گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

هاشم جلوداریان بیدگلی

علی

بسیجی

1344/09/01

1365/12/21

شلمچه

گلزارشهدای امامزاده هادی (ع) بیدگل

هاشم در اوّل آذر ماه 1344 در بیدگل به دنیا آمد .

وی در دوران تحصیلی راهنمایی بود که ابتدا سایة پرمهر مادر را از دست داد و پس از شش ماه چراغ روشنایی پدر در خانه به خاموشی گرایید و درد تنهایی و غربت بر فضای خانه حاکم شد .

این وضعیّت منجر به ترک تحصیل او گردید و مدّتی را در اداره مخابرات و
مدّتی هم در شهرداری مشغول خدمت شد ولی در این ایّام خود را برای اعزام داوطلبانه به جبهة جنگ آماده می کرد تا این که اوّلین بار در سال 1361 از طریق
جهاد سازندگی ، عازم میادین دفاع از میهن اسلامی گردید .

چندین بار به جبهة جنگ اعزام شد و در عملیات والفجر 8 ( تصرف فاو ) از ناحیه دست مجروح شد .

او با خواهر همرزم شهیدش ( شهید نوحیان ) ازدواج نمود که حاصل این پیوند زندگی یک فرزند پسر به نام محمّدرضا بود که بعد از تولد او ، مجدّداً به
جبهة جنگ اعزام شد تا او راه دوستان شهیدش را ادامه دهد . هاشم در عملیات کربلای 5 در منطقه شلمچه و در تاریخ 1365/12/21 به شهادت رسید .

 

 

روحش شاد و راهش پررهرو باد !

بسم اللّه الرحمن الرحیم

- با درود و سلام به پیشگاه مقدّس حضرت بقیّه اللّه روحی و ارواح العالمین له الاعدا و با تحیات فراوان به اسوة مقاومت ، سنبل صداقت ، الگوی راستین ایمان محمّدی (ص) ، بت شکن زمان ، امام امّت ، خمینی عزیز و قائم مقام رهبری و
با سلام به ارواح طیبة شهدا خاصّه شهدا مظلوم شهر و شهید جبهه ، کلامم را با آیه شریفه « احسب النّاس ان ینزکوا ام یقولو آمنا فهم لایمتنون » آغاز می کنم .

- مپندارید همین که گفتید ایمان آورده ایم کفایت می کند ، نه ، بلکه شما مورد آزمایش و امتحان قرار می گیرید . به راستی که ما برای آزمایش خلق شده ایم و بر این گیرودار زندگی رسالتی عظیم بر دوش داریم به عنوان خلیفه خدا بر روی زمین هستیم و می بایست ثابت کنیم که به حق خلیفه اوییم . بیندیشید که هدف از زندگی چیست ؟ آیا هدف از آن چند صباحی را در رفاه و آسایش بودن است ؟
آیا چون حیوانات خورد و خواب است ؟ آیا زندگی دنیوی کسب مقام های زودگذر است ؟ آیا رسیدن به آمال و آرزوهای بی پایان است ؟ و هزاران آیا دیگر به همین مضمون . نه ، نه .

- در یک کلام خلاصه می کنم اگر بنا بود هدف زندگی خورد و خواب و خوشگذرانی باشد همانا حیوانات از این جهت از بشریّت جلوند ، ولی کدام عقل می پذیرد که حیوانات مقدّم باشد ، چرا که بشر اشرف مخلوقات است ، پس مفهوم زندگی چیست ؟ همانا یافتن راه حل مشکلات ، ناملایمات و ... می باشد ؟ پس اگر در کمال رفاه و آسایش مادّی کامل زندگی می کردیم و هیچ گونه رنجی را احساس نمی کردیم زندگی معنا و مفهومی نمی داشت . اگر چنین است پس آیه شریفه « و لنبلونک بشی من الخوف و الجوع و نقص من اموال و الانفس و الثمرات و بشّر الصابرین » چه می شود ؟

نیرومندی انسان بسته بدان است که خود به استقبال نابسامانی برود نه آن که هرگاه به کوچکترین مشکلی برخورد کرد بنای نق زدن را گذارد .

عزیزان گفتن « اشهد ان لا اله الا اللّه و اشهد ان محمّداً رسول اللّه و اشهد ان علیاً ولی اللّه » اسلامیّت شما را به تنهایی امضا نمی کند ، بلکه خداوند وعده داده است شما را مورد آزمایش قرار می دهد ( آیه فوق الذکر ) و اکنون یکی از آزمایشاتی را که فرا راه ما قرار داده ، همانا جنگ است .

- جنگ در نظر اوّل کشتن و خرابی را به یاد می آورد ، ولی در نهایت مفهوم عشق به اللّه و شهادت را در قلب ها زنده می کند و چه شیرین است لفظ شهادت .

- درست است اسلام صلح و صفا را جایگزین خونریزی و جنگ قرار داده ولی در کشاکشی جنگ را سرلوحه زندگی قرار داده و « قاتلوهم حتّی لاتکنون فتنه » مجال رزم نباید به دشمن داد و قبل از هوشیاری آنان باید ایشان را سرکوب کرد و وظیفه دینی و میهنی خویش را ایفا نمود .

- در این راه بهترین عزیزان را نیز باید فدا کرد تا اسلام ناب محمّدی (ص) زنده بماند ، چنان که خود ائمه اطهار (ع) در این راه جان داده اند . امروز در کورة آزمایش جنگ قرار گرفته ایم تا وقت باقیست باید ثابت کنیم سلمان و نخعی
هستیم . تنها با شعار " جنگ ، جنگ تا پیروزی " سند صداقت امضا نخواهد شد ، در عمل پیاده کنید این گوی و این میدان ، بسم اللّه ، به آن ها که بنای نق زدن علیه انقلاب و حکومت جمهوری اسلامی را گذاشته اند هشدار می دهم لحظه ایی بنشین و کلاه خودت را قاضی قرار ده ، صادقانه قضاوت کن ، با این همه مشقّاتی که کشور ما متحمّل می شود ، با این همه توطئه و دسیسه و نیرنگ شما چه توقعی دارید ؟

- مسئولین رده بالا شبانه روز در تلاش و زحمتند تا إن شاء اللّه به یاری خداوند نواقص و کمبودها را مرتفع سازند . تو هم به سهم خود کاری بکن که بهتر از
بهانه تراشی است ، اینک تصمیم بگیر که به جای دیدن عیب ها ، خوبی ها را
ببینی .

- آیا به نظر شما حکومت هیچ خدمتی نکرده است ؟ که اگر جواب منفی بدهی مسلّماً انسان منتقدی هستی که در ... کلمه نامشخص ... منکر خدا هم هستی .

- وصیّتم به پدران و مادران جامعه اسلامی ! پیش از هر چیز به تربیت فرزندان خود اهمیّت دهید و کانون گرم خانواده را که محیطی آرام و کامل برای شخصیّت آینده فرزندتان می باشد به یک سری حرکات ناپسند تبدیل نکنید ، مواظب باشید که رشد فرزندتان در گرو همان حرکات و اَعمال شما در خانواده است ، اینک که در مرحله حسّاس جبهه و جنگ قرار داریم در صورت لزوم از رفتن عزیزانتان به
جبهه ها جلوگیری نکنید که فردا ما نیز از شما جلوگیری نکنیم .

- برادرانم ! مواظب به اَعمالتان باشید که این دنیا سایه ای است زودگذر ، تلاشتان در این باشد که به مجروحین جامعه کمک کنید و راه شهدا را فرا راه خود قرار دهید ، اسلحه بر زمین افتاده مرا هم چنان ثابت نگذارید که حیف است .

- اگر اسلام به نیرو احتیاج داشته باشد و ما هم چنان دست هایمان را بدون
اسلحه ای رها کنیم ، امروز باید قلب دشمن را نشانه گرفته تا بدانند که اسلام دارای قدرتی است که مافوق آن خداست . « یداللّه فوق ایدیهم »

- خواهرانم ! اینک هم چون اشک ببارید و از اشکتان گلوله های آتشین و سُربی ساخته و چشم های دشمنان اسلام و انقلاب را نشانه روی کنید و بدانید که هیچ چیز در زندگی جز شهادت من پاسدار اسلام نیست و هیچ چیز نمی تواند گلوی تشنه مرا سیراب کند جز شهادت « اللّهم الرزقتی توفیق الشهاده فی سبیله » امیدوارم پیام آوران آرزوی من باشید و درس استقامت و شجاعت را به دیگران بیاموزید .

- به امّت دلاور اسلام ! امروز توطئه های حرنده ای در کار است تا نیروهای
آینده ساز را که اُمیدان راستین اسلام و انقلابند از صحنه کنار زده شوند ، با خط و خط بازی قصد دارند خود و نوچه های غافل از خدای خود را هم چنان در مسند قدرت تکیه زنند و پست های کلیدی را در دست داشته باشند و هرگونه پیشنهادی را از طرف دلسوزان و امیدان امام را به عنوان عوامل منحرف قلمداد می کنند این ها را بشناسید و آن دلسوزان را ، همانا مظلومان شهر و شهیدان جبهه اند که
درد و دل هایشان را فقط یا نیمه شب با خدای خود می گویند و یا در
وصیّت نامه هایشان می نویسند ، نیز بشناسید و شما نیز عجولانه قضاوت نکنید ، همانا شهیدان با جانفشانی ثابت می کنند که خواستار هیچ پُست و مقامی نبوده و راستگوتر هستند و امیدوارم حقیر را حلال کنید .

- به همسر شجاع و صبورم ! شاید بگویند برای تو داغ برادر بس بود ، ولی بدان در صدر اسلام زنانی بودند که هم برادر دادند ، هم پدر ، هم همسر و هم فرزندان خود را . مسئله ، مسئله اسلام است و همه باید فدا شویم ، ولی خود نیز می دانم هم چنان که که در فراغ برادرت صبر پیشه کردی ، در شهادت من نیز استوار هستی و خود نیز به من تذکّر دادی تا در جبهه شرکت کنم ، به هر حال به رضای الهی راضی باش .

- همسر مهربانم ! محمّدرضای مرا می خواهم به گونه ای تربیت کنی که اَعمالش متین و پیرو راستین اسلام محمّدی (ص) باشد ، او را رزمنده تربیت کن و به فرزندم بیاموز که پدرت را دشمنان اسلام کشتند و در راه اسلام و انقلاب فدا شد ، او هم نیز لباس رزم پوشیده تا در میدان جنگ مقابل دشمنان قرآن قرار گیرد ، خلاصه نهایت کوشش را در تعلیم و تربیت او بنما که محمّدرضا آخرین یادگار من است .

- شما را نیز در سرنوشت آینده ات آزاد می گذارم و امیدوارم مرا حلال کنی .

- تمام جلساتم در مسجد صاحب الزّمان (عج) باشد .

- خدایا ، خدایا ! تا انقلاب مهدی (عج) خمینی را نگهدار .

- برای نصر اسلام منتظری نستوه ، محافظت بفرما .

- جنگ ، جنگ تا پیروزی . 

 

هاشم جلوداریان بیدگلی

امضا : 1365/10/15

وصيّت نامه شهيد هاشم جلوداریان بیدگلی  ( شماره 2 )

بسم اللّه الرحمن الرحیم

« وَ لاَ تَحسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیل اللهِ أموَاتاً بَل أحیَاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقُون »

آل عمران – آیه 169

هرگز کسانی که در راه خدا کشته شده اند مرده مپندارید ، بلکه زنده اند و نزد پروردگارشان روزی داده شوند .

- همسر مهربانم ! سلام و علیکم ، شما زحمات زیادی کشیدید ، خداوند به حقّ فاطمه زهرا (س) شما را توفیق بدهد ومن نمی دانم چگونه از زحمات شما تشکّر  کنم ؟

سختی ها و مشکلات زیادی را تحمّل کردید و از این به بعد هم باید بیش تر تحمّل کنید ، مسئولیت بسیار سنگینی را به عهده دارید :

1- از خود حفاظت کنید به سنگر حجاب خیلی توجّه کنید ، مسئولیّت شما
دو چندان شده ، سعی کن رسالتی که بر دوش دارید را به نحو احسن انجام دهید .

2- فرزندانم را به نحو احسن بزرگ کنید و به آن ها بعداً بگویید پدرتان در راه خدا شهید شده است ، پدرتان آگاهانه این راه را انتخاب نمود زیرا که نزدیک ترین راه خدا همین است و به آن ها بگویید از خادمان اسلام و انقلاب باشند و تا آخرین نفس از امام حمایت کنند .

- همسرم ! مرا حلال کنید ، من شما را وکیل موروثی خودم قرار می دهم و حسین برادرم را هم وکیل خودم

...... بقیه موارد چک گردد ......

- برادران عزیزم ! مرا حلال کنید .

- از طلبکاران طلب حلالیّت کنید که خودم نتوانستم بدهکاری های آن ها را حساب کنم .

- در پایان از همه همسایگان و اقوام مخصوصاً و از مردم عموماً طلب حلالیّت
کنید .

 

 

« یعلم الّذین علموا ینقلب یقتلون »

هاشم جلوداریان بیدگلی - خرمشهر

امضا : 1365/11/2 

  •  هاشم جلوداریان بیدگلی

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع