گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

حسن پهلوان زاده

رضا

پاسدار

1342/04/01

شهر آران وبیدگل

1362/01/22

شرهانی-فکه

گلزار شهدای هلال بن علی (ع) آران

حسن  پهلوانزاده سال 1342ش، آن زمانى كه مردم شهيدپرور آران و بيدگل همانند مردم قم، ورامين و...به رهبرى امام خمينى قدس‏سره عليه رژيم قيام كردند و به دستگيرى رهبرشان توسّط رژيم منحوس شاه اعتراض گسترده‏اى داشتند، در آران متولّد شد.

از زمانى كه خود را شناخت در جلسات مذهبى و اجتماعى حضورى فعّال داشت. تنهايى را دوست نداشت و هميشه علاقه‏ مند بود در جمع دوستان انقلابى خود باشد و در راستاى پيروزى انقلاب فعّاليّت كند.

با شروع جنگ تحميلى عراق عليه ايران براى اعزام به جبهه و شركت در دفاع مقدّس لحظه شمارى مى‏كرد. اوّلين بار در تاريخ 60/5/15 به جبهه اعزام شد و در عمليّات ثامن ‏الائمه،كه منجر به شكست حصر آبادان گرديد، شركت كرد و از ناحيه‏ ى پا مجروح شد. پس از بهبودى نسبى مجدّدا در تاريخ 60/9/1 به جبهه رفت و در عمليّات فتح‏ المبين شركت كرد و براى سومين بار عازم جبهه شد تا در عمليات بيت المقدس شركت كند. چند ماه از ازدواجش نگذشته بود كه براى حضور در عمليّات والفجر يك، عازم مناطق جنگى شد و در اين عمليّات روحش به ديدار معشوق پيوست.

 

روحش شاد، يادش گرامى و راهش مستدام باد.

انا الله و انا اليه راجعون

اِنَّ الله اشْتَري مِنَ المُؤمِنينَ اَنْفُسَهُم وَ اَموالَهُم بِانَّ لَهُم الجَنَّه يُقاتِلونَ في سبيل الله فيقتلون و يقتلون و ذلك هو الفوز العظيم

(توبه، 111)

همانا خداوند جان و مال مؤمنين را به بهاي بهشت از ايشان خريداري كرده كه در راه خدا جهاد مي‌كنند، پس مي‌كشند و خود كشته مي‌شوند،...، و اين سعادت و پيروزي عظيمي است.

و من يقاتل في سبيل الله فيقتل او يغلب فسوف نوتيه اجرا عظيما

و هركه در راه خدا جنگ كند، پس كشته يا فاتح گردد به زودي او را اجري عظيم عطا كنيم.

و لا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون

به كساني كه در راه خدا كشته مي‌شوند مرده نگوييد بلكه آنان زندگانند و نزد پروردگارشان روزي مي‌خورند.

با سلام و درود بيكران به روان پاك شهيدان گلگون كفن از صدر اسلام تا به امروز و با درود و سلام به حضرت مهدي(عج) امام غائب و با درود بيكران به نائب بر حقش حضرت امام خميني و سلام بر شما ملت عزيز و مردم شهيدپرور آران و بيدگل

من بنا نداشتم كه در اين‌جا قلم‌فرسايي كنم و مزاحم شما برادران و خواهران كه براي تشييع جناز‌ة‌ اين حقير آمده‌ايد شوم و اميدوارم كه اگر وقت شما را گرفته‌ام مرا ببخشيد، اما به حسب وظيفه كه هر مسلمان دارد كه به هنگام مرگ بايد وصيتي داشته باشد بر اين شدم كه چند جمله‌اي به عنوان وصيت بنويسم.

خدايا آن روزي كه تصميم به شهادت گرفتم و از همه چيز خود گذشتم و براي اولين بار وصيت‌نامه نوشتم، از همه دردها و غم‌ها آزاد شدم اما اي خداي بزرگ با اتكال به ايمان به تو و با توكل و رضاي كامل به فرمان تقديرت و به خاطر رسالتي كه بر دوش ما گذاشته‌اي و به ياد علي(ع) بي‌همتاي انسانيت و به راه حسين(ع) بزرگ شهيد عالم خلقت من گستاخانه و عاشقانه در درياي مرگ شنا مي‌كنم و در طوفان‌هاي حوادث غرق مي‌شوم و با اژدهاي مرگ پنجه مي‌افكنم و با شمشير شهادت سينة‌كفر و ظلم را مي‌درم و با اتكال به ايمان تو در مقابل همه كفار عالم مي‌ايستم.

خدايا من شمعم مي سوزم تا راه تو روشن كنم، فقط از تو مي‌خواهم كه وجود مرا تباه نكني و اجازه دهي تا آخر بسوزم و خاكستري از وجودم باقي نماند.

خداي من به ميدان مبارزه آمده‌ام در حالي كه از ضعف مالي خود آگاهي داشتم اما به اسلحه شهادت مجهز شدم و با قدرت و ايمان و عشق به ميدان آمدم عظمت روح را بر فرق ماده كوبيدم و از جان خود گذشتم تا از قيد و بندهاي مادي آزاد گردم و بتوانم با عظمت روح سخن بگويم،‌ جز خدا چيزي نبينم و جز خدا چيزي نجويم و جز خدا چيزي نگويم و جز عشق به خدا چيزي نشوم. اي خداي بزرگ تو را شكر مي‌كنم كه راه شهادت را بر من گشودي، دريچه‌اي پرافتخار از اين دنياي خاكي به سوي آسمان‌ها برايم باز كردي و لذت‌بخش‌ترين اميد حياتم را در اختيارم گذاشتي.

خدايا، ‌تو به من دستور دادي كه در راه تو قرباني شوم، فوراً اجابت كردم و مشتاقانه به سوي قرارگاه عشق حركت كردم، خدايا تو شاهدي كه درد و رنج‌هاي در راهت را تحمل كردم.

خدايا اما خواستي كه اين قرباني هرچه باشكوه‌تر باشد، لذا بهترين دوستانم و كسانم را به قرباني پذيرفتي و مرا در اشتياق منتظر گذاشتي.

خدايا هدايتم كن زيرا مي‌دانم كه گمراهي چه بلاي خطرناكي است. خدايا مرا از بلاي غرور و خودخواهي نجات بده تا حقايق وجودم را ببينم و جمال زيباي تو را مشاهده كنم. خدايا من كوچكم، ضعيفم، ناچيزم، پركاهي در مقابل طوفان‌ها هستم. به من ديده‌اي عبرت‌بين بده تا ناچيزي خود را ببينم و عظمت و جلال تو را به راستي بفهمم و به راستي تسبيح كنم.

خدايا خوش دارم گمنام باشم تا در غوغا و كشمكش‌هاي پوچ مدفون نشوم.

امروز افتخارمان اين است كه در راه عقيده‌اي جهاد مي‌كنيم كه به حقانيت آن كاملاً آگاهيم و غير از اين براي‌مان راهي نمي‌ماند كه يا پيروزيم و يا شهادت را چون اسلحه‌اي مرگبار بر فرق دشمن فرود آوريم.

اي خداي بزرگ تو را شكر ميك‌نم كه باب شهادت را بر روي بندگان خالقت گشوده‌اي تا هنگامي كه همه راه‌ها بسته شد و هيچ راهي جز ذلت و خفت و نكبت باقي نمانده است مي‌توان دست به اين باب شهادت زد و پيروزمند و پرافتخار به وصل خدايي رسيد.

قسم به خون پاك شهيدان جنگ تحميلي و شهيدان انقلاب اسلامي كه ما اجازه نمي‌دهيم هر وحشي‌ِخونخوار با تجهيزات و كمك استعمار به خاك پاك ميهن اسلامي ما بي‌ادبي و تجاوز و غارت و چپاول كند. ما نمي‌گذاريم كه منافقين فعاليت كنند ما برمي‌خيزيم و با آن چنان ضربتي كله صدام‌ها را خرد مي‌كنيم كه درس عبرتي براي او و همه متجاوزين باشد.

خدايا به شهادت سوگند، به زنداني‌هاي دربند بغداد سوگند، به علي(ع) و حسين(ع) سوگند به سوز دل عاشقان و ناله‌هاي نيمه‌شب فرزندان شهدا سوگن كه ما متجاوزين را به جهنم مي‌فرستيم. ما با خون خود اين لكه ننگ را از دامن تاريخ مي‌شوييم، كه يك خونخوار كثيف يك بازيچة استعمار و صهيونيسم جرئت نكند كه به خاك وطن عزيز ما و به انقلاب و امام عزيز ما چپ نگاه كند،‌ ما از او انتقام خون شهيدان را مي‌گيريم و درسي فراموش نشدني به او و همپالگي‌هاي او كه ملوك نفرين شده زمين هستند مي‌دهيم.

و اما اي امام عزيز،‌ ما همه گوش به فرمان تو هستيم كه حقا تو شايسته و نائب بر حق مهدي موعودي.

مردم عزيز تنها وصيتي كه به شما دارم اين است كه دست از امام برنداريد كه اگر برداريد كفران نعمت است و باعث خشم خداوند است. پشتيبان ولايت‌فقيه باشيد كه پشتيباني از آن پشتيباني از اسلام است، روحانيت متعهد و مسئول را پشتيبان باشيد كه اين‌ها فخر ملت ما هستند.

اما شما اي برادران كه مي‌توانيد به جبهه برويد چرا نمي‌آييد كه به فتواي امام واجب است آن‌ها كه مي‌توانند بروند، بروند، چرا هجرت نمي‌كنيد؟ كه امروز اسلام مطرح است قرآن كريم مي‌فرمايد: وَ ما لَكُم لاتُقاتِلون في سبيلِ اللهِ و لِلْمُسْتَضعَفين ِمنَ الرِّجالِ و النِّساءِ و الْوِلدان

«چرا در راه خدا و در راه آن مردم بيچاره از مردها و زن‌ها و بچه‌هايي‌ كه در تحت‌شكنجه قرار گرفته‌اند نمي‌جنگيد».

كه اگر بياييد و مبارزه كنيد قران به شما وعده داده است كه:

«وَ مَنْ يُقاتِل في سبيل الله فيقتل او يَغلَب فَسَوفَ نؤتيه اَجراً عظيما»

«و هر كه در راه خدا جنگ كند پس كشته يا فاتح گردد به زودي به او اجري عظيم عطا كنيم».

وصيتم به مادرم: اي آن‌كه سال‌ها زحمت مرا كشيدي تا مرا به اين روز رساندي و در اين راه به قربانگاه فرستادي و قرباني كردي پس افتخار كن، مادرم تو زحمت مرا كشيدي و من در عوض اذيت تو را كردم و دلم مي‌خواهد كه مرا حلال كني، مادرم من نتوانستم حق فرزندي را به جا آورم.

مادرم، كوه باش و هم‌چون كوه استقامت كن،‌ لحظه‌اي از نام و ياد خدا غافل مباش، مادر مهربانم، در مرگم گريه نكن كه دشمن گريه كند تا بميرد، خوشحال باش و در در تشييع جنازه‌ام شركت كن و پيشاپيش خواهران حركت كن و با مشت گره كرده فرياد بزن كه «اسلام پيروز است» «منافق و كفار نابودند»

وصيتم به پدرم: پدرم نمي‌دانم كه چگونه با تو سخن بگويم، خيلي برايم زحمت كشيدي ‌و من نتوانستم كه حقت را ادا كنم، پدر عزيزم اگر بدي و خلافي از من ديدي به بزرگواري خودت ببخش.

وصيتم به برادرم: برادرم، سلام،‌ اميدوارم كه حالت خوب باشد، برادر عزيزم، من خجالت مي‌كشم كه با تو سخن بگويم، من نتوانستم براي تو يك برادر باشم، اما ديدم كه چقدر براي من زحمت كشيدي و نمي‌دانم كه چگونه از تو تشكر كنم، لذا مرا به بزرگي خودت ببخش.

وصيتم به خواهرانم: خواهرانم، حجاب شما از خون من بر پيكر دشمن كوبنده‌تر است، خواهرم، دشمن از حجاب تو بيشتر هراسان است، پس حجاب را سرلوحه خود قرار دهيد كه اين خود يك مبارزه با دشمن است. خواهرانم، زينب‌وار پيام خون شهيدان را به جهانيان برسانيد و هم‌چون زينب(س) با ناملايمات دست و پنجه نرم كنيد. خواهران خوب من،‌ شما را خيلي اذيت كردم و شما در عوض با من مهرباني مي‌كرديد و من حالا خجالت مي‌كشم كه در اين‌‌جا با شما سخن بگويم.

و اما تو همسر عزيزم: من به مهماني خدا رفتم و بدان كه تو به ياد تو هستم و خواهم بود و اين خواست خدا بود كه من را به نزد خود برد و چه سعادتي بهتر از اين براي من بود و من تو را به خداي بزرگ مي‌سپارم و برايت آرزوي موفقيت مي‌كنم،‌ اگر در طول يك ماهي كه پيش تو بودم از من خلافي ديدي مرا ببخش.

وصيتم به دوستانم: دوستان عزيز پاسدار و بسيجي بكوشيد كه هر چه بيشتر از اين انقلاب را صادر كنيد و با كساني كه مي‌خواهند جلو حركت اين انقلاب ايجاد كنند، مبارزه كنيد.

با سلام بر مهدي(عج) و امام خميني، ‌براي تمام برادران و خوهران آرزوي موفقيت مي‌كنم. ضمناً‌ بر سر در خانه‌مان پرچم خونين انقلاب اسلامي را بزنيد و پرچم مشكي نزنيد. به اميد پيروزي حق بر باطل و نابودي كفر جهاني.

خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگهدار

حسن پهلوان‌زاده

شهرك دارخوين

13/ 01/ 1362

«و لا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتا بل احياء عند ربهم يرزقون»

با نام خدا و با درود به پيشگاه امام زمان(عج) و نايب بر حقش حضرت امام خميني(مدظله‌العالي) و با سلام بر شهيدان گلگون كفن انقلاب اسلامي ايران وصيت‌نامه خود را آغاز مي‌كنم. من قصد نوشتن نداشتم لكن به اقتضاي طبيعت و نسبت به وظيفه شرعي خود لازم دانستم قدري با خانواده و دوستان و آشنايان و همسنگران و ملت شهيدپرور كه من برادر كوچك آن‌ها هستم قدري درددل كنم:

به نام خداي كريم و رحمان به نام آن‌كه تمام گناهان و عيبهايم را پوشاند. خدايا هدايتم كن زيرا مي‌دانم كه گمراهي چه بلاي خطرناكي است. خدايا مرا از بلاي غرور و خودخواهي كه سراسر وجودم را در برگرفته نجات ده تا حقايق وجود را ببينم و جمال و زيبايي تو را مشاهده كنم. خدايا كوچكم،‌ ضعيفم، ناچيزم ديده‌اي عبرت‌بين ده تا ناچيزي خود را ببينم و عظمت و جلال تو را به راستي بفهمم و راستي تسبيح كنم. خدايا خوش دارم گمنام و تنها باشم تا در غوغاي كشمكش‌هاي پوچ مدفون نشوم. خدايا دردمندم. روحم از شدت درد مي‌سوزد،  قلم مي‌خورشد، احساسم شعله ‌مي‌كشد، و بندبند وجودم از شدت درد صيحه مي‌كشد، تو مرا در بستر مرگ آسايش بخش، خسته ‌شده‌ام ديگر آرزويي ندارم، به جز آرزوي رسيدن به تو. احساس مي‌كنم كه اين دنيا ديگر جاي من نيست. دنيايي كه مستضعفين زير سلطه‌اند و ناله مي‌كشند چرا به فرياد آن‌ها نرسيم و من نمي‌توانم اين صحنه دنيا را مشاهده‌گر باشم. پس مي‌روم و در راه آزادي آن‌ها تا آخرين لحظه جانم و تا آخرين قطره خونم مي‌ايستم. خدايا به سوي تو مي‌آيم از عالم و عالميان مي‌گريزم تو مرا در جوار رحمت خود سكني ده و باز خداوندا سپاس و ستايش تو را كه اندكي به من مهلت دادي تا اسلام واقعي را بشناسم و در احياء دين مبين اسلام خون ناقابل خود را فدا كنم. در اين برهه از زمان هر جوان مسلمان و يا هر فردي كه خود را مسلمان مي‌خواند و پيرو مكتب مقدس اسلام مي‌داند وظيفه دارد كه در راه اعتلاي اسلام كوشا باشد.

جوانان عزيز! خواهران و برادران عزيزم همواره گوش به فرمان امام عزيز و رهبر بيدارمان باشيد و روحانيت مبارز و متعهد را تنها نگذاريد و همواره همراه روحانيت باشيد كه روحانيت دلسوز به اسلام است،‌ دلسوز به جامعه است. فرامين امام عزيزمان را با جان و دل پذيرا باشيد. چه زيباست شهادت و به ديدار خدا رفتن. در شهادتم كسي گريه نكند هر كس كه به راه من ايمان دارد سلاح به دست گيرد و به ميدان مبارزه عليه كفر آيد. به تمام همرزمانم توصيه مي‌كنم همان‌طور كه تاكنون هرگاه كسي از ما شهيد شد ديگر برادران با روحيه بهتري سلاح را به دست گرفته و به سوي دشمن مي‌تازد.

وصيت به پدرم. پدرجان ناراحت نباش. من نمرده‌ام. من شهيد شده‌ام. من راه انبياء را پيموده‌ام. من به لقاءالله پيوستم. آخر آرزويم اين بود. پدرجان افتخار كن و هرقدر مي‌تواني به بيچارگان كمك كن و مي‌دانم كه خودت از همه محتاج‌تري. لكن خدا ياري دهند بيچارگان است. پدرجان من خيلي شما را اذيت كردم اميدوارم كه از گناهانم بگذري و مرا ببخشي.

وصيت به مادرم. مادرم كوه باش و چون كوه مقاومت كن. من در راه خدا شهيد شدم افتخار كن قامتت را استوار كن و با مشت گره كرده نداي الله‌اكبر و خميني رهبر را سر ده. مادرجان من نمي‌دانم كه چگونه از تو تشكر كنم واقعاً كه نمي‌توانم تو خيلي برايم زحمت كشيدي و من در عوض تو را زياد رنج دادم. اميدوارم كه خدا از سر گناهانم بگذرد.

وصيت به برادرم. برادرجان شجاع باش و با دشمنان اسلام با يك دست قرآن و با دست ديگر سلاح برگير و در خط‌مقدم يا در پشت جبهه براي تداوم انقلاب اسلامي كوشا باش. برادرجان خانواده را تسلي بده تا در راه شهيد شدن من گريه نكنند و به جواني علي‌اكبر امام حسين(ع) گريه كنند.

خواهرانم. عفت و پاكدامني را سرلوحه زندگي خود قرار داده و زينب‌وار در مقابل دشمنان اسلام ايستادگي كنيد تا سر حد امكان از اسلام و جمهوري اسلامي به رهبري امام عزيز خميني كبير دفاع نماييد.

دوستان و همكلاسي‌هايم. دوستان خوبم من راه خود را پيدا كرده‌ام و به هدف خود كه اسلام راستين بود رسيدم. اميدوارم كه همه شما در راه پيشبرد اهداف مقدس اسلام كوشا باشيد و سنگر مدرسه را رها نكنيد و سعي كنيد كه محيط مدرسه را سرشار از ايمان و تقوا نماييد. برادران عزيز اگر خداي نكرده هنوز هم معلمي در مدرسه هست كه مكتبي و حزب‌الهي نيست و دلسوز جامعه و دانش‌آموز نيست او را اخراج كنيد و گزارش دهيد كه اگر اين كار را نكنيد فرداي قيامت مسئوليد.

پدر و مادرم اگر جنازه‌ فرزندتان حسن به دست‌تان نرسيد ناراحت نباشيد چون براي شهيد فرقي نمي‌كند اگر جنازه باشد يا نباشد از لحاظ اين‌كه شهيد به خدا مي‌رسد. فقط به خود بباليد كه من به مانند امام حسن(ع) فداي قرآن و مكتب مقدس اسلام شدم. مادرم معامله با خدا خيلي مهم است شما با خدا معامله كرديد و سرافراز باشيد كه در اين معامله پيروز شديد و فرزند خودتان را در اين معامله به خدا سپرديد.

پدرم مادرم،‌ خواهران و برادر عزيز و دوستان و آشناييان اگر من شما را اذيت و آزار داددم به خاطر خدا مرا ببخشيد مرا حلال نمايد از شما التماس دعا دارم.

و نريد آن لمن علي الذين استضعفوا في الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثين

خدايا باز از تو مي‌خواهم كه مرا ببخشي و گناهانم را بريزي چون مي‌دانم كه خيلي گناه كردم گناهاني كه قابل ببخش نيست.

الهي‌ العفو، الهي العفوا،‌ الهي العفوا، العفوا، العفوا

و در پايان جمله‌اي كه فراموش كردم اين‌كه بر سر در خانه‌مان پرچم مشكي نزنيد بلكه پرچم خونين انقلاب اسلامي ايران را نصب نماييد.

خدايا صبر اجيل به تمام خانواده شهدا عنايت فرما

خدايا خداياتا انقلاب مهدي خميني را نگهدار

خدايا تمام مجروحين و معلولين را شفا عنايت بفرما

 

خدا يار و نگه‌دار همه شما

                                                                         27/ 05/ 61

حسن پهلوان‌زاده

از همه شما كه در تشييع جنازه من شركت كرديد عذرخواهي مي‌كنم كه وقت عزيز شما را گرفتم و از شما تشكر مي‌كنم و همه شما را به خدا مي‌سپارم. 

  •  حسن پهلوان زاده
  •  حسن پهلوان زاده
  •  حسن پهلوان زاده
  •  حسن پهلوان زاده

گوهرهای ماندگار شهرستان آران و بیدگل

ایمیل مدیر سایت : info@gmab.ir

شماره تماس : 09121276916

طراحی و تولید: ایده پرداز طلوع