الرحیم

سلام و درود بر پيامبر اسلام حضرت محمد(ص) كه با نبردش «لا اله الا الله» را حاكميت بخشيد. سلام و درود بر مرادم سيدالشهدا حسين(ع) كه با شهادتش غاصبان حكومت اسلامي را رسوا ساخت. سلام و درود بر امام امت ابرمرد تاريخ كه با نهضتش وحدت جامعه اسلامي را جامة‌ عمل پوشاند. برادران، باشد شهيد بود و نوشت، بايد شهيد بود از شهادت گفت، با خون نوشت بايد؛ در روزگار خواري وجدان يگانه رنگ، عزت، سرخي است.

«العامل بالظلم و المعين له و الراضي به شركاء ثلاثه» ظالم و يار ظالم و خشنود به ظالم هر سه در گناه شريكند.

ملت بزرگ ايران: انقلاب عظيم شما محرومان و زحمتكشان نويد قيام عظيم توده‌هاي تحت‌ستم جهان، جهت رهايي از قيد و بندهاي فراواني است كه امپرياليسم جهاني به سركردگي آمريكا بر آنان تحميل كرده است. نهضت را با همان محتواي نخستين و با قوت و توان تمام عليه آمريكا و ديگران جنايتكاران ادامه دهيد. همه بر اين امر واقفيم كه زماني از اين دارفاني خواهيم رفت. سرانجام اين زيستن مردن است پس چه بهتر در راهي قدم گذاريم كه پايانش مرگ باعزت است نه زيستن باذلت كه پيروان حسين معتقدند «هيات منا الذله» و يا به قول امام شهيد جاويد: «اني لااري الموت الا السعاده و لا الحيوه مع الظالمين الا ما» انسان از نظر اسلام مختار و مسئول آفريده شده كه اين همان اصالت انسان است كه راه را خويش انتخاب مي‌كند. او مي‌تواند در كنار متجاوز زندگي آرام و تسليم‌پذيري داشته يا آن‌كه عليه متجاوز به‌پا خيزد و جهاد كند و به شهادت برسد هر متجاوزي كه باشد چه متجاوز بر ميهن و چه متجاوز بر استقلال و آزادي و عقيده من بر حسب مسلمان بودنم در راه حفظ استقلال و تماميت ارضي ميهنم، ايران عزيز به جبهه نبرد با متجاوزين عراقي رفته و هم‌چنان گذشته كه نتوانستم در كنار متجاوزين بر آزادي و استقلال عقايد آرام بگيرم در اين راه نيز آرام نگرفتم و جنگيدم تا جان خويش را تقديم دين و ميهن و آزادي كردم. آرزويم اين است كه با شهادت من محرومان در امنيت و آزادي كه خدا به آنان ارزاني داشته و به‌دور از استعمار و استثمار و استبداد در هر شكل و قيافه كه باشد باعزت زندگي كنند.

برادران، دوستان: انسان در مقابل هيچ قدرتي جز خدا نبايد تسليم شود، به‌پا خيزيد و با قدرت وتوان تمام عليه كليه قدرت‌هاي ضدمردمي كه همان قدرت‌هاي ضدخدايي هستند قيام كند.

باشد كه انقلاب عظيم شما تمام متجاوزين را نابود سازد.

«و لا تَكُن عَبداً و قَدْ جعلك الله حُرَاً»

عليه همه جريان‌هاي ديكتاتوري به مقابله خيزيد و فرصت از دست ندهيد. انسان‌ها بايد به دور از تسلط زر و زور و تزوير زندگي كنند و اين را نيز بدانيد كه امپرياليسم آمريكا براي تسلط فرهنگي و نظامي و اقتصادي و ايجاد يك بازار مصرف جهت كليه توليدات مادي و فرهنگي خويش به جهان سوم و ملت‌هاي مظلوم از هيچ جنايتي فروگذاري نخواهد كرد. هشيار و آگاه باشيد و حركات و طرح‌هاي مؤذيانة‌ آمريكا در جهان را بشناسيد و با آن مبارزه كنيد.

هشدار مي‌دهم كه اگر امر به معروف مي‌كنيد خود عامل به آن و در نهي از منكر خود تارك بر آن باشيد در غير اين‌صورت دچار لعنت خدا خواهيد شد.

پدر خوبم، مادر عزيزم: مگر من امانتي نبودم نزد شما كه مي‌بايست آن را به صاحبش برگردانيد و اينك شما امانت خود را به بهترين وجه ممكن برگرانديد. غم مرگ مرا مخوريد و صبر پيشه كنيد كه: «ان الله مع الصابرين»

برادرانم: تا زمين گرد و زمان جاري است اين‌چنين خواهد بود نه به آغاز،‌ به آهنگ، هميشه، راه، راه من و توست و نپيمودن نيست.

شما را بر مطالعه آثار ارزشمند اسلامي وصيت مي‌كنم.

و اما شما اي خجسته خواهران دلتنگم: پيراهن سياه ز تن برگيريد و اشك از دو چشم چشمه‌خون بزداييد، زيرا فردا هم‌زمان با طلوع خورشيد از پله‌هاي سرخ جسدهاي‌مان صعود خواهيد كرد و ستاره خواهيد چيد، خون ما تداوم‌بخش امنيت و آزادي شما خواهد بود.

و شما ياران هم‌نبرد: وه! چه شيرين است رنج بردن، پافشردن،‌ در ره يك آرزو مردانه مردن، مپنداريد كه من رفته‌ام زيرا روزي كه تيغ برداشت و پردة‌ تاريك شب را شكافت، روزي كه خورشيد از هر دريچه تافت، روزي كه خندة‌ ديرينه بر گونة‌ شما ياران هم‌نبرد بازگشت،‌من نيز در كنار شما هم آغوش همه خوشبختي‌هاي حاصل از خون عزيزان‌مان جشن پيروزي خواهيم گرفت.

و باز سخني با همگي شما خانواده عزيزم: بدانيد كه من در اسلام واقعي و آزادي اين خون‌بهاي هزاران عزيز به خون‌خفته قدم نهاده‌ام و تا پايان مقاومت كرده‌ام و خون خويش را تقديم اين دو عزيز كردم.

باشد كه اسلام از دست وارثين دروغين آن بيرون آمده و آزادي نيز از قالب‌هاي دست‌‌ساخت خارج گردد و خود آزادي، آزاد و استقلال نيز مستقل باشد. آزادي كه خدا به ما ارزاني داشته.

من در راه آرمان‌ احزاب كشته نشدم و در راه عقيدة‌ خويش جان دادم كه: «اشهد انّ لا اله الا الله و اشهد انّ محمداً رسول‌الله و اشهد ان علياً ولي الله»

آن عاشقان شرزه كه با شب گريستند

رفتند و شهر خفته ندانست كيستند

فريادشان تموج شط حيات بود

چون آذرخش در سخن خويش زيستند

كه «انّا لله و انّا اليه راجعون»

چه بهار است خدايا،‌كه در اين دشت ملال

لاله‌هي آئينة خون سياووشانند

«برادر شما سرباز عباس چاقيان آراني»

12/17/ 1361 جبهه رقابيه

  •  دخیل (عباس) چاقیان آرانی
  •  دخیل (عباس) چاقیان آرانی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع